Je čas na diskusi Zeman : antizemanovci

22. listopad 2014 | 09.55 |

Kdo vlastně zmařil či ještě maří tolik potřebnou diskusi o nejaktuálnějších současných otázkách? Zeman, nebo antizemanovci? Zeman tím, že nepřišel na Národní třídu si popovídat se svými odpůrci, nebo jeho odpůrci, kteří to si diskusí nemysleli od počátku vůbec vážně a nenechali ho na Albertově ani promluvit? Má Zeman zájem o diskusi, když zve své odpůrce na tribunu při veřejných vystoupeních, nebo je to jen gesto? Podporují diskusi o současných otázkách média placená z našich peněz, např. ČT, nebo naopak tím, že účelově vybírají fragmenty výroků a interpretují je mimo původní kontext manipulují veřejnost do vyostřujícího se konfliktu?

Tyto a další podobné otázky si kladu již několik dní. Včera během událostí, komentářů jsem na Facebooku poznamenal:

"Docela by mně zajímala přímá konfrontace pusinkové pražské kavárny s prezidentem. V TV, pokud by jedním ze dvou moderátorů, kteří by dodržovali pravidla žurnalistiky, byl člověk delegovaný Hradem. Vždyť (v 68.) jsme říkali, že demokracie = diskuse."

Množství pozitivních ohlasů mě přimělo k tomu, abych se zamyslel nad tím, zda je něco takového reálné. Obě strany se hlásí k tomu, že jim jde o diskusi. Antizemanovci obviňují Zemana, že s nimi odmítá diskutovat. Zemanovi lidé z Hradu tvrdí, že je připraven diskutovat s každým. Pokud by se tedy připravilo seriózní prostředí pro diskusi, těžko by mohla jedna či druhá strana odmítnout.

Otázka je, jak takovou diskusi naformátovat. Nemám patent na rozum a ani dostatek zkušeností, ale viděl bych to tak:

- Přímý přenos na ČT.

- 1 Zeman a proti němu 3 antizemanovci (vybraní "pražskou kavárnou").

- Dva moderátoři (jeden za ČT, druhý vybraný z Hradu, oba by měli jako základní a jedinou povinnost dodržovat základní pravidla diskuse - aby se neskákalo do řeči, aby obě strany měly stejný prostor pro odpovědi či pro prezentování názorů, aby se probraly všechny významné aspekty dané problematiky, aby byla sledována hlavní linie diskuse a zvýrazněno to nejdůležitější apod.). Tj. jejich role by byla především technická. Zastoupení obou stran v moderování je důležité, aby nedocházelo k jednostranné manipulaci, jak to z některých pořadů ČT známe. Plnili by roli něčeho obdobného, jako kdysi byli sekundanti při soubojích.

Jsou chvíle, kdy hlava státu má povinnost ukázat, co dovede. A očekávají to od naší současné hlavy státu patrně i její příznivci. Mao Ce-tung kdysi přeplaval Jang-c'-ťiang, aby ukázal, že je ještě schopen vést říši. Nejsme v Číně a po Zemanovi se tímto zase tak moc nechce.

Jsem přesvědčen, že když ti, kterým jde skutečně o poctivou diskusi, o hledání odpovědi na aktuální otázky současnosti, projeví důrazně svou vůli, lze se takové diskuse dočkat. Považuji ji za velmi potřebnou a budu sám velmi zvědav, jak dopadne.

Není toho příliš, co můžeme ovlivnit. Vyžádat či v horším případě vynutit si takovou diskusi bychom mohli dokázat. Už proto, že ani Zeman, ani antizemanovci, ani ČT patrně nebudou mít dost argumentů, aby ji zpochybnili a odmítli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.13 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Je čas na diskusi Zeman : antizemanovci ondrey 22. 11. 2014 - 22:07