REFORMY (121) A ještě spor o HCC

31. květen 2015 | 07.00 |

K odkazu o financování vysokých škol prostřednictvím kontraktů týkajících se lidského kapitálu (tzv. HCC), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2336-reformy-109-diskuse-jeste-k-hcc-1.html

a dalších osm pokračování jsem dostal tento ohlas:

Ela Nakamura:"Já pro tohle financování vysokých škol moc nejsem. I kdyby nebylo studentům umožněno složit peníze v hotovosti, ale všichni by museli stejně splácet později ze svých příjmů, svádělo by to k tomu, přijímat hlavně děti z bohatých rodin, kde je největší pravděpodobnost, že mají dobrou práci předem zajištěnou.

To daleko spíš bych byla pro, aby si hezky každý povinně odpracoval určité roky zde, ve prospěch státu. Pravda - otázka je kde."

K tomu moje poznámka:

Ještě dlouho, znovu a znovu bude nutné trpělivě vysvětlovat, že dobře nastavené HCC jsou nejen nejlepším řešením (v porovnáním s jakýmkoli jiným), ale jsou jednou z cest, jak přeorientovat vývoj společnosti k tomu, aby se svobodný rozvoj každého jednotlivce stal nejen reálnou náplní jeho života, ale i hlavním faktorem ekonomického růstu.

Ale k věci. Postřeh E. Nakamury je přesný. Každá vysoká škola se bude snažit (ale dělá to už dnes) získávat děti z bohatých a vlivných rodin. Právě tak jako se snaží získat třeba celebrity - sportovce (např. basketbalisty), modelky. Aby posilovala svůj sociální kapitál, pěstovala si image...

Bude však také vyhledávat a vybírat ty, co něco umí. Bez nich totiž žádná univerzita nemůže být úspěšná. Přesněji - nejenže to bude dělat. Ono se to děje již nyní. Prestižní univerzity typu Harvardu, MIT a další mají střediska po celém světě (např. pro Střední Evropu), kontaktují se s nejlepšími gymnázii (u nás to byly např. pražské Buďánky), mj. zejména těmi, kde se dobře vyučuje matematika, nabízejí studijní granty.

Nevidím na tom nic špatného. V podmínkách konkurence vysokých škol, o kterých bude veřejně známé, jak se uplatňují jejich absolventi, budou rozhodující roli hrát talenty, ti, co něco umí. To jen současný shnilý, demotivovaný a demotivující systém financování vysokého školství vede k propadu úrovně vysokých škol a nadvládě známostí (vázaných na majetek a společenskou pozici) nad výkony a talentem.

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: REFORMY (121) A ještě spor o HCC jkaleta 31. 05. 2015 - 10:02