Jaké reformy a proč (292) Domino a šachy

24. listopad 2014 | 07.00 |

Termín pracovní části naší konference Lidský kapitál a investice do vzdělání – 5.12. – se rychle blíží. V rámci předkonferenční diskuse zveřejňuji aktuální reflexi současného dění z hlediska odpovědi na otázku, jaké podmínky pro prokomunikování a odstartování komplexních reforem se během následujících necelých tří let vytvoří:

Sobota 22.11.2014 přinesla dosud nejpikantnější souběh událostí: "Průkopnické" vyvěšení ukrajinské (antizemanovské) vlajky v Černošicích (s výzvou k následování) a oznámení, že ukrajinský prezident P. Porošenko přijal pozvání M. Zemana na (podle našich médií "proputinovské") připomenutí 70. výročí osvobození koncentračního v Osvětimi (kdy pořadatelskou organizací je Evropský židovský kongres a ČR hostitelskou zemí).

První viz článek "Nad černošickou radnicí vlaje ukrajinská vlajka na podporu Kyjeva":

http://www.novinky.cz/domaci/354245-nad-cernosickou-radnici-vlaje-ukrajinska-vlajka-na-podporu-kyjeva.html

Zde si může každý přečíst, jak se černošický starosta snaží surfovat na protizemanovské vlně a slíznout kousek smetany z podbízení se současné globální moci, která pro svou existenci potřebuje vyvolávání a vyhrocování konfliktů (globálních i lokálních).

0001pt;text-indent:0cm; line-height:normal" class="MsoNormal">Druhé viz článek "Porošenko přijal Zemanovo pozvání do Prahy":

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/354257-porosenko-prijal-zemanovo-pozvani-do-prahy.html

To, co mělo sloužit jako povalení další kostky domina, na jehož konci stojí Zemanův pád, se tak změnilo ve frašku, v níž černošičtí zastupitelé hrají roli šašků. Globální hra a její průmět do našich podmínek totiž není domino, ale spíše šachy.

Hru ovšem nepochopila ani část našich "antimajdanistů", kteří okamžitě proti Porošenkově návštěvě začali brojit. Je to projev dosebezahleděnosti naší politiky, která nevnímá širší kontexty. Sice nelze sdílet Zemanovu iluzi o tom, že "přeživší a přerostlí Mrázci" (tedy skuteční oligarchové) jsou ti praví, kdo vyřeší současné problémy na Ukrajině a všude jinde. Na druhé straně je politika hrou, ve které jsou určité kompromisy nutné a přijetí pozvání od českého prezidenta ukrajinským prezidentem přichází pro M. Zemana jak na zavolanou. P. Porošenkou si zaslouží důstojnou protestní demonstraci, která přinese tím větší efekt, čím více bude empatická ve smyslu pochopení toho, jaký étos měl původní Majdan. I ten totiž dnes proti P. Porošenkovi protestuje, viz např.:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/354167-porosenka-na-majdanu-uvitaly-protesty.html

A ještě jeden aspekt současného dění je nutné v této souvislosti vzít v úvahu. Média široce a s bombastickými titulky informovala o dramatickém pádu důvěry v M. Zemana:

- článek "Zemanovo chování vadí většině Čechů, ukázal průzkum", ve kterém se dost zvláštním způsobem interpretují výsledky agentury Median pro Český rozhlas, viz:

http://www.novinky.cz/domaci/354229-zemanovo-chovani-vadi-vetsine-cechu-ukazal-pruzkum.html

- článek "Zemanova hvězda padá, důvěra v prezidenta se dramaticky snížila", ve kterém se též ne zcela korektně interpretují výsledky CVVM, viz:

http://www.novinky.cz/domaci/354171-zemanova-hvezda-pada-duvera-v-prezidenta-se-dramaticky-snizila.html

Přitom tatáž média zcela přehlížejí soustavný pád TOP, a to právě v důsledku toho, že naše obyvatelstvo, tj. lidé u nás, nemají o "import pozdního Majdanu" do našich podmínek zájem. A nemají zájem ani o politiku sankcí, která nás vytlačí z trhů, na které okamžitě vstoupí ti, co nás k politice sankcí dotlačili. Poslední výzkum ukázal: "Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, v preferencích si tak opět polepšilo. Druhá ČSSD by získala 20 procent hlasů. Vyplývá to z aktuálního modelu agentury STEM. Třetí by v listopadu ve volbách do Sněmovny skončili komunisté s 13,8 procenta hlasů. TOP 09 by získala 6,9 procenta, ODS 7,1 a KDU-ČSL šest procent."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/353919-ano-posiluje-volby-by-nyni-vyhralo-s-32-procenty-hlasu.html

TOP, která to dotáhla na necelou polovinu toho, kolik mají komunisté (!) – o ANO a ČSSD nemluvě – sklízí plody své politiky "importu pozdního Majdanu". To jsou skutečně "červené karty". (Mj. v Černošicích, obci luxusních vil na Praze Západ, byla nejsilnější parlamentní stranou v obecních volbách právě TOP se 3 mandáty, o jeden méně získalo ANO, vyhrála místní strana s 9 mandáty.)

(Pokračování dalším příspěvkem)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře