Vzpomínka na setkání s Johnem Forbesem Nashem

24. květen 2015 | 19.49 |

Životní pouť tragicky zakončil jeden z největších mozků našeho světa:

www.novinky.cz/zahranicni/370347-zemrel-matematik-john-nash-hrdina-filmu-cista-duse.html

S Johnem Forbesem Nashem jsem se setkal v červenci roku 2012 na 4. světovém kongresu Společnosti teorie her v Istanbulu. Byl vlastně první, koho jsem po příjezdu uviděl. Dorazil jsem do Bilgi University na konci Zlatého rohu večer a vidím staršího pána, jak se baví s mladými lidmi. Povídám si – vypadá skoro jako Nash. A on to byl Nash. Plný vtipu a energie. I s manželkou a se svým synem.

Když jsem ho požádal o společné foto, ochotně mně vyhověl. Fotil nás kamarád, kterému pak fotoaparát ukradli v Německu na letišti. Tak zůstaly jen fotky, které jsem dělal sám.

J. Nash nesmírně zajímavě vystoupil na diskusi čtyř nobelistů, která se v rámci kongresu konala. Doporučuji se podívat a poslechnout si, co říkal, je to dnes moc a moc aktuální (dal jsem to tehdy přes VŠFS na youtube):

https://www.youtube.com/watch?v=vgbq6Dl7uQI

22.3.2013 a 25.3.2013 jsem o něm uveřejnil dvě zmínky o J. Nashovi v rámci seriálu "Teorie her jako bojové umění", v sérii "Jak lépe myslet". Obrázky se z původních článků "vypařily", ale dohledal jsem je v archívu. Zde jsou i s autentickým komentářem z té doby:

Obrázek 1: Jeden z hlavních symbolů špičkového myšlení 20. i 21. století. Fascinující postava z oblasti teorie her. Hlavní hrdina oskarového filmu Čistá duše. Mé vlastní foto ze 4. světového kongresu GMS. Zde je ve věku 84 let a plné duševní síle.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/146-thbu-18-2-jak-lepe-myslet.html

Obrázek 2: Ještě jednou jeden z největších mozků současnosti - tentokrát v akci. Pořídil jsem jej na 4. světovém kongresu GMS (Společnosti teorie her) v červenci v Istanbulu. V závěru článku je uvedeno, o koho se jedná.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/152-thbu-18-5-jak-lepe-myslet.html

Čest památce velkého intelektu a nositele schopnosti dobrat se rozumem vyzbrojeným skvělým pochopením matematiky tajemství toho, co podstatným způsobem určuje lidské chování.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vzpomínka na setkání s Johnem Forbesem Nashem ing. karel hušner 25. 05. 2015 - 00:35