Před 00: Původ „grázlokracie“ a vydrážděný pes

15. červen 2015 | 21.12 |

Přes víkend jsem s přáteli putoval po Východních Čechách a neměl jsem ani čas, ani příležitost – a přiznám se, že ani chuť – zabývat se současnými problémy. Ale před těmi neutečeme. I z pohledu dvou a půl dne si lze uvědomit, jak rychle se současná situace zhoršuje a jak narůstá riziko fatálních dramat. Tak zase pár poznámek k současnému dění:

Odkud pochází "grázlokracie"?

"Je čas položit si znepokojivou otázku, říká pro server ForeignPolicy.com Stephen M. Walt, profesor mezinárodních vztahů na Harvardově univerzitě. Co by měl svět udělat, pokud Islámský stát ("grázlokracie" podle S. Walta) vyhraje? Vzhledem k neuvěřitelné brutalitě džihádistů vás nejspíš napadnou ty nejčernější scénáře, realita by ale byla patrně jiná. Ostatně v dějinách lidstva se mezinárodní společenství muselo vypořádat s krutými režimy už několikrát."

Viz: http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/123318-nocni-mura-islamsky-stat-zvitezi-ceka-svet-grazlokracie/

K tomu: Špatně pochopená realita. ISIS není reprezentantem grázlokracie, ale pouze jedním z produktů naší (z "vyspělých zemí" pocházející) grázlokracie. Proto také jakékoli řešení současných problémů musí začínat u nás a ne strašením něčím, co přichází zvenku. Skutečné zlo přichází od nás - a naší povinností je ho zlikvidovat.

(Zítra se k tomu pokusím něco napsat.)

Toto je třeba mnohem přesnější pohled na realitu: "Američané mají strach ze ztráty nadřazenosti nad ostatními národy, který jim vštěpuje vládnoucí elita země. Pokud USA nezastaví paranoidní militarizaci, může to mít negativní vliv na duševní zdraví národa, tvrdí americký armádní plukovník a profesor Gregory Deddis." Viz: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/deddis-amerika-dosahla-bodu-kdy-bez-valky-nemuze-zit/

Proto může docházet i k takovýmto šílenostem: "Rozhodnutí USA o poskytnutí Kyjevu zbraní záleží na pozici členských zemí EU, prohlásil ministerský předseda Ukrajiny Arsenij Jaceňuk v interview pro ukrajinský 5. kanál. "Bílý dům má jistá geopolitická omezení v přijetí tohoto rozhodnutí" a musí brát ohled na názor evropských partnerů, zdůraznil premiér. "Jestliže někdo z členských zemí EU, zejména z G7, nebere moc kladně myšlenku dodávek zbraní na Ukrajinu, to bezprostředně ovlivňuje rozhodnutí Bílého domu", řekl. Podle názoru Jaceňuka, partneři Washingtonu "podceňují hrozby pocházející z Ruska"." Viz:

http://cz.sputniknews.com/svet/20150614/551969.html#ixzz3d4iU2ubs

(I když pramen je třeba brát s rezervou.)

Muslimský senátor sociálních demokratů a lékař Hassan Mezian přirovnal muslimy k vydrážděnému psovi:

"Ne, to není v žádném případě, já ale odsuzují obojí. I tu petici a ještě více násilí. Musíme se na věc podívat i z druhé strany. Urážet jejich víru není tolerantní. Kdybychom chodili kolem sousedů a každý den dráždili psa za plotem, tak mě kousne, jakmile uteče. Je svoboda slova, ale nepovažoval bych tuto svobodu v zesměšňování toho, co není součástí naší kultury. Ani evropské, ani židovské." Viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Muslimsky-senator-Mezian-Zesmesnovat-neci-viru-nebo-proti-ni-sepisovat-petice-neni-tolerantni-379452

K tomu: Není to nejvhodnější přirovnání. Především však sepisování petic není proti víře, ale proti zneužití víry. A zneužívání víry je zločin světský i náboženský.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář