REFROMY (129) Krize růstu, krize stavu

8. červen 2015 | 07.00 |

Do diskuse o současném stavu společnosti vstoupil Pavel Pršala následujícím příspěvkem (ve kterém mně tak trochu chybí identifikace příčin stavu a alespoň nástin východisek odpovědi na otázku, co s tím či jak z toho):

Krize růstu, krize stavu

Pavel Pršala

Jedná se už o druhé podobně dlouhé období propadu a stagnace - to první trvalo od 1991 (první propad) do1996 (kdy se HDP dostal konečně znovu na úroveň 1990). Takže v posledním čtvrtstoletí jsme vlastně 15 let (z 25 roků) hospodářsky propadali či stagnovali (včetně roku 1999) a pouze 10 let jsme zaznamenali růstových.

Výsledek? Průměrná mzda vzrostla reálně alespoň o 50 - 60 % (tzn. v průměru těsně pod 2 % p.a.), ale reálný starobní důchod je v absolutní kupní síle prakticky stejný jako před 20 lety (v poměru k reálně mzdě však propadl dokonce o třetinu). Tak, co je vlastně přínosem?

Úroveň vzdělanosti se povážlivě propadá (až na výuku jazyků), prakticky zaniklo dřívější výborně organizované učňovské školství, máme desetitisíce bezdomovců a miliony lidí v chudobě nebo ohrožených chudobou atd.

Prakticky ničeho podstatného jsme nedosáhli, možná prodloužení střední délky života, ale o kvalitě toho prodloužení silně pochybuji. Pročištění životního prostředí je do určité míry sporné - oč klesly průmyslové zplodiny, o to více je emisí výfukových plynů. Kvalita potravin šla v mnoha směrech dolů, ale na kdejaké stráni, včetně jižní Moravy, je alespoň jeden vlek atp. Vodu jsme jako blázni prodali většinou vypočítavým Francouzům s rentiérskou a koloniální náturou. Nemáme vlastně ani jedinou českou banku, další sítě vlastní Němci atd. atp.

Každý den bych proto veřejně připomínal a citoval Havlovy naivní a trapně servilní tlachy (ostatně, byl to jen placený americký agent v režii Zbygniewa Brzeziňského a jemu podobných). Nevzdělaný, s falešnými úmysly. Patočka jako filozof - trapný (pokud si dáte práci s přelouskáním jeho "Kacířských esejí", zjistíte, že je to koneckonců jen mlácení prázdné slámy jedním z katolických tmářů, který si udělal jméno ani ne tak na vyšeptalé a již demodované "fenomenologii" jako spíše tím, že se dal cele do služeb "disidentů" (a "Pražských orgií").

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář