Jakeš a Schwarzenberg

17. listopad 2014 | 17.02 |

Novinky cz. 16.11.2014: "Páteční oficiální vzpomínkový akt v bývalém Federálním shromáždění a nyní budově Národního muzea byl otřesný zážitek, který se nesl v duchu smíření s předlistopadovým režimem. Na nedělním setkání s novináři to řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg... "Mezi řečníky byli rovnoměrně zastoupení ti, kteří tehdy bojovali za svobodu, a ti, kteří se cítili být chráněni policejním kordonem, který na Národní třídě stál," uvedl Schwarzenberg. Takovýto přístup je podle šéfa TOP 09 neúnosný a není možné zapomínat na to, co se před listopadem dělo."

Připomenutí 25. výročí Listopadu přineslo důležité poznatky. Například to, jak přes odlišnost podmínek, odlišnost politické pozice, odlišnost povahy a charakteru upadají reprezentanti doby do stejných historických stereotypů. Kdo by například tušil, že se projeví stejný způsob vidění reality tak odlišnými osobnostmi, jakými je Jakeš a Schwarzenberg.

Jakeš a jemu podobní před Listopadem obhajovali svoji pozici jen a jen existencí nepřítele. Nic jiného jim už jako argument pro údržbu toho, co nedokázali už ani udržovat, nezbylo. A svou porážku viděli jen jako zradu těch druhých, těch, co se spolčili s nepřítelem.

Podobně i Schwarzenberg. Ten si vůbec nedokáže položit otázku, proč dnes drtivá většina lidí za příčinou současných problémů, či přesněji, za příčinou toho, odkud pochází současné zlo, už nevidí komunisty. Tak jako před listopadem také lidé neviděli za všemi problémy jen nepřítele, kterým je strašili, který jim byl předhazován. A podobně jako Jakeš není ani Schwarzenberg schopen sebereflexe. Nevidí vlastní selhání, v důsledku kterých všichni cítí, že vývoj po roce 1989 nebyl ideální.

Ani jeden ani druhý nepochopil odkaz Listopadu. To, že tehdy došlo k velkému sjednocení našich lidí zdola. A přestože ti zkušenější si nedělali iluze o tom, jaký bude další vývoj, šli do toho všichni. A společně.

V této souvislosti ještě jeden aspekt ohlédnutí za uplynulým čtvrtstoletím. Bylo by chybou současné problémy vydávat za přímý důsledek Listopadu. Ne. Změnu režimu jsme zvládli. V něčem hodně dobře, v něčem jakžtakž. Ale nyní se k nám promítají již jiné problémy, které mají svůj původ spíše v selhávání vyspělého světa, tj. toho, co nazýváme euroatlantickou civilizací. Co vydáváme za bezchybný vzor pro všechny. Z pozice čeho stále častěji zasahujeme silou...

Jsou to problémy velmi odlišné od těch, které vznikly v důsledku transformace. V dalším vývoji bude nutné pochopit jejich příčiny a návazně způsob řešení.

A Jakeš se Schwarzenbergem? – ti nám v tom nepomohou. Odcházejí. Nikoli v důsledku vyššího věku, ale v důsledku toho, že jsou mimo realitu. V jejich zapšklosti se projevuje neschopnost pochopit, o co jde v dnešním světě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.62 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře