Jaké reformy a proč (58) Schéma růstu

3. duben 2014 | 06.41 |

Je zajímavé, kolik lidí se neumí představit, jak by mohl být růst exponenciálně dynamický (ve smyslu v průměru stejných procentuálních přírůstků v dlouhodobém časovém horizontu k postupně se zvětšujícímu základu) a současně trvale udržitelný. Když namalujete obrázek s následujícími alternativami (červenou - pokračování exponenciálního trendu; zelenou - "zastropovaného" růstu), většina řekne, že dříve nebo později musí dojít ke zpomalení ekonomického růstu a dají přednost představě degresivního růstu (růstu se stále se zmenšujícími přírůstky).

Problém je v tom, že většina lidí promítá do představy vývoje určitou setrvačnou představu. Samozřejmě, že platí: Žádný setrvačný růst nemůže být současně exponenciálně dynamický a trvale udržitelný.

Současně však platí i následující: Ekonomický růst, který není setrvačný, jehož charakter se výrazně mění, může být jak exponenciálně dynamický, tak i trvale udržitelný.

Včera jsem celkem úspěšně na přednášce využil toto znázornění růstu, který je setrvačný, a následně pak růstu, který mění svůj charakter:

K tomu:

V ekonomice je již zastoupeno nové odvětví (např. rodící se průmysl v podobě řemesel). Pokud má růst setrvačný charakter, pak většina produkce je zabezpečována starým odvětvím (např. zemědělstvím). Úměrně tomu se zvětšuje i produkce nového odvětví. Zvyšování produkce starého odvětví však stále více naráží na přirozené bariéry, které růst omezují.

K tomu:

Ekonomická revoluce spočívá v tom, že expanduje nové odvětví, stává se nejdynamičtějším, přesouvá se do něj těžiště růstu nového typu, což následně umožňuje zvyšování produkce i starého odvětví. Omezení na která dříve staré odvětví naráželo, jsou překonávána inovacemi produkovanými v novém odvětví.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře