REFROMY (64) Diskuse - Žluťásek

5. duben 2015 | 07.00 |

Úvodní poznámka: Začínám uveřejňovat na pokračování úvodní podněty do diskuse o tom, jak zpracovat a jak zaměřit letošní hlavní výstup v podobě monografie-ročenky "Financování a perspektivy odvětví produktivních služeb 2015". Pak se k jednotlivým příspěvkům i k celému jejich souhrnu vyjádřím. Uvítám zapojení kohokoli dalšího. Další příspěvek jsem dostal přes Facebook na základě výzvy či prosby, kterou jsem uveřejnil při příležitosti svých narozenin. Je autora, který se podepsal "Otakarek Žluťasek Kešlp” (a ani nevím, zda ho osobně znám či nikoli). Zde je:

Otakarek Žluťasek Kešlp

Celkový dojem na Reformy 44 je velmi dobrý, ale měl bych připomínku k bodu 4 v tom smyslu, že než by nastal okamžik investice do vzdělání (školství) je nutná jeho absolutní proměna, jinak by to byly zbytečně zahozené peníze.

Vsuvka RV (bod 4 tezí):

4. K prosazení nové ekonomiky, tj. ekonomiky produktivních služeb, je nutný komplex vzájemně provázaných reforem v odvětvích sociálního investování a sociálního pojištění (zejména vzdělání, péče o zdraví a penzijního pojištění). Jedná se o reformy předpokládající plné využití investičních příležitostí v oblasti nabývání, uchování a uplatnění lidského kapitálu, což znamená, že jejich realizace předpokládá orientaci společnosti na podstatně vyšší míru rovnosti při využívání těchto investičních příležitostí (ve smyslu nezávislosti na výchozích majetkových či příjmových poměrech nositele investičních příležitostí uvedeného typu). Jedná se o zcela jiný typ reforem, než je to, co je za reformy jen označováno, co je dnes deformovaným institucionálním systémem prosazováno a co ve skutečnosti slouží k vyvádění gigantických prostředků z veřejných rozpočtů ve prospěch lobby. Lobby, která ovládla finanční instituce i institucionální systém společnosti, lobby v důsledku působení kterých se zrychluje proces bohatnutí bohatých a chudnutí chudých. (O jaká lobby se jedná, upřesňujeme v dalším bodu.)

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2139-reformy-44-darek-k-narozeninam.html

Víš, hodně přemýšlím o těch věcech a mám na mnoho z nich jasný a ucelený názor. Všude se zásadně dělá vše obráceně, než by bylo u normálních lidí obvyklé. Všude se řeší nejrůznějšími způsoby důsledky "něčeho" pomocí změn zákonů, předpisů a mnohdy nesmyslnými řešeními, aniž by se hledala příčina a vznik toho, z čeho onen řešený důsledek povstal! A to je naprosto chybné a alarmující.

Když se tak děje prakticky 25 let, tak tím více platí přísloví, že "Zvyk je železná košile". Pokud se nepodaří tu "košili" zničit, tak prakticky nebude možné nic změnit. Prostě každý stavař ví, že na chatrných základech a od sedmého patra navíc, mrakodrap postavit nelze. A když se nad tím zamyslíš, zjistíš, že nějaké ty základy ještě máme, ale už jich není mnoho a chátrají stále více s našim přibývajícím věkem. Ještě trochu času na započetí oprav zbývá, ale není ho již na plýtvání!

Je nutno začít co nejdříve a koukat se hlavně na Švýcarsko přesto, že to je příliš velký a těžký cíl! Ale je nutné takový nějaký cíl mít a pak být rád, že se ti alespoň z poloviny podaří ho splnit. Na Klausovy bláboly o neviditelné ruce trhu nevěřím a jsem si jist, že je to nesmysl. Tohle slouží jen a jen lobbistům, zlodějům a moderním otrokářům!

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář