Primitivní antikomunismus

18. duben 2013 | 16.40 |

Jindru Šídla čtu rád. Máme sice dost odlišné názory, ale to, co napíše, má většinu hlavu a patu. Dnes se mi dostal do rukou jeho článek v Hospodářských novinách nazvaný "O tom primitivním antikomunismu". Celá první polovina je spíše polemikou s tím, že něco takového jako "primitivní antikomunismus" asi ani neexistuje.

Pak ovšem přijde brilantní pasáž, kterou si dovolím ocitovat celou:

"Teď zrovna se antikomunistický boj soustředí na frontě Ústavu pro studium totalitních režimů - jako kdyby odvolání jednoho ředitele znamenalo návrat někam k 24. únoru 1948. To si jistě nemůže myslet ani premiér Nečas, který minimálně nevkusně vykládá cosi o "levicovém" puči a přípravě na budoucí vládu ČSSD a KSČM. Ano, taková sestava (jedno v jakém maskování) nám nejspíš od příštího roku vládnout opravdu bude. Zásluhu na tom nebude mít Petruška Šustrová ani dočasná ředitelka Pavla Fléglová, ale právě Petr Nečas a jeho strana. (Zvýrazněno mnou.) Pokud tedy stále ještě předpokládáme, že tu vlády vznikají na základě výsledků voleb."

"Bravo!", chtělo by se říci. Tím totiž dal velmi přesnou definici toho, co to primitivní antikomunismus je. Je to nepochopení toho, co napsal. Nepochopení toho, že za každé posilování pozice komunistů nemohou komunisté, ale jejich odpůrci. A to právě svými chybami. Primitivní antikomunismus má dokonce hlavní zásluhu na posilování komunistů. Brání totiž zpětně vazbě či tlaku ze strany veřejnosti, který by alespoň trochu omezil různá selhání nekomunistické politiky. Tak například čím více je v současné době primitivního antikomunismu, tím více upadá současná vládní garnitura do marasmu a tím více budou komunisti posilovat (a to i v rámci levicové opozice). Bohužel za to budeme platit jak ekonomickými, tak morálními ztrátami, vznikem animozit apod.

Právě tak jako primitivní antikomunismus ovšem existuje i primitivní komunismus. Názor, že si konec pokusu o budování komunismu nezavinili komunisti sami tím, jakých chyb se dopustili a trvale dopouštěli. A dodnes jsou ti, co si to myslí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře