Přehodnocení postoje k Ukrajině?

29. květen 2015 | 08.22 |

Zdá se, že druhé startovní okno k prodiskutování a přípravě skutečných reforem v souvislosti s přehodnocováním postojů k vývoji na Ukrajině se skutečně otevírá. Velmi důležitá slova z tohoto hlediska řekl  bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR, generál Jiří Šedivý (27.5.2015):

"Ale já si myslím, že jádro problému na Ukrajině spočívá v tom, že Ukrajina jako stát není konsolidovaná, že musí udělat řadu kroků, které povedou k tomu, že se dá dohromady nejen politická sféra, ale také hospodářství i věci, které jsou spojeny s občanstvím. Nemůže být někdo plnoprávný a jiný poloprávný občan.A země se musí vypořádat i s některými projevy polofašismu nebo nacionalismu, které jsou také na Ukrajině evidentní. To je podle mne nejzásadnější problém. A kdyby Ukrajinci zajistili své vnější hranice, což je mimo jiné i hranice s Ruskem, kompletní rekonstrukce armády sice bude muset proběhnout, to je zřejmé, jako tomu bylo například u nás po roce 1993 až po vstup do NATO, ale to není to hlavní, na co by se Ukrajinci měli zaměřit. Měli by především udělat všechno pro to, aby dali dohromady stát jako takový. A pokud se Evropská unie cítí odpovědná za to, co se na Ukrajině děje, a chce jí pomoci, musí se tomu v maximálně možné míře věnovat. Protože pokud potřebné reformy neudělají a lidé se nebudou mít lépe, nebo alespoň nebudou vidět, že vývoj dostává prodemokratický a proevropský směr a že tu naději v lepší budoucnost mají, budou velmi náchylní k tomu, že se budou vracet zpátky do minulosti a že doby Brežněva se jim budou zdát jako pohádka." (Tučně a podtrženo mnou.)

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Sedivy-Ukrajina-musi-potlacit-svuj-polofasismus-Evropa-ji-nesmi-drancovat-Za-konflikt-muze-i-Rusko-ale-kdo-rika-ze-Putin-chce-dalsi-uzemi-376978

To je realistický pohled, který ukazuje, že se skutečně otevírá druhé startovní okno k prodiskutování a přípravě skutečných reforem. Svědčí to i o vývoji názorů lidí, jakými je např. J. Šedivý. Nepochybně vyjadřuje názory i dalších, s nimiž je v kontaktu.

S tím velmi ostře kontrastuje to, co uvedl nastupující předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel:

"Poznamenal, že Rusko je schopno obsadit Pobaltí během dvou dnů, během té doby by NATO na situaci nestihlo zareagovat. Poté by bylo NATO před rozhodnutím, jestli půjde kvůli již obsazenému Pobaltí s Ruskem do války, která by mohla být i jaderná, řekl Pavel na konferenci."

Viz: http://domaci.eurozpravy.cz/armada-a-policie/121782-rusko-by-obsadilo-pobalti-do-dvou-dnu-varuje-general-pavel/

Nejde o to, že z čistě technického hlediska je výše uvedené tvrzení patrně pravdivé. Ale jeho výrok svědčí o naprostém nepochopení toho, o co v dnešním světě jde. Žádná hrozba tohoto typu totiž neexistuje.

I když ještě nějakou dobu budou strašit lidé typu P. Pavla (k tomu koupeni vidinou jejich kariéry), budou vyvstávat otázky mnohem závažnější, protože EU nebude moci dát od Ukrajiny jen tak ruce pryč. Z řady důvodů (které nyní nechci rozebírat), ale především proto, že již nyní se v očích Ukrajinců a návazně vlastního obyvatelstva euroreprezentace značně zdiskreditovala.

Ukrajině nepomůže nyní ani plošná liberalizace, ani umělá finanční výživa. Velmi rychle a velmi kvalifikovaně bude nutné řešit otázku, jak problémy na Ukrajině komplexně řešit. Prostor pro parazitní pseudoreformy zde již není a nasměrovat rozhořčení či dokonce zlobu Ukrajinců proti fiktivním cílům neprochází.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář