Jaké reformy a proč (114) Šance pro Evropu

30. květen 2014 | 07.21 |

Považuji za mimořádně významné pochopit, jaký vývoj byl děním na Ukrajině odstartován. Svět již nikdy nebude takový, jaký byl. A my bychom měli mít představu o tom (řečeno slovy filmové klasiky) "do čeho jdem". Pokud chceme připravit reformy, které vyvedou ekonomiky jednotlivých zemí ze slepé uličky, prokomunikovat je a následně i realizovat, musíme do nich promítnout i kontext aktuálního dění.

Před několika dny jsem se pokusil o svůj první nárys této představy, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1336-ukrajina-odstartovala-zasadni-globalni-promeny.html

Bude ještě nutné mnohé zpřesňovat. Proto si vážím každého ohlasu, každého námětu, každého upozornění na to, že něco chybí či něco je špatně formulováno.

Jeden z kolegů mně k těmto tezím napsal, že bych měl doporučit nějakou strategii pro EU a Evropu. Přemýšlím o tom a mám s tím problém. Současná eurounijní reprezentace dostala EU a Evropu do tak složité situace, že se rozumná a pozitivní strategie hledá velmi obtížně.

Problém, co by EU, která zpackala v dění kolem Ukrajiny a odstartovala globální procesy, které ji vytlačují na periférii globálního dění, měla, resp. mohla v této situaci dělat, se mně zdál neřešitelný jako kvadratura kruhu. Několik dnů jsem chodil po kopcích v oblasti katarů. A patrně proto, že jsou to krásná místa se slavnou (byť i tragickou) historií, jsem v okolí Carcasone na řešení přišel. Prostor zemí EU má všechny nevýhody:

- Ekonomicky i svým vlivem se dostává na periferii.

- Připustil vyvolání konfliktu ve své bezprostřední blízkosti.

- Na ekonomické, politické ani bezpečnostní řešení důsledků konfliktu nemá prostředky.

- Došlo k tak výrazné diskreditaci eurounijní reprezentace, že je ohrožena integrita EU.

Co tedy EU může dělat? Připomenu, že dobrá teorie musí dávat odpovědi na otázku v kontextu vědomé reflexe problematiky propojení teoretického řešení s praktickou realizovatelností toho, co navrhuje. Jediné, v čem má EU příležitost zlepšit svoji pozici, je možnost pochopení následujícího (zformuluji to formou pěti otázek):

1. Kam až se EU propadla?

2. Jak mohlo dojít k tomu, že se propadla takto hluboko?

3. Kdo je za tento propad odpovědný?

4. Kdo ve složitém dění obstál (nejen jako jednotlivec)?

5. Kdo a jak přispěl k pochopení toho, co se děje?

EU má všechny nevýhody, ale má tuto obrovskou příležitost. Příležitost, která otevírá prostor pro využití jejího potenciálu, pro obnovu racionality, která se zrodila v Evropě, pro obnovu ztracené morální autority apod. Prvním krokem by mělo být odhalení veškerého pokrytectví, falšování, jednostrannosti, účelovosti, servility, které přerostlo ve Velkou ukrajinskou lež.

Jak říkal Goethe, kdo si nezapne dobře první knoflík, ten se už dobře neobleče. Tímto prvním knoflíkem, který je nutné, především však je možné si zapnout, je teoreticky fundované a důsledné obnažení toho, co se odehrálo v souvislosti s děním na Ukrajině.

Nečekejme, že to udělá někdo za nás. Těžko lze počítat s tím, že se toho ujme nějaká akademická a tím spíše z veřejných peněz placená instituce. Začít může každý z nás. Tím, že bude objektivně, s rozvahou a klidem, bez vášní a zaujatosti, sledovat, monitorovat, zaznamenávat a analyzovat současné dění.

Odhalení toho, jak a proč vznikla velká ukrajinská lež, je nejen klíčem k pochopení toho, co se odehrálo, ale i prvním krokem k nápravě. Prvním krokem k odpovědi na otázky typu "Co dělat?". Návazně si pak uvědomíme, co je specifické na naší době a jaké změny jsou nutné k tomu, abychom prošli jejími úskalími.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře