REFORMY (171) Kaleta k "řecké záhadě"

19. červenec 2015 | 07.00 |

Další zajímavé vysvětlení toho, co se děje kolem Řecka, nabídl J. Kaleta. Vzhledem k tomu, že pro pochopení toho, co dělat, o jaké reformy jde, je nutné využít řeckou zkušenost, zařazuji jeho pohled do seriálu do reformách.

Částečně s ním rovněž souhlasím. Přesto však trvám na třech tvrzeních, která jsem uvedl v příspěvku "Současná moc a řecký tunel":

1. Neexistoval žádný reálný vztah "věřitel-dlužník" ve smyslu "nerozvážně si půjčující řecká reprezentace" a "nerozvážně půjčující euroreprezentace". Šlo o jeden a tentýž subjekt, který lze označit za "současnou euroreprezentaci". Subjekt plně ovládaný strukturami založenými na vzájemném krytí prorostlými se strukturami založenými na pozičním investování, který vědomě připravil tunelování ve velkém.

2. Demokracie v podmínkách, kdy je institucionální systém plně ovládán strukturami založenými na vzájemném krytí prorostlými se strukturami založenými na pozičním investování z povahy a podstaty věci nemůže fungovat. Řecký občan v dané situaci nemohl velkotunelu zabránit. K tomu došlo až poté, co se zrodilo hnutí SYRIZA. Ale pozor! Struktury založené na vzájemném krytí prorostlé se strukturami založenými na pozičním investování jsou schopny pronikat i do institucionálních struktur hnutí jako SYRIZA a více či méně je ovládat. (Nedokážu posoudit, kdy a v jaké míře k tomu už došlo.)

3. Skutečnými věřiteli jsou ti, co mají své úspory ve fondech, do kterých byla převedena dluhová toxicita. Ty však nikdo nezastupuje. Aspoň ne zatím. Zatím ještě skuteční věřitelé ani neví, že věřiteli jsou a že se budou muset bránit.

Viz:  http://radimvalencik.pise.cz/2546-soucasna-moc-a-recky-tunel.html

0001pt;text-indent:0cm; line-height:normal;page-break-after:avoid">
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2546-soucasna-moc-a-recky-tunel.html

Nyní již příspěvek J. Kalety:

K "řecké záhadě"

Jan Kaleta

Je to záhada a ing. Hušner poskytuje asi nejlepší vysvětlení. Já bych jen obecně načrtl pár principů.

Státní moc je parazitní a bezzásadová a historicky obvykle narůstá do obludných rozměrů, je to pouze otázkou času (USA). Jedinou výjimkou jsou státy s velmi silnou kulturou a národním cítěním (Švýcarsko, Švédsko?).

Druhy parazitů jsou dva - organizovaní a neorganizovaní. Organizovaný parazit je například monarcha, který sice má spoustu nevolníků, ale ví, že nesmí království zruinovat, jinak by neměl co předat dědici trůnu. Zdánlivě organizovaně jednal i například Hitler, který bohužel monarcha nebyl a jako volený kancléř věděl, že musí jednat rázně a expandovat, jinak jeho kariéra skončí. Monarcha staleté dynastie by takový problém neměl.

Na druhé straně jsou tu paraziti neorganizovaní. Oportunisté z celé Evropy spolu nemohou cítit žádnou kulturní sounáležitost ani zakládat dynastie, proto se soustředí pouze na loupení. Je možné, že oportunismu s a parazitismus v EU dosáhl takové míry, že čisté loupení přináší frakcím zisk a zakrývání stop nebo předstírání demokracie je čisté pasivum.

Kdysi existoval faktor jménem politická kultura. Tzn. i mocní lidé věřili v mytologii svého postavení - královské povinnosti a ctnosti, reprezentace národa a službu veřejnosti, ať už to mělo znamenat cokoliv. Dnes tomu nevěří nikdo kromě voličů. Poslední politik, kterému věřím, že původně bral politiku jako poslání, byl Tomio Okamura. Neříkám, že provozoval politiku dobře, ale že ji provozoval klasicky a konzervativně, tj. že co říkal před volbami, po volbách chtěl také dělat, což jsem za svůj život nikdy neviděl. Klasický politik byl asi Hitler, otevřeně říkal, že bude hubit Židy, a pak to taky udělal. Kdyby byl Hitler Čechem, tak pouze vybere několikanásobné množství peněz na koncentrační tábory, pohádkově zbohatne a Židé to pouze se všemi ostatními zaplatí na vysokých daních.

Logika moci zůstává, kdekoliv existuje moc, tam existuje jednoznačná a předvídatelná tendence k dobývání světa, stannému právu a koncentračním táborům. Mocní lidé nemají absolutně žádné zábrany ani zásady, kromě kalkulovaného rizika zisku a ztráty. Pokud toto riziko neexistuje, pak neexistuje ani opatrnost. Kdyby Babiš mohl a kdyby mu to přineslo exponenciální zisk, tak by z Čechů, Slováků i ostatních národů nadělal kuřata v masokombinátu. Neexistuje objektivní důvod, proč to neudělat, který by se zároveň nevztahoval na EET a celý odvěký daňový systém.

Jediné nástroje, které proti tomu máme, jsou kultura a osobní vztahy. Byla by ještě i filosofie, ale lidé ji odmítají, protože filosofie vyžaduje pravdu a kultura i vztahy jsou bohužel často vratké. Navíc i v nejlepším případě známe sotva pár set lidí a naše kmenová evoluce nás nepřipravila na udržování vztahů v řádech milionů. To byrokratická moc nás po milionech dokáže vydírat, ale kultura se nedokáže po milionech bránit. Žádná kultura není sjednocující v takovém mě řítku, většinou je to iluze. Pouze objektivní filosofie je univerzální (Molyneux, UPB) a může sloužit jako základ všeobecného morálního odsouzení zla.

Abych to shrnul, věřím, že EU zažívá "run na Řecko", podobně, jako Řekové pořádají "run na banku". Paraziti se snaží urvat, co se dá, a zakrývání stop nechávají na jiných, kteří ale také hrabou, aby nezůstali pozadu. EU dnes není natolik sjednocená, aby byla schopna prosadit plánované a utajené tunelování Řecka, jaké jsme viděli dříve, při jeho vstupu do EU a jaké umožnilo jeho dlouhodobé zneužívání. Oddalování okamžité gratifikace vyžaduje organizaci na nejvyšších místech, která se ale rozpadá.

Prosím o zpětnou vazbu, jestli nějaké tyto myšlenky dávají smysl, nebo jestli jsem se v mých dohadech někam trefil.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář