REFORMY (163) Referendum a selhání (?) agentur

11. červenec 2015 | 07.00 |

Jakostřípek do mozaiky zařazuji do problematiky startovních podmínek pro prokomunikování skutečných reforem vynikající postřeh z pera Tomáše Kosičky:

Řecké referendum a (další) selhání průzkumných agentur.

Tomáš Kosička

Ve stínu řeckého NE v nedělním referendu zůstalo naprosté selhání agentur, zabývajících se průzkumem veřejného mínění a odhadem výsledků hlasování. Nebylo to poprvé, v našich krajích se těmto agenturám zoufale nedaří trefovat výsledky posledních dvacet let a to takovým způsobem, který je daleko za hranicí statistické chyby a lidského chápání. Vždy ovšem přijdou s výmluvou, že jejich odhady byly přesné, jen je dělaly v jiném čase a za ten týden se prostě preference voličů výrazně změnily. Je to sice naprosto nesmyslné tvrzení, doložitelné jednoduchým statistickým rozborem, ale pořád to stačí k tomu, aby se mohly tvářit jako renomované společnosti. Tato výmluva v případě řeckého referenda selhává (a dokonce ji vyvrací jako lživou), protože průzkumy probíhaly celý týden až do soboty.

Jak tedy vypadaly odhady? V následujícím grafu jsou průzkumy tří agentur

Zcela mimo jsou výsledky agentur Bloomberg a ALCO, kdy ALCO dokonce dávala táboru Ano většinu. Opravdu není možné, aby za tři dny tolik lidí změnilo názor. V takovém případě ovšem vyvstává otázka, proč jsou výsledky těchto agentur tak odlišné od reality. Vysvětlení, která považuji za reálná (a vzájemně se proplétající) jsou dvě – chybná metodika průzkumů a pokus o ovlivnění veřejného mínění. To první ukazuje nedostatek profesionality, to druhé je prasárna. Abych těmto agenturám nepodsouval zlé úmysly, vyjádřím své přesvědčení, že se jedná především o první důvod. Důkazem pro to by mohla být i chyba v takvaném exit-pollu kdy první odhady byly následující

Další exit-pollovoé výsledky jsou v následujícím textu

Opět úplně a zcela mimo. Když se podíváte na referendovou mapku Řecka, neexistuje jediný region, který by volil Ano (tím nemyslím Babiše), Ale když se podíváte na výsledky blíže, zjistíte, že odhady jsou velmi blízko hodnotám z jednoho velkého města. Ano, jsou to Atény. Stejně jako světová média vyslala své štáby do Atén (kterému západnímu dobře živenému novináři by se chtělo do malých vesniček), tak zřejmě i průzkumy vycházely většinově z aténských dat. Při známé ochotě Řeků ošvindlovat jakoukoliv statistiku se ani není čemu divit.

Ovšem všechno zlé je pro něco dobré a tak stejně jako v případě české prezidentské volby šlo na řeckém referendu vydělat. Sázkové kanceláře z pohodlí svých londýnských (bohužel ne českých, proto jsem byl o tuto příležitost ochuzen) kanceláří vypsaly nesmyslně vysoký a tedy výhodný kurz na to, že Řekové zvolí ne. V následujícím grafu je kurz přepočítaný na pravděpodobnost pro řecké ano. 66 % pro ano!!! Nebudu zde vysvětlovat, jak funguje stanovení sázkového kurz, ale můžete mi věřit, že z tohoto čísla je vidět, jak moc zahraničí nechápe řeckou realitu. Já osobně bych pro ano odhadl pravděpodobnost maximálně 10 % (vrátil jsem se z Řecka minulé pondělí) a má manželka to odhadla jako 0 % (nemajíc matematické vzdělání věří, že existuje 100 % J).

Pochopitelně byly sázkovky potrestány a zaznamenaly výraznou ztrátu, která stála dokonce i za vznik článek na fortune.com. V něm Paddy Power přiznává desetitisíce eur minus jen na této sázce a podobně na to budou i další.

Aktuálně jsou vypsané sázky na řecký odchod z eurozóny do konce roku či na to, která další země po Řecku Eurozonu opustí (vede Kypr s kurzem cca 5)

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář