Liga proti bolševizmu včera a dnes

27. únor 2015 | 17.43 |

Dnes jsem se dostal ke dvěma naprosto skvělým čerstvým analýzám příčin, pozadí a vyústění ukrajinské krize.

Vřele doporučuji každému, kdo si chce udělat skutečně vlastní názor a být dostatečně informován.

První je "protiputinovský", uveřejnila ho Česká pozice, má příznačný název "Rusko křísí iracionální geopolitiku územní expanze", zde je odkaz:

http://ceskapozice.lidovky.cz/rusko-krisi-iracionalni-geopolitiku-uzemni-expanze-f9a-/tema.aspx?c=A150223_173507_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

Druhý je "proputinovský", uveřejnily ho Střípky ze světa, má název vybízející k lakonické odpovědi "Kam a proč míří Putin!. zde je odkaz:

http://www.stripkyzesveta.cz/cz/media/1024/rostislav-iscenko-kam-a-proc-miri-putin

Zítra, pokud mi aspoň trochu vyjde čas, se pokusím udělat "analýzu analýz" a okomentovat je. Opravdu stojí za to. Dnes upozorním jen na jeden zajímavý detail.

Podívejte se na dva následující obrázky:

Ta podoba! (chtělo by se říci).

Ten první obrázek je slavný. Je to plakát Česká ligy proti bolševismu z roku 1943, viz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_liga_proti_bol%C5%A1evismu

 O České lize proti Bolševizmu zde:

http://www.fronta.cz/plakat/zachvati-li-te-zahynes

Česká liga proti bolševismu byla protektorátní organizace provádějící protisovětskou propagandu.

Byla založena na začátku roku 1944 v Protektorátu Čechy a Morava, s úlohou propagovat Německo jako zachránce evropské civilizace a dále rozvíjet protikomunistickou a protisovětskou propagandu. Oficiálním důvodem založení byl podpis československo-sovětské smlouvy o spojenectví v prosinci 1943. Zakládající valná hromada se konala 23. ledna1944 v Praze. Organizace podléhala přímo Ministerstvu školství a lidové osvěty, které vedl Emanuel Moravec. V čele Ligy stál od počátku profesor Josef Drachovský, Josef Bartoň z Dobenína, někdejší příznivec T.G. Masaryka a majitel zámku v Novém Městě nad Metují, Josef Kliment a Karel Röhlich. Řada členů výboru byla ke členství v podstatě donucena, mezi nimi například Václav Talich nebo Josef Šusta či Karel Pešek[1], ale část členů výboru pracovala v lize s nadšením, například Vladimír Krychtálek, Robert Rychtrmoc, Hugo Tuskány nebo František Teuner. Česká liga proti bolševismu podléhala přímo Ministerstvu školství a lidové osvěty. 21. ledna 1945 byl předsedou jmenován dělník BMM Antonín Liška.

Od svého založení do ledna 1945 Liga uspořádala 231 veřejných projevů a přednášek. Vydávala časopis Denní korespondence. Liga proti bolševismu zanikla v květnu 1945.

Známým výsledkem práce Ligy je asi plakát Zachvátí-li Tě zahyneš, s motivem rudého pařátu se srpem a kladivem, sklánějícího se nad Pražským hradem[2], který se objevoval po celém území Protektorátu a na který obyvatelé připisovali My se nebojíme, my tam nebydlíme. Autorem plakátu byl František Voborský[3] nebo Antonín Hradský[4]. Plakát si také zahrál ve filmu Ostře sledované vlaky.

Zajímavé, že?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Liga proti bolševizmu včera a dnes vladimír šmídl 15. 04. 2016 - 07:41