2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox

13. duben 2014 | 09.56 |

V bouřlivém dění posledních dní kolem Ukrajiny mě zaujala zpráva o tom, že 2/3 zásob zemního plynu (13 miliard kubíků) z ukrajinských zásobníků zmizely, aniž by současná vláda věděla kam: ""Já jsem ten plyn neukradl," prohlásil konsternovaný premiér. Podle něj jsou zásoby výrazně menší, než je uvedeno ve výkazech. "Naftogaz Ukrajiny má v zásobnících jen 7,2 miliardy krychlových metrů," oznámil ministerský předseda. Kam se plyn poděl, to premiér neví."

Nejsem odborník přes plyn ani přes jeho distribuci, přece jen bych si však troufnul říci, že jak pokud jde o objem peněz, tak pokud jde o překonání vícestupňové kontroly, které distribuce plynu podléhá, je ukradení 2/3 zásob plynu Ukrajiny (v ceně 4-5 miliard dolarů!) srovnatelné s vykradením 2/3 zlata z Fort Noxu. A pokud k tomu na Ukrajině skutečně došlo (premiér Jaceňuk si asi nevymýšlí), pak je jasné, že se v této zemi krade v rozměrech, které přesahují jakoukoli fantazii. A protože za takové úrovně kradení (navíc při nesplácení miliardových závazků) není normální obchodování možné, ptám se:

1. Jak je možné, že (zejména EU, kterou by to mělo zajímat nejvíce) okamžitě po této zprávě neiniciovala vyslání na Ukrajinu mezinárodní skupiny vyšetřovatelů, aby se tato krádež tisíciletí vyšetřila?– To především.

2. Jak je možné, že je takový humbuk např. kolem ztraceného malajsijského letadla (což je obrovské neštěstí a obrovská záhada), ale ještě větší záhada se přechází téměř mlčením?

3. A jak je nožné, že místo toho, aby se rychle vyjasnilo, kdo je zloděj, se zcela nesmyslně hovoří o tom, že někdo chce využít plyn jako nástroj nátlaku? – Ten, kdo tímto chce zastřít podstatu problémů, se de facto stává spolupachatelem obrovské zlodějiny.

4. Není to náhodou tak, že představitelé EU vědí nebo aspoň tuší, kdo je tím zlodějem, ale nechtějí, aby byl odhalen, aby to neporušilo lidem sugerovanou představu o tom, že pod tlakem EU a USA (za pomoci Majdanu či přesněji zneužitím poctivých lidí na Majdanu) byli dosazeni do vedení Ukrajiny ti praví "demokratičtí", "lidskoprávní", "poctiví" a "nezkorupmovatelní". – V tom případě by to ovšem nebyl jen podíl na obrovské zlodějině, ale i podíl současné reprezentace EU na přípravě světové války, protože tak velké lumpárny jinak překrýt nelze.

5. A není tlak na to, abychom zvyšovali výdaje na zbrojení, tak náhodou snaha zopakovat si tragickou historii s hlasováním o válečných úvěrech v evropských parlamentech, které umožnily rozpoutat první Světovou válku?

Zde je celý článek z Novinky.cz:

V zásobnících plynu na Ukrajině je zhruba jen třetina dosud deklarovaných zásob, zjistily s překvapením tamní úřady. Výkazy uváděly, že v zásobnících je 20 miliard kubíků plynu, kontrola ale zjistila, že bezmála 13 miliard kubíků se někam ztratilo. Ukrajinské poslance o tom ve čtvrtek informoval premiér Arsenij Jaceňuk, přičemž je ubezpečoval, že on plyn nevzal. Holding Naftogaz je na Ukrajině monopolním dovozcem plynu, ale i správcem plynovodů a podzemních zásobníků. Jejich naplněnost je významná nejen pro potřeby Ukrajiny, ale i pro dodávky zemního plynu do Evropy v zimním období.Naftogaz zatím zásobníky neplní, jelikož nesouhlasí s prudkým zvýšením ceny za plyn Ruskem, uvedl šéf společnosti Jurij Prodan. Moskva nejenže ceny téměř zdvojnásobila, ale požaduje také platby s měsíčním předstihem. Dodávat bude jen tolik plynu, za kolik Kyjev zaplatí, jinak hrozí zastavením kohoutkům. "Já jsem ten plyn neukradl," prohlásil konsternovaný premiér. Podle něj jsou zásoby výrazně menší, než je uvedeno ve výkazech. "Naftogaz Ukrajiny má v zásobnících jen 7,2 miliardy krychlových metrů," oznámil ministerský předseda. Kam se plyn poděl, to premiér neví. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek předáky EU včetně českého prezidenta Miloše Zemana varoval, že by to mohlo ovlivnit i dodávky do jejich zemí, jelikož Ukrajina je tranzitní zemí pro ruský plyn do Evropy. Putin vyzval evropské představitele k urychlenému jednání na ministerské úrovni a společném postupu s cílem stabilizovat ukrajinskou ekonomiku. Putin také upozornil na to, že ukrajinské zásobníky jsou poloprázdné.Podle dřívějších zpráv médií by za jejich doplnění musela Ukrajina zaplatit čtyři až pět miliard dolarů, které ve státní pokladně nemá.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333186-ukrajine-se-ztratilo-13-miliard-kubiku-plynu.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.18 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox prof. julius kestner 13. 04. 2014 - 10:59
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox ondrey 13. 04. 2014 - 18:29
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox stubley.z 13. 04. 2014 - 20:27
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox zenobius duřpek 14. 04. 2014 - 01:12
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox pospíšil 14. 04. 2014 - 06:46
RE(2x): 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox valenčík 14. 04. 2014 - 08:16
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox pospíšil 15. 04. 2014 - 14:07
RE: 2/3 plynu zmizela? – Jako vykrást Fort Knox pospíšil 15. 04. 2014 - 14:11