Jaké reformy a proč (341) Kaleta vs. Kosička III.

12. leden 2015 | 07.00 |

Do zajímavé diskuse v návaznosti na 17. ročník konference Lidský kapitál a investice do vzdělání na téma financování zdravotnictví, která se odehrála mezi Janem Kaletou a Tomášem Kosičkou vstoupil Ondřej Černík (návazně po něm uveřejním svůj názor):
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1963-jake-reformy-a-proc-339-kaleta-vs-kosicka-ii.html

Ad financování zdravotnictví: Buďme v ČR rádi, za to co zde máme a snažme se navrhnout, jak to reformovat.Zde plně stojím za Tomášem Kosičkou. Ač mi jsou liberální myšlenky Jana Kalety výsostně blízké, co se týče zdravotnictví, tak se nedohodneme.

Ať to byli demokraté v 1932 Franklin Delano Roosevelt a jeho New Deal či Lyndon Baines Johnson v 1964 se svou Great society s Medicare (zdravotní péčí pro staré), Medicaid (zdravotní péče pro chudé) atd. Nic není a podle mě nebude nastaveno správně (viz Obamovy součastné potíže s těmito systémy) ani např. v SRN, kde je péče placena ze zdravotního pojištění, v posledním roce i bez registračních poplatků, ale je málo doktorů, takže v průměru má obvodní lékař na pacienta 7,5 minuty času na jeho vyšetření.

Proto si musíte připlácet (v mém připadě 139€ měsíčně na to, aby jste mohli navštívit privátního lékaře, jelikož ve velkých městech nemáte šanci dostat plnohodnotné a fundované vyšetření z důvodu vysokého množství pacientů v ordinaci).Např. ambulant ní péče se nebere přednostně, takže bych chtěl vidět kolegu Kaletu čekat s bolestmi v zádech než budou "odbaveni" často dělničtí "chroničtí" čekatelé na propustku z práce od lékaře. To vás nutí se privátně pojistit a navštěvujete úplně jiné ordinace a nemocnice.

Tedy nefunguje kolegou Kaletou popsaný efekt, že bohatší si připlatí a chudším se zlepší úroveň nemocnice, vybavení ordinace atd. Bohatší chodí do úplně jiné nemocnice - do soukromé. Pak už není moc co na reformování a kam vede segregace nemusím ekonomům rozepisovat.

(Zítra uveřejním svůj názor)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář