Kobaň, Donbas a spravedlivá válka

31. leden 2015 | 18.09 |

Na Novinky.cz jsem si povšimnul dvou zpráv uveřejněných téměř současně:

"Islámský stát přiznal porážku v bojích o syrské Kobani"

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/360359-islamsky-stat-priznal-porazku-v-bojich-o-syrske-kobani.html

"Ukrajinská armáda utrpěla v Donbasu těžké ztráty"

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/360350-ukrajinska-armada-utrpela-v-donbasu-tezke-ztraty.html

Obě události spojuje jedna a tatហvěc: Boj za spravedlivou věc. Jak Kurdové, tak ukrajinští Rusové bojují doslova o život svůj a svých rodin. Bojují o všechno proti tomu, kdo je chce vyhladit. Proto vítězí.

Vím. Analogie je velmi povrchní. Ale Doněcká a Luganská republika by nemohly vzdorovat ukrajinské armádě (ani s tou pomocí, kterou v omezené míře dostávají z Ruska), pokud by za nimi nestálo místní obyvatelstvo a pokud by na jejich straně nestálo právo a pravda. Podpora většiny obyvatelstva obou republik musí být nesmírně silná. Stále lze ještě dosáhnout řešení založené na celistvosti ukrajinského státu. Ale to bude muset respektovat akt hlubokého odcizení dosahujícího úrovně nenávisti na straně obyvatelstva těchto republik vůči těm, co reprezentují současnou moc na Ukrajině a co uplatňují politiku genocidního nacionalismu. A to bude velmi obtížné. Překonání animozit bude trvat déle než jednu generaci. Z toho bychom si měli vzít příklad a nepřipustit, aby nám byl majdanský scénář vnucen, jak se o to někteří snaží.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře