23 % DPH = Řecko odepsali, ale jaký je plán B?

23. červen 2015 | 08.45 |

Řecko bylo pohřbeno, hraje se již jen o čas. Přesněji - o to, co se v čase "řízeného bankrotu" stane, kam Velká řecká lež vyústí, resp. čím bude překryta, než řízený bankrot přeroste v neřízený. - Tak by se dalo přečíst to, jak eurounijní reprezentace a spolek věřitelů vyhodnocují návrhy, ke kterým dotlačily Řecko.

Každý normální člověk, který má elementární vzdělání (na úrovni bakalářského kurzu makroekonomie) ví, že zvýšení DPH na 23 procent znamená definitivní zablokování růstu jakékoli ekonomiky. V případě Řecka to ovšem navíc znamená to, že se tato země stane naprosto nekonkurenceschopnou, pokud jde o odvětví turismu. Nejen, že se Řecko stalo zemí, kde již nyní hrozí to, že si z bankomatu turista nevybere peníze, ale po zvýšení DPH bude vše, co souvisí s turismem (ubytovací kapacity, služby, doprava...) citelně dražší než ve srovnatelných zemích (Turecko, Itálie, Španělsko, ale také Albánie, Chorvatsko, Bulharsko). Podobný efekt bude mít i zvýšení odvodů do důchodového zabezpečení, které rovněž zvýší cenu práce a tudíž i služeb. Negativní dopad na ekonomický růst a tudíž i na snížení základu, ze kterého se může splácet řecký dluh, bude mnohem větší než to, o kolik se zvýší procentuální výběr z tohoto základu, který lze převést na splácení dluhu.

To znamená, že Řecko nemyslí své návrhy vážně (a hraje jen o čas). Ale také, že ani euroreprezentace a věřitelé to s "pochvalou" řeckých návrhů nemyslí vážně. Co si kdo od "prodloužení hry" slibuje? Řecko chce patrně zachránit alespoň letošní turistickou sezónu, která i tak skončí hůř než předcházející. Ale jakou hru hraje euroreprezentace a věřitelé? Jakou ještě větší lumpárnou chtějí překrýt Velkou řeckou lež? Nebo nemají plán B, doufají v zázrak a opravdu hrají jen o čas? Nebo si neuvědomují, že se nechali dotlačit do hry, která podlamuje samotné základy eurounijní ekonomické a sociální stability?

0001pt;line-height: normal;page-break-after:avoid" class="MsoNormal">Můj tip: Plán B je připraven, ale stávající euroreprezentace jej nezná a nepřipouští si, že existuje. Bude již jako vícekrát postavena před hotovou věc, které se podřídí a vezme ji za svou. A opět s fatálními důsledky.

Zde jsou příslušné články, které hovoří o nejnovějším vývoji kolem řeckého dluhu (oba jsou z Novinky.cz):

Aby dosáhla úvěrové dohody, navrhuje nově řecká vláda mezinárodním věřitelům, že přesune většinu položek do základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 23 procent a postupně zvýší věk odchodu do důchodu na 67 let. V pondělí o tom informoval server řeckého listu Ethnos. Návrhy představitelé zemí platících eurem předběžně přijali kladně. Pokud řecký návrh uspokojí i odborníky na technické úrovni, pak prý lze ještě tento týden čekat dohodu.

Převod do základní sazby nemá ale zahrnovat elektrickou energii nebo základní potraviny, které mají dál být daněny jen 13 procenty. Léky, knihy nebo vstupenky do divadla mají být zatíženy nadále jen šesti procenty DPH.

Kromě zvýšení hranice věku pro odchod do důchodu z průměrných 63 let u mužů a 59 let u žen mají Atény od počátku příštího roku také omezovat možnost odchodu do předčasného důchodu zrušením mnoha výjimek. Sníženy mají být také doplňkové důchody nad 1000 eur měsíčně, které jsou ale poměrně vzácné.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělí prohlásil, že návrhy, které Atény v posledních hodinách předložily ve snaze najít cestu z dluhové krize, jsou prvními skutečnými, tedy vážně míněnými návrhy za několik týdnů.

Věřitelské instituce, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise, v pondělí ve svém prvním rychlém zhodnocení podle šéfa takzvané euroskupiny, Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska, označily řecké podklady za "široké a komplexní". Zapotřebí je ale jejich podrobné posouzení. Jednání by mohlo být úspěšně završeno ještě tento týden.

Ministři financí eurozóny se mají opět sejít ve středu.

Řecký ministr hospodářství Jorgos Stathakis podle agentury Reuters sdělil, že Atény chtějí zavést novou daň pro podniky a pro bohaté. Zároveň tvrdil, že vláda premiéra Alexise Tsiprase dokázala nepřekročit nejzazší mez, kterou si stanovila, protože nepřistupuje ke snižování důchodů nebo platů státních zaměstnanců. Zároveň se také nemá zdražovat elektřina.

Řecká vláda podle Stathakise také souhlasí s tím, aby primární rozpočtový přebytek letos dosáhl jednoho procenta hrubého domácího produktu, příští rok dvou procent a v roce 2017 tří procent.

Přestože se kabinetu ovládanému především levicovou formací SYRIZA nepodařilo prosadit vyjednávání o umazání části řeckého zahraničního dluhu, podle Stathakise bude tato otázka na pořadu jednání v příštích měsících.

