Před 00: Halík, Hus, Haas, morální-svatá povinnost

31. květen 2015 | 21.28 |

"Přijímat uprchlíky je morální povinnost, míní teolog Tomáš Halík"

http://zpravy.idnes.cz/tomas-halik-o-prijimani-uprchliku-drf-/domaci.aspx?c=A141214_144827_domaci_cen

K tomu:A vyrábět uprchlíky ve stylu zásahů v Sýrii, Libyi apod. je povinnost přímo SVATÁ!

Ještě ke Svobodovu Husovi:

Jinak Milan Kňažko v roli jednoho z hlavních kardinálů v posledním rozhovoru s Husem (v závěrečné části Svobodovy trilogie), kde přijme jeho zpověď, pronese větu, kterou lze označit za vyšší pravdu či přesněji za pravdu o pravdě:"Pravda je pravdou jen tehdy, když může být prosazena."

Je to určitá výtka směřující k Husovu postoji k pravdě. Výtka velmi přesná. Skutečná pravda se musí umět postarat i o své prosazení. (Tedy ten, kdo poznává pravdu, musí uvažovat i realizační proces, proces uplatnění výsledků poznání v praxi.)

Docela by mě zajímalo, jak se tam tato silná myšlenka, kterou současná věda ke své škodě masově ignoruje, dostala. Podle mě není dobová. Byla v předloze, nebo až ve scénáři. Budu se muset zeptat.

Podrobně k trilogii viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2396-svoboduv-hus-reformatori-a-hry-o-reformy-dnes.html

K úloze politických stran v současné době:

Tomáš Haas (na FB):"Mně se na ODS něco líbí. Už více než dvacet let..., když jsem do ODS vstupoval. Prožil jsem v ODS spoustu zajímavých let, dobrých i špatných. Znám v ní spoustu lidí, dobrých i méně dobrých. ODS, bez ohledu na to, co si myslíte, je stále, i když už nejsem členem, mojí stranou. Vy se asi domníváte, že pokud někdo kritizuje ODS, "pořád se mu nelíbí". Já ji nekritizuji pořád, kritizuji ji jenom asi deset let. Za tu dobu ztratila jeden a půl milionu voličů a tisíce členů. A to je jedna věc, která se mi nelíbí. A nelíbí se mi, že jsou "loyální členové", kteří si myslí, že se o tom nesmí mluvit a musí se říkat, téměř každý z těch deseti roků, že už není problém, v minulosti se udělalo pár chyb, ale teď jsme již ta nová, pravá, správná, obrozená, čistá (v tom se mohou ta pravidelná anuální prohlášení měnit, ale jsou jinak stále stejná) ODS, problémy jsou za námi a musíme se dívat dopředu a nedívat se zpět, už není proč se zabývat minulostí a před námi je skvělá budoucnost. A nikdo se nesmí ptát po důvodech a nikdo nesmí klást otázky lidem, kteří ODS po tu dobu vedli. Mně se zdá, že tady problém je, a to velký, ODS je téměř mrtvá. Nechci se na to jen dívat, myslím, že mám co kritizovat a mám co říci. Jako člen, volič a někdo, komu na ODS záleží. Velmi mi to vadí a divím se, že pokud na ODS záleží Vám, neptáte se, proč na kongres "lezou" ti, kteří to zavinili a ti, kteří jim byli slepě loyální a nikdy po nějaké změně nevolali. Ti, kteří jsou spokojeni s tím, že se dnes ODS potácí na hranici volitelnosti.Mimochodem, jestli na něco ODS zahyne, pak to budou právě ti "loyální členové", kteří žádnou kritiku a žádnou odchylku od politiky strany nesnesou a nepřipustí."

Radim Valenčík (na FB): Velmi přesné, zejména: "proč na kongres "lezou" ti, kteří to zavinili a ti, kteří jim byli slepě loyální a nikdy po nějaké změně nevolali". - Pro klid duše: Mám v ČSSD stejné pocity. Pro rozumného člověka je pozitivní změna v každé straně vítána. Děje se však všude spíše opak.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář