Můj rozhovor v Parlamentních listech a VUL

24. prosinec 2014 | 08.06 |

Včera večer (23.12.) mně v Parlamentních listech vyšel rozhovor o velké ukrajinské lži a současném dění, viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Docent-Valencik-detailne-rozkryva-co-vse-je-v-pozadi-velke-ukrajinske-lzi-351448

S využitím dobře položených otázek ze strany Parlamentních listů reaguji na diskusi na Facebooku, která se odehrála v souvislosti s článkem "BBC prohrává informační válku s Ruskem", který uveřejnily Britské listy, viz:

http://blisty.cz/art/75896.html

Zde jsou příslušné části diskuse, která začala mou nevinnou poznámkou:

Radim ValenčíkNejlepším spojencem v informační válce je pravda.

Bruno SolarikNaprosté nesmysly si vymýšlejí obě strany, ale pokud jde o Ukrajinu, BBC je zcela ve vleku amerických a kyjevských propagandistů, takže z toho vychází hůř zcela zaslouženě.

Ing Jiří DolejšV informační válce pravda padne jako první, takže těžko může existovat jako něčí spojenec

Filip Vasilděda NovákTaky si myslím...

Radim ValenčíkZpochybňování role pravdy je dost nebezpečné. Zvlášť v případě, kdy jsme se setkali s tak velkou lží, jakou je ta ukrajinská. V polovině srpna jsem napsal následující (a asi jsem odhadl, co bude dál "Hra o velkou ukrajinskou lež vstupuje do finále"):

http://radimvalencik.pise.cz/1575-hra-o-velkou-ukrajinskou-lez-vstupuje-do-finale.html

Ota NikZápadu dal Rusko pocítit jak chutná vlastní meducína, kterou mu podávali už od 19. století, kdy o Rusku šířili také nehorázné lži.
A dělají to doposud.

Otakar PachmannO egoistické západní společnosti psal už Dostojevskij, když si sem na pár týdnů zajel na dovolenou a na léčení. Zvedal se mu z ní žaludek.

Ing Jiří DolejšZlý Západ a hodný Východ nebo naopak - stejná blbost. Kdo tvrdí že propaganda v informační válce je pravdivá, je buď naivní a nebo cynický manipulátor goebelsovského střihu.

Radim ValenčíkNěkdy je to potřeba opakovat vícekrát, pak to třeba dojde: "Nejlepším spojencem v informační válce je pravda." - A tam, kde je spojencem velká lež, tam to nemusejí vyhrát, i když mají velkou převahu.

Ing Jiří DolejšOpakovat a opakovat? Ale to byl právě Goebels, který říkal "Stokrát opakovaná lež se stává pravdou". Válka se prostě vede i s pomocí lží, protože lidé lžím občas podléhají. Ale říkat předem že jedna ta válečná lež je pravda a té je třeba slepě věřit ... tohle trapné agitování pro jednu stranu před uvažujícím člověkem neobstojí.

Radim ValenčíkJirko, když se podíváš na toto vlákno, tak celý spor o úloze pravdy začal mým tvrzením: "Nejlepším spojencem v informační válce je pravda." Za tím si stojím, a proto jsem říkal, že je nutné některé věci opakovat. Ale jsou i tací, co už ztratili víru v pravdu a řídí se jen aktuálním vanem síly moci...

Ing Jiří DolejšJenže ti co věří, že jsou vlastníci pravdy proti lži jsou často fanatičtí spojenci jiné lži... neznám propagandu která by stála na pravdě. Pravda totiž není černobílá a nehodí se ..., ale s vírou ať jdou třeba do kostela.

Otakar Pachmann"Pravda vás osvobodí!" Protože do lží se nakonec zamotáte.

Otakar PachmannHloupí lidé nejsou schopni pravdu poznat. Proto jsou ty války a jiné zrůdnosti. 2+2=4, pokud toto budete popírat, nemá život smysl.

Ing Jiří DolejšKromě toho že v neeukleidovském vesmíru jsou i prosté aditivní vztahy trochu jinak, tak především rozhodování zda měly ve válce pravdu mocnosti Trojdohody či Trojspolku je zcela falešné. Ale k téhle neprosté pravdě se nepropracujete vírou v něčí propagandu. To chce pochybující rozum.

Radim ValenčíkJenže právě pochybující rozum a návazně věda (od Descarta a dál) je cestou k postupnému a plnějšímu poznávání pravdy. A to i o společenském dění.

K tomu na závěr:

Důvěru v naši schopnost poznat, jak to je a jak se vymanit ze současného historického excesu, bychom neměli ztrácet. A právě z tohoto hlediska potřebujeme i dobrou, kritickou a poctivou vědu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Můj rozhovor v Parlamentních listech a VUL ondrey 24. 12. 2014 - 11:26