Podle dalších zdrojů by řecká opatření měla vynést letos 2,7 miliardy eur a v příštím roce 5,2 miliardy. Největší změnou má být zvýšení odvodů na důchodové zabezpečení o 3,9 procenta, což by v příštím roce mělo ušetřit penzijnímu systému 800 miliónů eur.

Řecká otázka nečekaně rozčeřila vody v české domácí politice. Podle ministra financí Andreje Babiše by Řecko mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor.

Premiér Bohuslav Sobotka ale s ministrovým názorem nesouhlasí; krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by podle něj poškodil EU a nepřímo i české hospodářství. Stejný postoj zaujal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řecká média referují o vyjednávání kolem nejnovějších návrhů jako o "protahujícím se thrilleru" provázeném "horečnatými konzultacemi".

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí potřetí za posledních šest dnů zvýšila limit nouzového financování řeckého bankovního sektoru. Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů, který podle listu Kathimerini během minulého týdne přesáhl pět miliard eur (136 miliard Kč).

Evropské akcie zahájily nový týden růstem, když optimismus čerpaly hlavně z nadějí na pokrok při řešení řecké dluhové krize. Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 posílil o 2,36 procenta na 1565,68 bodu a index řeckých akcií o rovných devět procent na 749,17 bodu.

Více než polovina investorů se podle průzkumu banky Barclays domnívá, že případný odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, by světové finanční trhy příliš neovlivnil. Země je malá a zavedla se ochranná opatření, která by měla omezit šíření výkyvů, soudí respondenti.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/373062-zvysime-dph-na-23-procent-a-duchodovy-vek-na-67-let-navrhuje-recko.html

Nové návrhy, které řecká strana předložila svým evropským partnerům v noci na úterý, jdou správným směrem. Po večerním jednání prezidentů a premiérů 19 zemí platících eurem to novinářům řekli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf Evropské rady Donald Tusk. Juncker poté dodal, že podle něj bude dohoda uzavřena tento týden. Ministři financí eurozóny se sejdou znovu ve středu večer.

"Jsem přesvědčen, že k závěrečnému řešení dojdeme v tomto týdnu. Z toho prostého důvodu, že k němu tento týden dojít musíme. Nemůžeme si dovolit - jak se říká na fotbalovém hřišti - hrát v prodloužení," uzavřel Juncker tiskovou konferenci po summitu.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové daly v prvním hodnocení nových řeckých návrhů věřitelské instituce najevo, že jde o dobrý výchozí bod pro intenzivní rozhovory. Nyní podle ní musí začít nad návrhy podrobná práce, na kterou ovšem není příliš mnoho času. "Všichni si přejeme, aby Řecko zůstalo v eurozóně," podotkla německá kancléřka.

Také ona uvedla, že rozhodující schůzka euroskupiny, tedy ministrů financí, by se měla odehrát ve středu večer. Ve čtvrtek začíná v Bruselu dlouhodobě plánovaný summit Evropské unie.

Řecká vláda ve snaze dosáhnout dohody předložila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Evropské centrální bance (ECB) a Evropské komisi nové návrhy, které by podle médií měly letos vynést letos 2,7 miliardy eur a v příštím roce 5,2 miliardy. Největší změnou má být zvýšení odvodů na důchodové zabezpečení o 3,9 procenta, což by v příštím roce mělo ušetřit penzijnímu systému 800 milionů eur. Navrhuje prý také například přesun většiny položek do základní sazby DPH ve výši 23 procent a postupné zvýšení hranice věku pro odchod do důchodu až na 67 let.

Předseda unijních summitů Tusk, který středeční jednání prezidentů a premiérů eurozóny svolal, novinářům řekl, že se podařilo dodat novou dynamiku dlouhodobě zablokovaným jednáním a zajistit, že všichni politici eurozóny rozumí situaci i sobě navzájem.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle něj své evropské partnery ujistil, že jeho vláda bere věc vážně a hodlá se chovat konstruktivně. Pozitivně se na své závěrečné tiskové konferenci k možnosti brzkého uzavření dohody vyjadřoval také francouzský prezident Francois Hollande. "Řecká vláda v posledních několika dnech přijala svou odpovědnost," poznamenal s tím, že konečná dohoda euroskupiny by měla přijít ještě před čtvrtečním a pátečním summitem EU.

Ne všichni se v pondělí ale při odchodu z jednacího sálu vyjadřovali stejně optimisticky. "Dohoda je nutná pro nás všechny, pro Řecko, pro řecké občany, pro eurozónu, pro Evropu. Je nutná, ale jsme od ní stále daleko," prohlásila například litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Připomněla, že její země i další státy prožily v minulých letech těžké hospodářské časy, věděly přitom ale, že své hospodaření musí velmi bolestivě změnit.

Atény se s věřiteli potřebují dohodnout, pokud chtějí získat zbývajících 7,2 miliardy eur z nynějšího, naposledy v únoru prodlouženého, balíku mezinárodní finanční pomoci. Bez finanční injekce budou mít Atény problémy splácet v příštích dnech a týdnech své závazky vůči MMF i ECB. O podmínkách se jedná už od února. Před vyplacením peněz je ale i po domluvě s věřitelskými institucemi nezbytný souhlas ministrů financí eurozóny. V některých zemích, například v Německu, je navíc potřebný souhlas parlamentu. Všechny strany tak tlačí čas.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/373078-recke-navrhy-jdou-spravnym-smerem-dohoda-je-blizko.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář