Zemane, přijmi hozenou rukavici

16. březen 2015 | 11.29 |

Nejdříve stručná zpráva o tom, co se odehrálo v pořadu Otázky Václava Moravce a jak na to odpověděl Ovčáček (interpretováno dle Parlamentních listů):

"Moderátor Václav Moravec si v nedělních Otázkách neodpustil rýpnutí do prezidenta Miloše Zemana. Proč? V zásadě kvůli prezidentově kritice České televize, která podle hlavy státu neplní svou veřejnoprávní roli. A co kdyby si totéž pomysleli občané o svém prezidentovi, když se podívají na lidi, kterými se obklopuje, zmínil moderátor pořadu.

"Co je pravda a co je lež? Co kdyby občané, kteří nejsou spokojeni s vystupováním prezidenta, nebo si myslí, že o nich neříká pravdu, odmítli platit z daní na provoz prezidentské kanceláře a místo toho je posílali na charitu?" vznesl Moravec otázku, čímž zjevně narážel na prezidentovu nedávnou kritiku směrem k České televizi, týkající se zrušení koncesionářských poplatků pro ČT, protože podle hlavy státu veřejnoprávní médium už neplní svou funkci...

Mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka to ovšem nechává poměrně v klidu. "Stejně jako pan prezident jsem nedělní Otázky Václava Moravce nesledoval. Nicméně, v reakci na poskytnuté vyjádření moderátora poznamenávám: Václav Moravec jen dodržuje generální linii České televize, kterou je dětinská pomsta za kritické názory," uvedl stručně pro ParlamentníListy.cz a více se pořadem nechtěl zabývat."

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vzkaz-z-Hradu-pro-Vaclava-Moravce-Dodrzujete-generalni-linii-CT-a-tou-je-detinska-pomsta-366335

Taková reakce na Moravcovu hloupost ze strany Zemanova mluvčího Ovčáčka je hodně slabá. Jednak mohl připomenout, že prezident nemalé prostředky ze svého (a to přímo z příjmu své osoby, nikoli jen z provozu své kanceláře) dává na veřejně prospěšné účely, tj. na splácení dluhu České republiky. Jednak měl zvednou hozenou rukavici. Mj. i proto, jak to kdo myslí vážně a nezištně.

Dejme současně (!) alternativu:

·         Buď poplatek na ČT, nebo 1,2 (či ještě lépe 1,5) násobku tohoto příspěvku na Národní divadlo či jinou veřejnou kulturní instituci.

·         Buď příslušná část z daní na provoz kanceláře prezidenta (či ještě lépe - jeho plat osobně) nebo 1,2 (či ještě lépe 1,5) násobku tohoto příspěvku na úhradu veřejného dluhu ČR, příp. přesně definovanou charitu.

Bylo by to průlomové. Tady by se projevily skutečné preference občanů. Tady by byla vytvořena skutečně motivující soutěž. Tady by to začalo být zajímavé. Tady by se projevil reálný vliv občanů na politiku.

Přeji si a požaduji, aby prezident M. Zeman přijal hozenou rukavici od V. Moravce, resp. ČT.

Není to jen o osobách, ale o principu. Určitě by to posílilo vliv jakéhokoli prezidenta na kvalitu a objektivnost vysílání ČT i na její nezávislost na vnějších vlivech či dokonce vnějším diktátu. Je to reálné, pokud se bude chtít.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zemane, přijmi hozenou rukavici ondrey 16. 03. 2015 - 20:09