REFORMY (170) Hušner k řecké záhadě

18. červenec 2015 | 06.15 |

Jedno z vysvětlení toho, co se děje kolem Řecka, nabídl K. Hušner. Vzhledem k tomu, že pro pochopení toho, co dělat, o jaké reformy jde, je nutné využít řeckou zkušenost, zařazuji jeho pohled do seriálu do reformách.

Částečně s ním souhlasím. Přesto však trvám na třech tvrzeních, která jsem uvedl v příspěvku "Současná moc a řecký tunel":

1. Neexistoval žádný reálný vztah "věřitel-dlužník" ve smyslu "nerozvážně si půjčující řecká reprezentace" a "nerozvážně půjčující euroreprezentace". Šlo o jeden a tentýž subjekt, který lze označit za "současnou euroreprezentaci". Subjekt plně ovládaný strukturami založenými na vzájemném krytí prorostlými se strukturami založenými na pozičním investování, který vědomě připravil tunelování ve velkém.

2. Demokracie v podmínkách, kdy je institucionální systém plně ovládán strukturami založenými na vzájemném krytí prorostlými se strukturami založenými na pozičním investování z povahy a podstaty věci nemůže fungovat. Řecký občan v dané situaci nemohl velkotunelu zabránit. K tomu došlo až poté, co se zrodilo hnutí SYRIZA. Ale pozor! Struktury založené na vzájemném krytí prorostlé se strukturami založenými na pozičním investování jsou schopny pronikat i do institucionálních struktur hnutí jako SYRIZA a více či méně je ovládat. (Nedokážu posoudit, kdy a v jaké míře k tomu už došlo.)

3. Skutečnými věřiteli jsou ti, co mají své úspory ve fondech, do kterých byla převedena dluhová toxicita. Ty však nikdo nezastupuje. Aspoň ne zatím. Zatím ještě skuteční věřitelé ani neví, že věřiteli jsou a že se budou muset bránit.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2546-soucasna-moc-a-recky-tunel.

html


Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2546-soucasna-moc-a-recky-tunel.html

Nyní již příspěvek K. Hušnera

Vysvětlení "Řecké záhady"

Ing. Karel Hušner

Žádná záhada, ale naprosto logická cesta k "modernímu" vzniku koloniálního panství.

V současnosti, kdy "tisk" peněz, alias "kvantitativní uvolňování" (nádherný eufemismus pro tvorbu peněz bez jejich "podložení" nejen zlatem, ale dokonce už ani čímkoliv, co lze aspoň "z dálky" považovat za hmotný či nehmotný statek) umožňuje půjčovat jednotlivcům i celým státům prakticky bezcenné "papírky" a přitom se "všichni zúčastnění" na této transakci tváří, že si předávají "hodnotu" (přesně ve stylu pohádky "Král a jeho nové (= žádné) šaty") nemají banky a vůbec "ti co půjčují" naprosto žádný zájem na vrácení těchto papírků.

Tím nechci říci, že by tyto půjčky "odepsaly" resp. odpustily! Cílem je získat za "prací nepodložené" bankovky cokoliv, co má skutečnou hodnotu. Když se bude jednat o soukromníka, ale i stát, tak se mu (z počátku) půjčí pokud možno tolik, aby byl schopen splácet (trvale nebo aspoň dlouhodobě) úroky, ale aby přitom nebyl schopen splácet onu "jistinu ", tedy vlastní půjčku. A ještě (u jednotlivce) musí ručit svým fyzickým majetkem. Pokud mu (soukromníkovi) "vše vychází", podnikání prosperuje atd., je vše OK.

Banka si "přijde bezplatně a hlavně bezpracně" "na své" a je spokojena. Jakmile se však objeví u "dlužníka" problémy či nejistoty, banka obvykle "naskočí" s požadavkem okamžité úhrady dluhu. Což obvykle vede (nejsou-li bohatí příbuzní) třeba ke ztrátě nemovitosti atd. A je z kdysi "významného" podnikatele náležejícího "ke střední třídě" ze dne na den i bezdomovec. U "států – dlužníků" to tak jednoduše sice nejde, ale – jak právě ukazuje současná situace Řecka a jeho ekonomiky – lze to "obejít".

A tak, jako mají firmy v řadách svých zaměstnanců raději lidi s hypotéčními a dalšími úvěry, než lidi "svobodně se rozhodující" (protože "ty zadlužené" lze snáze přinutit "držet hubu a krok"), tak je to i mezi státy, v daném případě Německem a Řeckem. Podle ekonomických pravidel (a vzorečků), které doc. Valenčík (jako špičkový teoretický ekonom) precizně použil a "důsledky" pro Řecko vyvodil, musí dojít za daných podmínek v Řecku k ekonomickému "rozvalu". A co dál? Německo – jako hlavní věřitel bude tvrdě požadovat návrat půjček. Ty však budou už "tuplem" nesplatitelné, neboť jestli je dnešní dluh Řecka na úrovni 175 % jeho HDP, tak po půjčce dalších cca 80 mld. Eur se tato hodnota "vyšplhá" na hodnotu přes 200 % (a to neberu v úvahu, že velikost HDP Řecka bude v příštích letech v absolutní hodnotě nižší, než dnes).

Ale Německo "podá pomocnou ruku" a řekne: "My – Německo – ty Vaše dluhy, resp. úroky z nich budeme za Vás hradit, ale za to nám Vy – Řecko – prodáte či minimálně na (třeba) 100 let pronajmete veškeré ostrovy, přístavy, páteční komunikace (silniční, železniční, letecké, energetické atd). A (zcela bokem a mimo kamery) mohou "vládce" Řecka upozornit, že by mohli v Řecku – díky sociálním nepokojům – ke kterým musí tak jako tak dojít – zařídit, že tyto nepokoje se "nasměrují" podobně jako to bylo učiněno na Ukrajině "správným směrem" – a důsledky si mohou "vládci" Řecka domyslet sami.

A Německo dosáhne konečně opravdu dominantního postavení v Evropě, neboť už nyní (ač je obecná zásada neuzavírat s Ruskem obchodní a hlavně investiční smlouvy), tak Německo si (sankce nesankce) domluvilo a obchodně s Ruskem uzavřelo smlouvu na další páteřní plynovod po dně Baltu. A protože Rusko povede další větev přes Turecko (a na evropské území "vstoupí" tato jižní větev v Řecku, pak bude mít Německo "v rukou" všechny hlavní (páteřní a objemově největší) energetické přívody plynu do Evropy, včetně všech tranzitních poplatků. A o použití, resp. prodeji plynu bude zcela rozhodovat Německo!! A Řekové?? Bude to podobné, jako když Anglie ovládala v minulých stoletích Indii. Část obyvatelstva bude sloužit novým mocipánům (i v potlačovatelské policii a "novokoloniálních" úřadech). A zbytek bude moci na nové pány pracovat ve službách, jako sluhové v turistických resortech, kam budou Němci jezdit skoro zadarmo atd. "Krásná" budoucnost pro Řeky (ale v dlouhodobé perspektivě nejen pro ně).

(Pokračování příspěvkem dalšího autora)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář