Dvě vzpomínky na Petra Vopěnku

20. březen 2015 | 23.36 |

Právě jsem se dozvěděl, že zemřel matematik, rebel, emeritní ministr školství Petr Vopěnka. Člověk nemá koukat na zprávy před spaním. Mrzí mě to. Byl ještě mladej kluk.

Určitě se dočká lepších nekrologů a lepších vzpomínek. Toto jsou jen dvě perličky.

Asi před sedmi léty. Potkal jsem ho na tramvajové zastávce u nádraží Praha střed. Před půlnocí. Zabředli jsme do diskuse o vztahu mezi nekonečnem a symetrií-asymetrií. Vůbec mě neznal, ale nechali jsme ujet tři tramvaje. Dodnes si pamatuji, co říkal, a využívám řadu inspirujících momentů z toho, co mi nezištně vyjevil.

Asi o rok později jsem mohl krátce spolupracovat s Ministerstvem školství. Nevím proč, ale zejména vrátní si se mnou rádi povídali. Já s nimi taky. Ptal jsem se jich, kdo podle jejich názoru byl nejlepší ministr školství. VOPĚNKA, shodli se všichni. Prý se skutečně staral o chod úřadu a všechny zaměstnance. Včetně učitelů ZŠ, na které se zlobil, ale které ve vládě vždy hájil.

Tak vzhůru do toho nekonečna, Petře. Kterého? Toho, které je nekonečně věčné jako Tvoje polomnožiny, ale hlavně Tvoje schopnost inspirovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář