Co ukázaly dva útoky proti Zemanovi?

22. leden 2015 | 10.55 |

Během několika minulých dnů jsme byli svědky dvou útoků proti M. Zemanovi v podobě pokusů o nastartování masových protestů. Oba spadly až na dno toho, kam může někdo klesnout (1), oba měly plnou podporu médií na čele s těmi "našimi", tj. těmi, co si povinně platíme (2) a oba skončily fiaskem (3).

K tomu postupně:

(1) Oba pokusy byly tím, co by se dalo nazvat obyčejný hyenismus. V jednom případě šlo o zneužití památky J. Palacha, která s kauzou "Zeman" nemá nic společného. Ve druhém případě o zneužití handicapovaných, v tomto případě již živých lidí se složitými osudy. Nikdo jim neřekl, že Zemanův výrok de facto sloužil k jejich ochraně, že směřoval především proti tomu, aby byla rušena specializovaná zařízení (aby se ušetřilo) pod záminkou, že "integrace handicapovaných vyřeší vše". (To svědčí o osobním profilu lidí, kteří se k tomu propůjčili, nehledě na pokrytectví, protože většina z těch, co za tím stála, má dost peněz, aby nikdy své vlastní dítě do některých integrovaných tříd nedala.)

K tomu mj. viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chladek-hajil-Zemana-Novinari-vytrhli-vyrok-o-handicapovanych-z-kontextu-355267

(2) Média se předvedla standardně. Zde není třeba zvláštní komentář. Snad jen to, že zatímco M. Zeman (kterému lze leccos vytknout) se (více či méně úspěšně) snaží hájit zájem naší země, média (s těmi veřejnými v čele) dělají pravý opak. (Označení "veš v kožichu" zde není na místě, protože veš je méně škodlivá a neplatíme si ji.)

(3) Oba pokusy skončily fiaskem. V každé populaci jsou lidé dvojího typu. Jednak ti, kteří mají velké ambice, ale deficit vlastních schopností, trpělivosti a pevné vůle. Ti vždy číhají na to, aby se při nějaké konjunkturní vlně mohli proslavit. Jedno zda při akcích typu "kulturní revoluce" či "odsun německého obyvatelstva".

Stačí jen být v té správné chvíli na té "správné straně" a na rozdíl od normálního člověka nemít žádné zábrany. A jednak jsou zde i ti, kteří jsou nespokojeni s tím, co se děje, upřímně chtějí něco změnit k lepšímu a hledají něco, za co by mohli bojovat (poctivě, s nasazením a v jistém smyslu slova i nezištně). Většinou jsou to lidé s minimálními životními zkušenostmi (jejichž potřebu necítí a které ve snaze o generační emancipaci odmítají). Pro ty je a bude – rozhodně nikoli dokonalý Zeman – vždy výborný terč. Z tohoto hlediska (z hlediska toho, kolik lidí jednoho a druhého typu v populaci je) a v kontextu toho, jak moc se média snažila, je nízká účast víc než překvapivá.

Zemanova unáhlenost a samolibost, neschopnost obklopit se lidmi, kteří mají dostatečnou lidskou a profesionální úroveň, bude nepochybně dávat příležitost k dalším a dalším útokům.

K tomu jen malá vsuvka: Pokus o třetí útok byl krátce na to podniknut v souvislosti se změnou na postu předsedy Nejvyššího soudu, ten ovšem skončil rychleji, než začal. Navíc exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS svým vystupováním v pořadu Události, komentáře na ČT 24 udělal své straně pěknou ostudu, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/215411000370120/video/

Co se tedy ukázalo? Proč útoky proti M. Zemanovi nevycházejí? Podle mého názoru do hry vstupují zejména tyto faktory:

1. Snaha za každou cenu a při každé příležitosti útočit proti M. Zemanovi ze strany těch, co se chtějí nějak "proslavit", se stává trapnou a křečovitou. Diskredituje tyto akce a ve společnosti pěstuje imunitu proti nim. (Proto dnes někteří dřívější organizátoři volají po zastavení "hurá akcí" a lepší přípravě.)

2. I když má Zeman spoustu nedostatků a svým odpůrcům mnohdy vyloženě nahrává, nelze mu upřít, že se snaží hájit zájem naší země ve složité době. V době, kdy je naše země vtahována do nejrůznějších (a stále brutálnějších) konfliktů, které mají překrýt to, že již dříve byla vtahována do jiných konfliktů, které kamuflují podstatu současného dění, povahu současné moci a které napomáhají přenášet problémy velkých a silných na menší a slabší. Proto i při vši kritičnosti k němu vnímá podstatná část veřejnosti útok na Zemana jako útok na naši zemi, což má své opodstatnění.

3. Za Zemanem stojí nejen jeho příznivci, ale i ti, co pragmaticky hodnotí jeho roli. Navíc i jeho příznivci jsou vůči němu kritičtí. To přináší mnohem větší stabilitu postojů než je tomu v případě těch, kteří jsou vtahováni do akcí proti němu a kterým jsou nabízení jiní alternativní "hrdinové", jiné "velké osobnosti".

4. Většině lidí také dochází, že nejde (jen) o Zemana. Že byl vybrán jako vhodný symbol vyvolání "českého Majdanu", jako svým způsobem "nejslabší článek", který bude sjednocovat a který bude možné dříve či později prolomit. Ačkoli byla prodemonstrována řada zranitelných míst tohoto "nejslabšího článku", ukazuje se, že "nejslabší článek" zdaleka není tak slabý. A dokáže přejít i do protiofenzívy, např. postavit se otevřeně proti mainstreamu euroreprezentace personifikovanému Merkelovou, viz:

www.novinky.cz/domaci/359285-zeman-zkritizoval-ukrajinskeho-premiera-za-vyrok-o-sovetskem-svazu.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.56 (41x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Co ukázaly dva útoky proti Zemanovi? eda 22. 01. 2015 - 21:50
RE: Co ukázaly dva útoky proti Zemanovi? barzoj 23. 01. 2015 - 13:33