Zemanova cesta do Ruska, parádemarše SS, dvojvládí

10. duben 2015 | 08.36 |

Dost málo na tom, že je naše společnost rozdělena, ale začíná se rýsovat něco jako DVOJVLÁDÍ. Zatím se týká "jen" prezidentovy cesty do Moskvy. Pokud si však připomeneme, jak se kauza vyvíjela, lze se obávat, že je to spíš první vlaštovka než náhodné vybočení.

Podle prvních signálů vláda byla ochotna cestu proplatit. Pak došlo k bezpecedentnímu nátlaku ze strany USA (nikoli jen velvyslance). A vláda, jednotliví její členoví, pod tímto nátlakem začali měnit svá stanoviska, couvat, lavírovat. A tak došlo k tomu, co se dalo očekávat. Vznikl nápad financovat Zemanovu cestu do Mosky z národní sbírky. Jakmile začnou být financovány aktivity, které by měl realizovat stát, z kapes občanů a dobrovolně na jedné straně, na druhé straně se vláda začíná chovat jako protektorátní, máme tu dvojvládí. A není to dobré.

Někomu se může zdát, že přeháním. To samo ovšem ještě nemusí být špatně. Někdy je dobré říci něco s nadsázkou. V tomto případě se ovšem obávám, že nepřeháním. Všimněte si okolností. Ti, kteří se nejvíce pohoršují nad dím, že "Zeman bude stát na tribuně, pod kterou jezdí tanky, které masakrují ukrajinské obyvatelstvo", se ani slovem nezmíní o tom, že velká většina obětí civilního obyvatelstva je masakrována tanky, které vyslala současní ukrajinská vláda. A vyslala je na Východ Ukrajiny jako první. Ale na použití tohoto dvojího metru jsme si už zvykli ("byli jsme zvyknuti"). Mnohem závažnější ovšem je, že ti, kteří považují Zemanovu cestu za "vyslání špatného signálu" zcela ignorují parádemarše oslavující SS na Ukrajině a v Pobaltských republikách právě v období kulatého výročí konce 2. světové války. To nelze vyložit jinak než jako snahu o totální revizi dějin. A takováto totální revize dějin, která naprosto pohrdá márálními kategoriemi a historickými fakty, nemůže mít jiný cíl než psychologickou přípravu na válku.

Opravdu se obávám (a zatím mě nikdo racionálními argumenty neuklidnil), že tlak USA na naši vrcholovou reprezentaci a podpora stále halasnějšího oslavování symbolů genocidního nacionalismu a fašismu nemá se snahou uchovat demokratické hodnoty v EU nic společného. Vyhodnoduji si to jako součást snahy USA dotlačit EU do války s Ruskem, která by byla pro EU zničující. Pokud se mýlím, budu rád. Pokud mě někdo vyvrátí mé obavy, budu mu vděčný.

Mám totiž zatím ještě dost dobou paměť. A tak vím, co kdo říkal a očekával vloni v tuto dobu či před půl rokem. Jsme svědky neustálého překračování mezí toho, co bylo považováno za přijatelné. A protože to dochází i dalším lidem (dokonce i některým politikům), budeme si muset na existenci DVOJVLÁDÍ nejen u nás, ale i v celé EU zvyknout, resp. počítat s tím, že vývoj v nejbližších měsících a možná i létech bude mít tuto podobu. Realita z tohoto hlediska bude patrně stále čitelnější.

V těchto podmínkách bude stále významnější apelovat na racionální přístup, na to, aby se ti, co mají oprávněné obavy, učili chápat, o co jde. A bude také důležité ukázat, že současné problémy nevznikly náhodně, že žijeme v období určitého přelomu a že jakkoli se problémy vyhrotily, je lze řešit. Ale o tom podrobněji příště.

Ještě poznámka k probíhající sbírce na Zemanovu cestu:

Nápad na tuto sbírku vznikl na několika místech současně. Asi ne náhodou. V pozdní večer jsem napsal následující:

Podle liberální teorie je volba korunou lepší než volba hlasy. Nenechme Sobotkovu vládu hlasovat o ponižujících podmínkách proplacení pár korun na cestu Zemana do Moskvy. Její smysl je podle mě jasný. Zabránit revizi (fašizaci a nacizaci) dějin. Nezapomínat, jak to tehdy bylo. Hlasujme penězi a přispějme na ni ze svého. Třeba i proto, aby Zeman mohl dál dávat své vlastní peníze na oddlužování státu.

Dávám tisícovku. Kdo se přidá?

Jinak – včera před půlnocí jsem napsal toto:

http://radimvalencik.pise.cz/2220-zeman-babis-putin-a-vladni-trapas.html

To jsem netušil, že fraška bude pokračovat. Trapné, smutné, ubohé, zbabělé, podlézavé.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2226-davam-tisicovku-na-zemanovu-cestu.html

A než jsem mohl odpovědět na několik dotazů a upřesnit, jak platbu technicky realizovat, již se objevilo následující:

Vyhlašujeme sbírku občanů pod názvem: KONTO ÚCTY OSVOBODITELŮM OD FAŠISMU, jejíž výsledek bude následně poukázán Kanceláři prezidenta republiky s účelovým vázáním úhrady jeho cesty.

Číslo účtu: 259127211/0300, v.s.0010.

Viz např.: https://www.facebook.com/jiri.vyvadil?fref=ts

Organizátory považuji za důvěryhodné (znám je osobně). Proto posílám peníze touto cestou.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2226-davam-tisicovku-na-zemanovu-cestu.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zemanova cesta do Ruska, parádemarše SS, dvojvládí prchal 10. 04. 2015 - 10:19