REFORMY (77) Řecká krize: Bod zvratu

18. duben 2015 | 07.00 |

Rychle se blíží jeden z bodů zvratu Řecké krize. Již nikdo nevěří na setrvání Řecka v Eurozóně. Ani eurounijní reprezentace a její finanční šíbři, ani Řekové. Ani věřitelé, ani dlužníci. Svědčí o tom narůstající počet článků v tisku i jejich obsah. Např. jen na Novinky.cz byly během krátké doby uveřejněny dva.

Hraje se již jen jediná hra. V důsledku nepoučitelnosti současné euroreprezentace bohužel nikoli ta na minimalizaci nákladů na vyvedení Řecka z eurozóny, které tak jak tak budou na obou stranách. Nehraje se dokonce již ani hra na to, kdo je hlavním viníkem. Hraje se jedna jediná hra: Jak exemplárně ztrestat hnutí SYRIZA a potažmo celé Řecko, aby se nic podobného nemohlo opakovat. Hra hloupá.

O Řecké krizi jsem psal vícekrát, takže se o příčinách selhání a zodpovědnosti za ně v tomto článku nebudu opakovat, jen uvedu odkazy (za tím, co jsem před pár týdny napsal, si stojím):

"Jak praská Velká řecká lež" (22.2.2015) http://radimvalencik.pise.cz/2087-jak-praska-velka-recka-lez.html

0001pt;text-indent:0cm; line-height:normal;page-break-after:avoid;mso-outline-level:1" class="MsoNormal"> "Dva odlišné pohledy na Řeckou krizi" (1.3.2015) http://radimvalencik.pise.cz/2106-dva-odlisne-pohledy-na-reckou-krizi.html

"Exemplárně ztrestat Řecko! – Pomůžeme si tím?" (3.3.2015) http://radimvalencik.pise.cz/2111-exemplarne-ztrestat-recko-pomuzeme-si-tim.html

Dnes upozorním jen na to nejdůležitější. Bez dobrého, skutečně dobrého programu to prostě nejde. Jedno ze startovních oken začátku pozitivních změn nebylo dosud dostatečně využito. Tak se z toho poučme. K tomu viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/2232-reformy-73-kontext-reforem-dvojvladi-2.html

Pokud správně pochopíme, v čem hnutí SYRIZA udělalo hlavní chybu, budeme se moci obdobné chyby vyvarovat. Za určitou dobu budeme také v situaci, kdy se bude rozhodovat a kdy budeme potřebovat použitelný program. Především však přispějeme k tomu, aby si současná euroreprezentace, která selhává, a to nejen pokud jde o vyvolání a prohlubování Řecké krize, si vybíjela svůj mindrák neschopnosti na obyvatelích Řecka či jiné země, která bude další na řadě.

K tomu pár vybraných pasáží z článků na Novinky.cz, které jsem zmínil:

"... MMF Aténám vzkázal, že restrukturalizace jejich dluhu není možná a že mluvit o ní by bylo možné jen v rámci zcela nového záchranného programu. Přesvědčil tím prý Řecko, aby takovou žádost nepodávalo... řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla vyplácet doma mzdy a důchody a zároveň hradit splatné dluhy. Zástupci řeckých věřitelů si podle listu nejsou jisti, zda Atény budou schopny fondu uhradit květnové splátky. V každém případě se situace plně vyjasní nejpozději do června, kdy bude muset Řecko splatit Evropské centrální bance dluhopisy v mnohem vyšším objemu, píše list. Řecko musí MMF letos z prvního záchranného balíku z roku 2010 splatit celkem přes devět miliard eur. Atény minulý týden uhradily fondu dluh kolem 450 miliónů eur, už tehdy ale někteří členové vlády tuto splátku vzhledem ke zhoršeným finančním možnostem země zpochybňovali. Řecká vláda má mezinárodním věřitelům předložit program reforem, který je pro eurozónu podmínkou uvolnění zbylých úvěrů z druhého záchranného balíku v sumě 7,2 miliardy eur. Atény však stále nedodaly plán, který by věřitelé považovali za přijatelný."

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/367164-mmf-dal-recku-najevo-ze-odklad-splatek-nepripusti.html

"Řecký státní ministr Alekos Flamburakis ve středu nevyloučil upořádání referenda o dalším směrování zadlužené země, pokud Atény nezískají od věřitelů v eurozóně další finanční pomoc. Sdělil to v den, kdy ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrových závazků Řecka o jeden stupeň hlouběji do spekulativního pásma na stupeň CCC+... "Věřitelé se snaží o co největší nátlak, aby toho dosáhli co nejvíc. Ne proto, že si myslí, že to je řešení pro řeckou společnost a ekonomiku, ale proto, že si chtějí v podstatě vynutit cestu nastolenou před pěti lety, která se ukázala jako katastrofální,” tvrdil ale Flamburakis. "Co máme podepsat? Snížení platů a důchodů? Hromadné propouštění?” reagoval Flamburakis na podmínky, na nichž ovšem trvají právě věřitelé... Veřejný dluh Řecka ale loni v absolutním vyjádření klesl na 317,1 miliardy eur z 319,17 miliardy eur v roce 2013. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu se ale zvýšil. Dosáhl 177,1 procenta po předloňských 175 procentech."

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/367112-recko-nevylucuje-referendum-o-odchodu-z-eurozony-rating-zeme-klesa.html

K tomu pár poznámek:

- Athény nedodaly program reforem, který by byl "pro věřitele přijatelný", prostě proto, že takový program neexistuje a nelze jej sestavit. Ještě před časem to bylo "jen" proto, že věřitelé měli nerealistické požadavky. Dnes už nepomůže, ani kdyby svou chybu napravili.

- O operacích typu vystoupení z Eurozóny se pochopitelně nerozhoduje referendem. Ty musí být připraveny jako nečekaný šok, jinak jsou transakční náklady otevřením obrovského prostoru pro spekulace nepředstavitelné. Hovoří-li někdo o referendu k vystoupení z Eurozóny, pak spíše něco připravuje, a to bez referenda.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář