ZEMANŮV projev a REAKCE

27. prosinec 2014 | 08.42 |

Tentokrát se Zeman nedopustil žádného úletu – mohli konstatovat ti, co současného prezidenta nemají v oblibě. A nemuseli se zesměšnit. Reakce se však rozhodla, že o sobě dá vědět REAKCEMI na Zemanův projev. A tak se jednak ukázalo, kdo je kdo, a jednak to, kam až lze klesnout.

Zde si lze Zemanův projev přečíst celý a v navazujícím odkazu si jej poslechnout i s doprovodem ve znakové řeči:

www.novinky.cz/specialy/dokumenty/357256-dokument-vanocni-poselstvi-prezidenta-milose-zemana.html

https://www.youtube.com/watch?v=fbjZhgcHWYY&feature=youtu.be

To, že se Zemanův projev nebude líbit Kalouskovi a spol., se dalo čekat. Poněkud překvapivě však s REAKCÍ vystoupili i ti, od nichž bych to nečekal. Resp. nečekal bych, že dají najevo svoji zaslepenost v takové míře.

Místopředseda KSČM na Facebooku uvedl:

"Prezidentovo vánoční poselství nic moc... ze zahraniční politiky zbyla jen jeho čínská cesta, studená válka jako by nebyla a v osobní rovině jen opětná nesnášenlivost vůči kritice své osoby (a to můžeme být rádi, že ubral na expresi)."

https://www.facebook.com/jiridolejs.dosnemovny/posts/1589342301299596

(Doporučuji přečíst celou diskusi, kterou tím vyvolal, na jeho profilu.)

J. Dolejš asi spoléhal na to, že ti, kterým svoje hodnocení adresoval, Zemanův projev číst nebudou. Ten totiž ve svém projevu mj. říká:

"V zahraniční politice chci být prezidentem suverénní České republiky, která hájí své národní zájmy tak, jako je hájí všechny ostatní státy a která nepodléhá vnějším tlakům jako v době, kdy jsme byli členy Varšavské smlouvy nebo Rady vzájemné hospodářské pomoci."

Tím se Zeman mj. ostře vyhranil proti těm, co se po sérii Irák, Libye, Sýrie pustili do dobrodružství na Ukrajině, vrátili svět do období studené války a vynucují si od naší reprezentace bezvýhradný souhlas (ve stylu bývalé Varšavské smlouvy) s kroky, které již bez nadsázky ohrožují naše přežití. Nechce se mi věřit, že by Dolejšovi nedošlo, co má Zeman na mysli a komu svá slova adresoval. Mohl s ním polemizovat věcně, ale bagatelizovat jeho zásadní postoj tak, jak to udělal, je dost hloupé.

K tomu, že ze zahraniční politiky zbyla Zemanovi jen "čínská cesta", snad jen toto ze Zemanova projevu:

"Snížit nezaměstnanost znamená vytvořit nová pracovní místa. A to jak rozšířením našich exportních možností, nezapomeňte, že více než osmdesát procent našeho produktu vyvážíme, tak získáním nových zahraničních investic. A právě o těchto otázkách jsem měl v tomto roce desítky pracovních jednání. Jak doma, tak na zahraničních cestách, kde mě doprovázely velké delegace našich podnikatelů."

Jde o to, že v tomto případě nejde jen o slova, ale o ekonomicky hmatatelné výsledky. (Provedl jsem si letmý výpočet a myslím, že by Zemanovo prezidentské cestování plně uhradilo jedno promile z doložitelných ekonomických efektů jeho návštěv v zahraničí.)

Ani následující výtka se J. Dolejšovi nepovedla:

""Naznačovat, že kritici jsou řvoucí neandrtálci, je paušalizující a připomínání tématu ruské punkové kapely (Pussy Riot) už zavání posedlostí," napsal ČTK zase místopředseda komunistů Jiří Dolejš".

Ta by totiž byla oprávněná, pokud by Zeman odmítal diskusi s oponenty. Nechce se mi věřit, že by si J. Dolejš nepamatoval, jak Zeman své odpůrce z řad demonstrujících zval na pódium k tomu, aby vyjádřili svůj názor, jak s nimi chtěl diskutovat. Opakovaně.

Pro úplnost připomenu, co Zeman řekl:

"Na závěr bych vám chtěl říci, že nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno. Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se za symbol boje za lidská práva vydávala pornografická skupinka s vulgárním názvem, protože je to urážka skutečných bojovníků za lidská práva."

Nechce se mi věřit, že by se svým postojem k této otázce už dopředu snažil J. Dolejš podpořit ty, co odmítáním seriózní diskuse na jedné straně, a nátlakovými akcemi na straně druhé chtějí naši společnost přivést až k uplatňování "majdanských" praktik u nás. Ale je možné, že na tom spolu s dalšími skutečně pracuje.

Zeman není bez chyb. Nikdy nelze dopředu vědět, zda se nezachová zbrkle či excesívně. Ale snažit v REAKCÍCH na jeho projev předběhnout REAKCI, to považuji přinejmenším za málo prozíravé. První pokus o vyvolání "pražského Majdanu", jehož obětí by nebyl jen Zeman, neprošel. Teď se připravuje další. Zvlášť poté, když Zeman svým projevem odkryl karty. A bude zajímavé, jak kdo bude hodnotit situaci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.4 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: ZEMANŮV projev a REAKCE jiří Šafránek 27. 12. 2014 - 09:17
RE: ZEMANŮV projev a REAKCE jaroslav holeček 27. 12. 2014 - 11:46
RE: ZEMANŮV projev a REAKCE Оксана 28. 12. 2014 - 15:31