Mariupol: Hlavně se držme logiky

24. leden 2015 | 22.26 |

Po oděském domě odborů, malajsiském letadle, autobusu, autobusové zastávce máme další kauzu. Smrt civilistů v důsledku odstřelování Mariupolu. Mám k dispozici jen ty informace, které má každý. Tak nedělám předčasné závěry, jen pozorně sleduji, kdo co říká. Tentokrát mě zaujala tato část zprávy ČT (vysíláno i přepsáno a zveřejněno na webu ČT):

"vůdce separatistů v  Doněcké oblasti Alexandr Zacharčenko oznámil, že začala ofenziva na Mariupol. Později vzal svá slova zpět. Rebelové prý pálili jen na armádní pozice mimo město kvůli křivému obvinění ze smrti civilistů."

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/299315-strety-v-ukrajinskem-mariupolu-si-vyzadaly-skoro-tri-desitky-mrtvych/

Člověku, který disponuje vlastním rozumem, je okamžitě jasné, o co jde. ČT si prostě myslí, že divák pod jejím vlivem přistoupí na následující logiku:

zahájení ofenzívy na Mariupol = palba na obytnou čtvrt a zabíjení civilistů

To samozřejmě může, ale nemusí být tak. (S provokacemi brutálního typu už máme své zkušenosti.)

Ten, kdo připravil tuto zprávu, si asi uvědomil, že je to pro někoho příliš průhledné a tak namíchal tento informační kokteil:

"Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko dle agentury Ria Novosti oznámil, že začala ofenziva na Mariupol. "Dnes začal útok na Mariupol. Bude to nejlepší uctění památky všech našich padlých," prohlásil Zacharčenko při kladení věnců k místu, kde v Doněcku ve čtvrtek zemřelo osm lidí a 17 utrpělo zranění. - Ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky se přitom zprvu ohradilo proti tvrzení, že útok mají na svědomí separatisté. "Tohle je čirá dezinformace. Milicionářské jednotky nezačaly pálit směrem k Mariupolu nebo na jeho domy," uvedlo v prohlášení. - Zacharčenko vzal později svá slova o ofenzivě zpět. "Nikdo se na město zaútočit nechystá," citovala jej ruská média (zde by bylo nutné znát kontext výroku – pozn. RV). Až do dnešního dne prý povstalci žádné bojové akce u Mariupolu nevedli. Ale potom, "co se Kyjev rozhodl svalit na nás vinu za svou chybnou palbu na obytnou čtvrť, jsem dal rozkaz udeřit na pozice ukrajinských vojsk východně od Mariupolu"."

Jediné, co je prokazatelně logicky pravdivé, je, že není pravda toto: "Zacharčenko vzal později svá slova o ofenzivě zpět." V tom případě ovšem lže ČT 24 soudě dle toho, co sama zveřejnila.

Zaslepenců těžko co vysvětlovat. Takže výzva normálním lidem: "Lidi přemýšlejte, abyste nezblbli!"

Budu dál pozorně sledovat z hlediska logiky. Uvidíme, co se z toho vyklube.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.86 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář