REFORMY (147) Babiš-Šincl: Teorie a realita

25. červen 2015 | 07.00 |

Do seriálu o reformách zařazuji dříve uveřejněný článek o aféře Babiš-Šincl, a to zejména vzhledem k tomu, že velmi dobře ilustruje vztah mezi teorií a realitou, tj. mezi tím, co říká teorie, a jak se lidé, kteří vstoupí do her určitého typu chovají. Tentokrát se chovají jako podle učebnice.

Mj. - válčení indiskrecemi (které se objevuje i v dalších případech) vždy nabízí velké množství empirického materiálu umožňující pochopení toho, jak fungují struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, a návazně jak zafungují jádra vyjednávání vlivu k utlumení konfliktu i důsledků, které konflikt vyvolal.

Zde je příslušný článek:

Překvapivě velký rozruch vzbudil střet Babiš verus Šincl. Jen namátko některé články z posledních dní či spíše hodin:

http://www.novinky.cz/domaci/372786-babis-ma-svoji-podnikovou-policii.html

http://echo24.cz/a/iVdHW/velky-andrej-te-vidi-jak-dlouho-muze-byt-vyderac-nejpopularnejsim-politikem

http://domaci.eurozpravy.cz/politika/123691-o-tomto-volici-babise-nevi-a-je-to-vazne-upozornuje-komentator/

0pt;mso-fareast-language: X-NONE;mso-bidi-font-weight:bold">Nechápu, proč tolik rozruchu. Vždyť je to standardní, přímo v učebnicové formě předváděné válčení enkláv struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásadprostřednictvím indiskrecí. Přispívá k veřejné osvětě. K tomu mj. viz: V připravovaném článku (uveřejním v seriálu o reformách 22.6.) píšu mj. toto: "Problém je to, že od kradení jako individuálního fenoménu (a nejen od tohoto typu porušení obecně přijatých zásad) se odvíjí vznik struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (spojené se vzájemným vydíráním a současně i protěžováním). To, čeho jsem teď svědky v přímém přenosu v souvislosti s aférou Babiš-Šincl, kdy dvě enklávy ve strukturách založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad válčí těžkými kalibry indiskrece."

To, o co jde, jsme již dávno popsali, viz například slovníček v monografii "Perspektivy a financování odvětví rozvoje produktivních služeb", kterou jsme vydali v roce 2014. Cituji (a červeně zvýrazňuji to, co se válčení prostřednictvím indiskrecí přímo týká):

Slovníček původních pojmů

Struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad (zkráceně -struktury založené na vzájemném krytí): Jedná se typ sociálních sítí, které mají podobu vzájemného vydírání, vzájemného krytí i vzájemného protěžování v institucionálním systému společnosti těch, co na sebe vědí něco takového, zveřejnění čehož by v daných společenských podmínkách vedlo k jejich difamaci a potrestání. Vazby v těchto strukturách jsou mimořádně pevné, mají tendenci propojovat se s vazbami založenými na investování do společenské pozice a ovládat částečně či za určitých podmínek i plně institucionální systém společnosti.

Jádro vyjednávání vlivu struktur založených na vzájemném krytí (zkráceně - jádro vyjednávání vlivu): Spontánně se utvářející skupina osob zastupujících různé struktury založené na vzájemném krytí, která vyjednávají společný vliv uplatňovaný prostřednictvím těchto struktur a zejména pak způsob reakce na případnou indiskreci v rámci těchto struktur, ke které dochází v případech, když se některá osoba či skupina osob v těchto strukturách cítí nedoceněna či ohrožena.

Základní ideové paradigma jádra vyjednávání vlivu (zkráceně – základní ideové paradigma): Souhrn postojů a postupů (toho, co se musí uznávat a dodržovat) při vyjednávání vlivu uplatňovaného koordinovaným postupem struktur založených na vzájemném krytí, zejména pak při řešení problémů spojených s indiskrecí. Základní ideové paradigma na jedné straně ospravedlňuje ty, kteří ve strukturách na vzájemném krytí působí, v očích jich samotných, na druhé straně orientuje na aktivity, které jsou pro uplatňování efektivního vlivu struktur a překrývání jejich praktik i důsledků uplatňování těchto praktik nezbytné. Umožňuje globální koordinaci vlivu struktur založených na vzájemném krytí a v případě potřeby koncentrování jejich vlivu do lokálních podmínek. Základní ideové paradigma má klíčový význam pro stabilitu moci generované působením struktur založených na vzájemném krytí. Modifikace a proměny tohoto paradigmatu jsou jedním z faktorů, který nejvíce ovlivňuje globální dění.

Investování do společenské pozice (zkráceně - poziční investování): Pořizování pozičních statků za účelem vytvoření nerovnoprávného postavení lidí hlediska využívání investičních příležitostí (jak těch, které jsou spojeny s nabýváním schopností, tak těch, které jsou spojeny s jejich uplatněním). Má celou řadu forem od prestižní či okázalé spotřeby až po spotřebu související s rozhráním her, v nichž vítězí ten, kdo disponuje většími finančními prostředky (právní spory, omezení bezpečnosti apod.).

Struktury založené na pozičním investování (zkráceně – poziční struktury): Spojování osob, které disponují velkými finančními prostředky, do skupin či sociálních sítí, které se (z hlediska využívání investičních příležitostí, ale i každodenních společenských styků, místa bydlení, trávení volného času apod.) oddělují od ostatního obyvatelstva.

(s. 93-94)

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

A jak to dopadne? Zapracují jádra  vyjednávání vlivu a situace se dočasně uklidní. Jedinou "ztrátou" (jejich) či "ziskem" (naším) bude to, že normální lidé trochu víc pochopí, o co jde. Tak toho aspoň co nejvíce využijme. Dokud to, o co jde, co se děje a co dělat, nepochopíme dostatečně, nenajdeme cestu z krize, která se bude rychle vyostřovat. A pochopit to není zas tak těžké. Doba nám v tom pomáhá.

(Pokračování příspěvkem, který ukazuje jiný případ válčení prostřednictvím indiskrecí)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář