REFORMY (13) Můj rozhovor v Literárních novinách

13. únor 2015 | 08.27 |

Včera (ve čtvrtek 12.2.) vyšel v Literárních novinách rozhovor o ČSSD, ve kterém jsem jedním z aktér. To nepíšu proto, abych se pochlubil (tedy to také), ale proto (a zejména), že - podle mého názoru - stojí za přečtení. A nejen tento rozhovor. Celé Literární noviny a nejen toto číslo. Jedná se intelektuálně zaměřený měsíčník, který se výrazně odlišuje o stereotypu ostatních časopisů. Komu bude trochu svým stylem, kvalitou článků, objektivitou, vyvážeností, připomínat Reflex v dobách jeho největší slávy, zjistí, že je to mj. i osobou šéfredaktora. Literární noviny nemají v každé trafice, ale v těch větších ano.

Rozhovor je to obsáhlý - dvě celé velké strany. Moderoval jej doc. Michal Kroh a druhým diskutujícím byl politolog PhDr. Jan Bureš, PhD., z Metropolitní university Praha. Byl načasován k blížícímu se sjezdu ČSSD.

Jako "ochutnávku" vybírám z rozhovoru jen jeden moment, který souvisí s kauzo řeckého dluhu a vítězstvím SYRIZY. Reaguje na otázku, zda může či nemůže být sociální demokracie "protisystémová". Zde je kousek textu z rozhovoru:

Valenčík: Situace k sociálním problémům rychle spěje. Někteří říkají, že sociální demokracie nemůže být protisystémová. Ale to není potřeba. Sociální demokracie nemusí být proti systému. Měla by však ten systém chránit, a to nejen u nás. Ona jej totiž nechrání před tunelováním shora.

Ze systému unikají obrovské prostředky. Stále častěji se setkáváme s případy, které jsou minimálně v rozporu s dobrými mravy, se zdravým rozumem, se sociálními zásadami, se spravedlností. Formálně je to někdy legální, ale ve skutečnosti je to zlodějna. A sociální demokracie nedělá politiku nápravy, naopak se na tunelování podílí. U nás třeba v Praze i v dalších městech. Není schopna ani ve sféře ideové nadstavby reflektovat, že k němu došlo. Bohužel ani akademická sféra není schopna říct: Tak už dost. 

Bureš: Proč by ale zrovna sociální demokracie měla chránit systém, když se sama na nekalostech (korupci atd.) podílí? Proč by tyto strany měly systém hanit, když viděly, že přesto, že v něm "jedou" také, jim voliči své hlasy dali? Vždyť zmíněný PASOK vyhrával volby v 80. i v 90. letech i přesto, že se na korupci veřejně poukazovalo. Problém je v tom, že parlamentní demokracie umožňuje rozhodování i podle jiných kritérií než je korupce. Možná, že akademická sféra kritizuje málo, ale pokud se podíváme na produkci českých politologů, na množství veřejně vyslovovaných názorů kritizujících korupci, zjišťujeme, že je jich velmi mnoho. Otázkou ovšem je, jak k problémům přistupují média, kolik z této kritiky "pustí" do veřejnosti, která si politologické knížky běžně nekupuje.

K tomu:

1. Domnívám se, že největším problémem a největším rizikem současné doby není to, že "kapitalismus se již přežil" a tudíž stojí otázka, které "protisystémové síly" mohou proti němu vystoupit. To je jeden z - jak by řekl Ludvík Souček - obecně oblíbených omylů, který dezorientuje odpor vůči tomu, co se děje. Situace je mnohem horší. Kapitalismus zdegeneroval a to tím nejhorším způsobem. Je "tunelován shora" či "vykrádán shora" a toto tunelování či rozkrádání je překrýváno kouřovou clonou nejrůznějších konfrontací, do kterých jsou jednotlivé země a jejich obyvatelé vztahováni. Celý institucionální systém je v globálním měřítku ovládán parazitními strukturami, které v sobě propojují poziční investování se vzájemným krytím porušování obecně přijatých zásad (v malém, středním i ve velkém).

2. Náprava této slepé uličky, civilizační pasti či historického excesu (je jedno, jak to nazveme) se neobejde bez toho, aby své řekla i odborná, akademická, resp. vědecká sféra. Ale o ní si též nelze dělat iluze. Podstatná část těch, co působí v této sféře, vůči tomu, co se děje, mlčí, nepřizná si své selhání, podřizuje se proudu a ochotně se přidává ke kamuflování toho, o co jde. Část dokonce začíná "protisystémovému systému" sloužit a aktivně se podílí na tom, aby v oblasti vědy, v oblasti akademické sféry likvidovala už v zárodku všechno to, co by mohlo přinést kvalifikovanou reflexi doby a realistickou pozitivní vizi. Proto také bude hrát stále větší roli i to, jak se o odbornou reflexi doby bude zajímat široká veřejnost, naučí se vidět pod pokličku toho, co se zde odehrává, a vyvine i na odbornou sféru určitý tlak. (K tomu se dostanu v některém z dalších pokračování.)

(Pokračování dalším materiálem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře