S čím chci vystoupit na dnešním mítinku

8. květen 2014 | 08.34 |

Dostal jsem nabídku, abych vystoupil na dnešním mítinku boje za svobodu, mít a demokracii, který se uskuteční v 15.30 na Hradčanském náměstí v Praze, viz:

https://www.facebook.com/events/263868640461973/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular

Mítinku se zúčastním, a pokud bude možnost, vystoupím. Nejsem táborový řečník. Raději přednáším odborná témata a píšu texty. Ostatně právě díky textům na svém blogu jsem nabídku, které si vážím, dostal. Pokusím se sdělit následující myšlenku: Jakkoli je dnešní doba až nepříjemně zlá a nebezpečná, nabízí ojedinělou příležitost k pochopení toho, o co jde ve společnosti. To, co se odehrává (hry, které byly spuštěny a které vyvolaly další hry, překotný vývoj událostí), mají svojí příčinu v nahromaděných a neřešených problémech spojených s vývojem naší civilizace. Těžko lze odhadnou, kolik ještě zaplatíme za překonání historického zlomu, jehož součástí je mj. i krize na Ukrajině a s ní spojená VUL (Velká ukrajinská lež, ke které se v nejnovějších dějinách těžko hledá obdoba). Čím více lidí a čím přesněji pochopí, o co jde, tím menší budou civilizační rizika a tím menší ztráty. K tomu je nutné:

1. Bedlivě sledovat vývoj, střízlivě a nezaujatě vyhodnocovat fakta, nenechat se napálit dezinformacemi.

2. Nevidět hned nepřátele v těch, co mají odlišný názor, naslouchat jim a pokusit se pochopit, proč mají odlišný názor; teprve na základě toho jim nabídnout společné hledání cesty ze současné situace.

3. Rozlišovat různé fabulace od promyšlených, odborně i analýzou faktů podložených konceptů, které se snaží analyzovat příčiny toho, o co jde.

4. Dávat aktuální dění do souvislosti s nedávným, neustále si připomínat, co kdo kdy říkal a jak se situace vyvíjela; například dnes stojí zato si znovu připomenout dokument "Smyšlenky prezidenta Putina – 10 lživých tvrzení o Ukrajině", viz:

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zpravy/_zprava/usa-vini-vladimira-putina-z-nepravdivych-tvrzeni-o-udalostech-na-ukrajine--1323542

plný text v angličtině

http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2014/03/222988.htm

5. Pochopit, že se jedná o běh na dlouhé trati, mít před očima představu pozitivního překonání nahromaděných civilizačních problémů, které mají jednu ze svých příčin již v samotném typu fungování současné ekonomiky a v současném typu růstu.

6. Neúnavně si tříbit názor na to, co se odehrává, v komunikaci s ostatními, využít ojedinělou příležitost k odhalení "tajemství dějin", tj. toho, o co jde, což umožňuje nejen účinně se podílet na řešení současných problémů, ale bezprostředně souvisí i s naplněním smyslu našeho žití.

7. Nebát se a ani nečekat nějakou jinou odměnu za vyvinuté úsilí, než tu, že se podaří obtížnou a zlomovou etapou vývoje naší civilizace projít.

(Protože nikdy nečtu z papíru, řeknu to improvizovaně a asi trochu jinak, ale doufám, že stručně a nic důležitého nevynechám.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.9 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře