Omyl Milouše Jakeše

25. říjen 2014 | 19.15 |

Připravuji článek (možná to bude miniseriál) k polokulatému výročí Listopadu a narazil jsem přitom na rozhovor s Miloušem Jakešem v Reflexu s názvem: "Miloš Jakeš: Listopad zinscenovala StB, disidenti na tom zásluhu nemají". Nedá mně to a vyjádřím se k jednomu momentu už nyní.

Úvodem poznamenávám, že se člověka, který prožil dlouhý život, nechci dotknout. A už vůbec ho nechci srovnávat s mnohými z těch, co nám vládnou dnes. Ale to, o čem budu psát, je dle mého názoru velmi podstatné.

Doporučuji rozhovor přečíst a přitom se pokusit rozlišit, v čem se jedná o autostylizaci a v čem o autentické sdělení. Nyní k tomu momentu, který mě zaujal. Pokus použít k řešení tehdejší situace Lidové milice zde líčí M. Jakeš takto (to nejdůležitější podtrhuji):

"Milicionářů mělo přijet asi deset tisíc. Cílem bylo, aby se prošli několikrát Prahou a ukázali, že je tu reálná síla, která chce bránit společenský řád, která si stoupne kolem různých center, z nichž vychází nepřátelská propaganda, aby se u odpůrců vytvořilo určité ovzduší strachu. Z jednotlivých krajů vyjely autobusy s milicionáři. Pozdě večer mi volá šéf milicí Novák: "Praha je odmítá přijmout." Říkám mu: "Zastav další příjezd, kdo nevyjel, ať nevyjíždí. Vyčkej, ráno budeme chytřejší." O co šlo? Šlo o to, že tady byli kohouti, kteří chtěli být generálním tajemníkem. Štěpán, Adamec a Štrougal, jenž neunesl, že se jím v roce 1987 nestal místo mě. Všichni sledovali jedno – a řeknu to vulgárně: "Nesmíme si umazat ruky." Takže i Mirek Štěpán měl obavu, aby nedošlo k něčemu, co by mu zabránilo být generálním tajemníkem. Proto Praha milicionáře odmítla přijmout."

Viz: http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/59883/milos-jakes-listopad-zinscenovala-stb-disidenti-na-tom-zasluhu-nemaji.html

Všimněte si – M. Jakeš to, že Lidové milice "selhaly" líčí jako zradu papalášů v důsledku jejich kariérismu. Ve skutečnosti pražské (a nejen pražské) Lidové milice byly dávno před tím (přibližně od jara 1989), a to bez Štěpánů, Adamců či Štrougalů na straně těch, co požadovali změnu režimu. Na straně většiny lidí – a to zcela vědomě a bez toho, aby z toho očekávaly jakýkoli prospěch. To, co se událo v případě jejich pokusu o zneužití, je výsledkem tlaku zdola, nikoli intrik shora, jak to vidí M. Jakeš.

Ale právě to je pro tehdejší představitele typické. Viděli jen sebe a spory mezi sebou. To, že lidé mají taky rozum, že umí uvažovat vlastní hlavou, že co je moc, to je moc, nechápali tehdy a nepochopili doposud. A to přesto, že se třeba velmi upřímně právě M. Jakeš ve slavném rozhovoru vyznal, že se cítí jako kůl v plotě. Podobně pak v logice svého uvažování vidí Listopad jako výsledek intriky tajných služeb, čím se velmi blíží ke stanovisku Petra Cibulky.

Mj. Jakešův názor není tak nevinný. On vlastně přehlíží angažovanost řadových členů KSČ. Těch, kteří s členstvím v KSČ nespojovali žádná kariérní očekávání a kteří si uchovali dost střízlivého rozumu. A bylo jich hodně. Dokonce bych řekl, že většina z tehdejších 1.700 tisíc.

To, že se na tyto normální a poctivé lidi, bez kterých by nebyl žádný Listopad, zapomíná, plnilo a plní svůj účel. Umožňuje to totiž rozdělovat společnost na dobré a zlé, v současné době pak tento konflikt ještě vyhrocovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Omyl Milouše Jakeše ondrey 25. 10. 2014 - 21:30