Straní ČT brutálním fašistům, ano či ne?

20. duben 2014 | 07.25 |

K mému článku "ČT straní brutálním fašistům", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1218-ct-strani-brutalnim-fasistum.html

přišel tento komentář:

hrdlodus: Prosím ještě jednou a pomaleji.
Prosím přesně ukázat, kde došlo k "obhajobě brutálního fašismu",
kde došlo k "zatajování skutečného stavu",
kde došlo k "manipulaci s veřejností"
a kde se "Česká televize opravdu jasně a doložitelně postavila na stranu brutálních fašistů na Ukrajině".
Raději se takto pečlivě a opatrně ptám.
A prosím, nepište něco ve smyslu, že je to jasné. Nebo že když to nechápu, nebudete se se mnou bavit.
Prostě na chvilku přimhuřte oči a pomyslete si, že jste to třeba nenapsal dostatečně jasně a raději to ještě upřesníte. Přece jen sám to chápete perfektně, ale někdy je obtížné napsat myšlenky na papír tak jasně, jak je chápete.
Viz: http://radimvalencik.pise.cz/1218-komentare.html#508648

Děkuji za tento komentář a především otázky, které jsou v něm položeny. Zvlášť ve srovnání např. s tímto ohlasem:

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-fareast-language:CS">petr dvořák: To je veřejná urážka naši televize pane Valenčíku. Již připravuji podklady na podání trestního oznámení, hned v pondělí ráno zasedne k jednacímu stolu deset našich nejlepších a dobře placených právníků. A to si piště, že Vás za vaše křivé obvinění pošleme do vězení na několik let. A pokud se nám to nepovede, tak vás necháme veřejně v přímém přenosu hydeparku brutálně popravit.

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/1218-komentare.html#508754

Ten druhý komentář ovšem považuji spíše za žert či provokaci s cílem ještě více poškodit jméno ČT. Proto se budu věnovat tomu ohlasu, jehož autor se označuje za Hrdloduse. Předpokládám přitom, že viděl oba záznamy – celý:

https://www.youtube.com/watch?v=nwIixjWjjBA&feature=youtu.be

a ten, co z něj vybrala ČT.

Myslím, že pokud oba záznamy porovnáme, nemusel bych již nic víc dále říkat. Na prvním záznamu vidíme, že dva přivolaní svalovci vběhnou do jednacího sálu, kde zrovna vystupuje jeden z poslanců. Rychlým tempem jdou přímo k němu a brutálně jej srazí z pultu a dále na něj brutálně útočí. Část poslanců vstane a snaží se jej před útokem bránit. A nyní postupně:

1. Toto nám ČT zamlčela. Bylo to nepodstatné? Určitě ne. To, že by to bylo nepodstatné, asi nezdůvodní ani deset nejlepších právníků. Bylo to nejpodstatnější, protože to je obrázek toho, jak nyní funguje ukrajinský parlament a od čeho odvozuje svou legitimitu současná ukrajinská vláda. (To k otázce "zatajování skutečného stavu".)

2. Tím došlo i k manipulování s veřejností. Připomenu komentář z pořadu na ČT, na který odkazuji:

Redaktorka v úvodním komentáři: "Nacionalističtí a komunističtí poslanci se v parlamentu poprali."

Komentátor ČT z Ukrajiny: "Dnes došlo mezi poslanci i na pěsti. Rvačka vypukla poté, co předák komunistů obvinil nacionalisty, že svou politikou obsazování státních budov a okupací zbrojnic plány Moskvy na rozbití Ukrajiny vlastně podpořili."

Poté, co ČT zatajila klíčovou skutečnost, dala komentář, kterým manipulovala s veřejností. Dokonce (a to už je spíše komedie), manipulovala i se samotnou redaktorkou. Ta totiž po dotazu jednoho z diváků sdělila, že sama viděla jen sestřih, nikoli celý původní záznam. (To tedy k "manipulaci s veřejností".)

3. Pokud jde o třetí z bodů, zde jsem se (ovšem záměrně) dopustil určité nepřednosti v tvrzení "Česká televize opravdu jasně a doložitelně postavila na stranu brutálních fašistů na Ukrajině". Rasově a nacionalisticky vypjaté chování je příznačné spíše pro německý nacionální socialismus než italský fašismus. Ale již 70 či 80 let se (ne zcela přesně) i pro německý nacionální socialismus (v učebnicích apod.) používá slovo "fašismus". To, že se jednalo o útok z pozice krajního nacionalismu je zřejmé z obsahu vystoupení příslušného poslance i z angažovanosti nacionalistických stran v ukrajinském parlamentu. A to, že tento krajní nacionalismus (pro který se běžně používá označení "fašismus") je brutální, vidíme na záznamu (ovšem nejen na něm, ale každodenně). A ČT jej manipulací s fakty podpořila. Podporuje jej stále. Podporuje parlament, který poslal tanky proti vlastním lidem. Parlament, který se tímto naprosto znemožnil před vlastními lidmi. Parlament, jehož příkazy odmítli vykonávat dokonce i ti, kteří byli proti lidem posláni. (To tedy k tomu, že došlo "k obhajobě brutálního fašismu").

Ještě odpověď na otázku položenou v titulku. Ano. ČT tím, že jednostranně, zkresleně a neobjektivně informuje veřejnost, straní brutálnímu fašismu (militantnímu nacionalismu).

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší