Bartuška o ukrajinské věrchušce, plynu a válce

17. červen 2014 | 10.39 |

Účinkování Václava Bartušky, zvláštního velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost v pořadu "Události, komentáře" na ČT 24 16.6.2014 nastolilo otázku, zda je mužem na správném místě.

Již před tím v diskusním pořadu na ČT 24 mezi 12.30 a 13.00 uvedl, že v případě Iljušinu-76 s kárným oddílem šlo o sestřelení "civilního letounu".

Na úvod pořadu ČT 24 řekl doslova: "To není plynová krize, to je válka... Sestřelují se letadla, zabíjejí stovky lidí denně... Základní scénář, buď plyn přes Ukrajinu přestane téct úplně, nebo velmi nepravidelně."

Ani jako nadsázka se o válce jako takové hovořit nedá a rozhodně není v kompetenci toho, kdo zastává především odborně diplomatickou funkci posuzovat (mj. dost jednostranně), zda se jedná o válku mezi státy, nebo o národnostní genocidu na bázi extrémního nacionalismu.

Návazně pak V. Bartuška zformuloval naprosto šokující úvahu:

"Problém je v tom, jestli Ukrajina bude opravdu chtít plyn ze západu, poněvadž bude měřený. Bude jaksi známý objem i cena a pro velkou část ukrajinské věrchušky, neříkám elita, je tohle prostě naprosto nepřijatelná myšlenka. Oni 23 let vysávali zemi a jejich největší bohatství byl právě plyn, který nebyl měřen a na kterém se prostě kasírovali všichni. Takže pro ně přijmout to, že by měli začít fungovat jako normální evropská země, která platí za plyn, dokonce měří jeho objemy, to je velká novinka."

Viz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/

Označil tím současné vedení nejen za zloděje, ale v podstatě i za ty, kteří se rozpoutáváním (podle Bartoškových slov "války") snaží zamaskovat své velkozlodějiny a získat podporu pro pokračování v nich.

Pokud by měl v citované pasáži pravdu,

- ta je zveřejněna v podobě textu i na

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/

- pak by jeho doporučení z titulu jeho funkce muselo znít: Přestaňte ukrajinskou věrchušku podporovat v kradení a přestane i válka.

Pokud samozřejmě bude EU tolerovat kradení ve velkém a mlčením ve vztahu k probíhající genocidě ji tlačit do války, pak se samozřejmě bude zhoršovat energetická bezpečnosti zemí EU a budeme muset kupovat 1,5-3x dražší plyn z USA (doufám, že toto není cílem eurounijní politiky současné reprezentace).

Jinak - myslím, že toto zpráva hovoří sama za sebe. Uvidíme, kdo a pod jakou záminkou se pokusí narušit to, co zatím funguje:

http://www.novinky.cz/ekonomika/339531-plyn-do-evropy-proudi-i-po-zastaveni-dodavek-ukrajine-normalne.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře