REFORMY (8) K dění 6.8.

8. únor 2015 | 07.00 |

Vzhledem k poměrně dramatickému a především z hlediska toho, o co jde, poučnému vývoji se budu během příštích dní v rámci seriálu o reformách věnovat problematice "startovního okna" k prokomunikování významu a obsahu reforem. Tj. analýze aktuálního dění z hlediska toho, jak se v dohledné době projeví nutnost přehodnocení stávajícího přístupu (především současné euroreprezentace) k řešení narůstajících a zauzlujících se problémů. Analýzy bude zveřejňovat zhruba s dvou až třídenním zpožděním.

V pátek 6.8.2015 bylo dominantní události setkání Merkelové a Hollandea s Putinem v Moskvě, podtrhuji to nejdůležitější viz (podle Novinky.cz):

Téměř pět hodin jednali v Moskvě s prezidentem Vladimirem Putinem německá kancléřka a francouzský prezident o znovu rostoucí krizi na východě Ukrajiny. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rozhovory s Angelou Merkelovou a Francoisem Hollandem označil za konstruktivní. Jednání by měla telefonicky pokračovat v neděli, uvedla agentura Reuters. - Poslední z řady pokusů zastavit krveprolití na východě Ukrajiny už dopředu provázela velmi střídmá očekávání a naděje, že dojde k průlomu, byla minimální. Německá kancléřka a francouzský prezident po skončení rozhovorů neuspořádali tiskovou konferenci a zamířili rovnou na moskevské letiště. I to napovídá, že k žádnému hmatatelnému posunu nedošlo. Mluvčí Kremlu pouze řekl, že oba prezidenti i kancléřka se shodli na tom, že schůzka byla přínosná a že budou nadále pracovat na možnosti vypracovat společný dokument, který by prosadil příměří podle loňských mírových ujednání z Minsku. "Tento text by měl být později postoupen ke schválení stranám konfliktu,” řekl Peskov. Také německý vládní mluvčí Steffen Seibert neoznámil žádné podrobnosti. Ke připravovanému dokumentu řekl, že bude založen na návrzích Merkelové a Hollandea a že bude obsahovat i podněty od Putina a Porošenka. Rovněž potvrdil Peskovovo ohlášení nedělní telefonické konference, která bude vedena za účasti představitelů Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. Nedělní telefonické konference by se měl kromě tří zmíněných státníků účastnit i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Merkelová s Hollandem přicestovali do Moskvy pozdě odpoledne a z letiště se ihned vydali do Kremlu. Kancléřka v Berlíně ještě před odletem prohlásila, že není jisté, zda se dnes podaří dosáhnout dohody o příměří. Jejím základem by měla být ujednání z Minsku, ve kterých se Kyjev a proruští separatisté loni v září shodli na klidu zbraní. Hollande vyjednání příměří považuje za první krok, nutná je podle něj všeobecná dohoda o řešení krize v oblasti Donbasu. Páteční schůzce s Putinem předcházelo čtvrteční rokování v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, kterému Merkelová a Hollande svůj mírový plán představili. Ačkoli má připravovaná mírová dohoda vycházet z minských protokolů, nově může podle informací médií odrážet aktuální frontovou linii, která se od září na východě Ukrajiny změnila ve prospěch proruských separatistů. Příměří podle minských dohod se nepodařilo prosadit. Nová iniciativa Hollandea a Merkelové je považována za snahu utišit sílící hlasy v západních zemích, zejména v USA, které vybízejí k dodání zbraní Ukrajině, aby mohla čelit ofenzivě proruských povstalců, podporovaných vojensky Ruskem. Prezident Barack Obama chce o případných vojenských dodávkách na Ukrajinu rozhodnout až po nynější diplomatické intervenci Berlína a Paříže.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/361031-konstruktivni-debata-zhodnotila-moskva-suse-klicova-jednani-o-ukrajine.html

K tomu doporučuji poučnou debatu v pořadu Události, komentáře na ČT 24 (též 6.2.2015, od 24 minuty pořadu), kde se "experti" pozvaní do redakce předvedli jako jestřábi (s V. Votápkem včele) ve stylu McCaina, že to zaskočilo i redaktora, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/

Výše uvedená diplomatická aktivita nedotažená do konkrétních výsledků, které by vedly k uklidnění, je projevem tápání současné euroreprezentace. Na jedné straně jí začíná docházet (to, co si uvědomuje už dávno každý soudný člověk), kam by setrvačné pokračování současné politiky vedlo, na druhé straně je pod dvojím tlakem: Na jedné straně jestřábů z USA (kterým již několikrát podlehla), na druhé straně si uvědomuje i to, že střízlivé hodnocení toho, co se na Ukrajině odehrálo (a co je dnes překrýváno stupňováním konfliktu), v plné míře odhalí její selhání. Vzhledem k dalším prudce narůstajícím problémům, které současná euroreprezentace má, je pozice lavírování střednědobě neudržitelná.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář