Nejde o plyn, ale o vyvolání konfrontace

31. březen 2014 | 09.50 |

V nejbližší době několika málo let čeká nárůst konfrontací mezi zeměmi a uvnitř zemí, přitom tyto konfrontace, budou stále častější, stále drastičtější, poznamenají nás nejen svými stále většími ekonomickými důsledky, ale i stále bezprostřednějším ohrožením, budou pronikat stále více do našeho bezprostředního okolí. Dnes uvedu jeden z příkladů, jak jsou takové konfrontace systematicky pěstovány, jak při nich dochází ke spojování "příjemného s užitečným" (pro ty, kteří je vyvolávají). K tomu nejdříve dvě zprávy:

Výzva Česka a dalších zemí visegrádské čtyřky vůči USA k rozšíření vývozu břidlicového plynu do Evropy zapadá podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do dlouhodobé snahy Česka posílit svou energetickou nezávislost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes odmítl, že by tato žádost mohla přispět ke zvýšení napětí ve vztazích Ruska a Ukrajiny. Země visegrádské čtyřky nyní pro své zásobování výrazně využívají plyn dodávaný z Ruska přes Ukrajinu. "Je důležité, abychom do budoucna byli maximálně nezávislí z hlediska orientace na energetické zdroje. A protože Polsko připravuje terminál, který by měl mít možnost přijímat poměrně velké kapacity a potom je transferovat do Evropy včetně České republiky, tak je logické, že se náš velvyslanec k této iniciativě připojil, prostě proto, že to navazuje na naši dlouhodobou politiku," řekl Sobotka. Výzva velvyslanců zemí visegrádské čtyřky byla adresována předsedům obou komor amerického Kongresu Johnu Boehnerovi a Harrymu Reidovi. Podle Sobotky Česko připojením se k dopisu ke stupňování krize na Ukrajině nepřispělo, protože naopak intenzivně pracuje na jejím diplomatickém uklidnění. Terminál na přijímání zkapalněného zemního plynu na polském pobřeží by podle Sobotky mělo doplnit i druhé propojení české a polské plynárenské soustavy. O zintenzivnění prací na něm premiér minulý týden jednal při své návštěvě Varšavy s polským premiérem Donaldem Tuskem. Podle americké vlády je Rusko na vývozu plynu závislé natolik, že je zastavení dodávek do Evropy nepravděpodobné i v podmínkách zostřeného konfliktu Moskvy s Ukrajinou. Sobotka dnes řekl, že neočekává výpadky dodávek plynu a ropy do střední Evropy. V ČR se těží zemní plyn, který vznikl společně s ropou na jižní Moravě. Na severní Moravě jsou zase ložiska plynu, která vznikla současně s černým uhlím. Zemní plyn se získává také degazací (odplyněním) černého uhlí při jeho těžbě. Přepravujeme jej v plynovodech. Zemní plyn není jedovatý a je bez zápachu. Typický zápach se do něj přidává záměrně až při distribuci ke spotřebitelům, aby se daly zaznamenat jeho případné úniky.

Je totiž výbušný. Zemní plyn slouží jako zdroj energie pro vytápění, ohřev teplé vody nebo pro vaření v domácnostech. Břidlicový zemní plyn v posledních několika letech zásadně změnil trh se zemním plynem nejen v Evropě. Dlouhou dobu byl břidlicový plyn obecně přijímán jako zajímavý pokus, svého druhu spíše atrakce, zvláštnost, která je výsledkem nějakého technologického experimentu, jak těžit zemní plyn z jiných - netradičních ložisek. Dnes břidlicový plyn znamená především zcela zásadní inovaci v technologii těžby, která vedla ke kvalitativnímu skoku v daném odvětví a která současně výrazně rozšiřuje dosavadní zdroje zemního plynu. Pokusy o průzkum možností těžby břidlicového zemního plynu byly zaznamenány i v České republice. Zde však zatím žadatelé o jeho těžbu resp. o průzkum možností jeho výskytu neuspěli. Podle oficiálního stanoviska ministerstva životního prostředí bylo zatím rozhodnutí o zahájení jeho průzkumu odloženo o dva roky. Je to zhruba tři roky – když se začala podrobněji diskutovat možnost těžby břidlicového plynu v jiném regionu než v Americe – kdy se objevily informace o tom, že jednou z možných evropských lokalit jeho výskytu bude Polsko. Tyto informace pak byly doprovázeny prognózou, že na území Polska by mohly ležet jedny z největších zásob tohoto plynu v Evropě. Původní odhady z období kolem roku 2010 hovořily o zásobách dokonce až 15 000 mld m3. Přitom samotné Polsko v současné době spotřebovává kolem 15,5 mld m3. Šlo by tedy o zásoby, které by mohly pokrýt současnou spotřebu Polska až na tisíc let, informuje Britské listy.

Viz: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/88948-sobotka-bojuje-za-plyn-a-odmita-kritiku-dopis-do-washingtonu-napeti-nezvysuje/

Evropa by měla omezit svou energetickou závislost na Rusku a Spojené státy jsou ochotné jí s tím pomoci. V Bruselu to na závěr schůzky s hlavními evropskými lídry řekl americký prezident Barack Obama. Zároveň dodal, že Rusko je kvůli připojení ukrajinského Krymu zcela v izolaci a Američané i Evropané jsou připraveni uvalit na něj další sankce. Spojené státy mají obrovské zásoby břidlicového plynu a už ho také ve velkém těží. K myšlence, že by tento plyn mohly vyvážet i do Evropy, je prezident Obama velmi vstřícný. "Jsme připraveni povolit na každý den vývoz takového množství zemního plynu, jaké bude Evropa každý den potřebovat," prohlásil.  Obama ale zároveň upozornil, že je věcí soukromých firem, kam vytěženou surovinu prodají. Potrvá také léta, než Evropané vybudují terminály, které budou schopné zkapalněný plyn přijímat. Americký břidlicový plyn nicméně Obama považuje za jednu z nadějí pro Evropu, jak snížit svou energetickou závislost na Rusku. Americký prezident rovněž nepřímo vyzval Evropany, aby začali těžit i svůj vlastní břidlicový plyn. Některé země EU sice mají takové zásoby, jenže plyn se zatím nikde netěží a někde je to dokonce zákonem zakázáno. Například v Česku platí přímo moratorium na průzkumnou těžbu. V souvislosti s ukrajinskou krizí Barack Obama řekl, že Rusko je ve svém postupu vůči Ukrajině zcela osamocené, pochvaloval si dosavadní spolupráci s Evropskou unií. Jak Spojené státy, tak země EU uvalily cílené sankce na vybrané vysoce postavené ruské představitele a tato politika, jak dnes Obama potvrdil, může pokračovat. "Spojené státy a Evropa jsou v tomto zcela jednotní. Jsme jednotní v naší podpoře Ukrajiny i v našem odhodlání izolovat Rusko a zajistit, aby za své činy muselo zaplatit," zdůraznil americký prezident. Podobně mluví i evropští lídři, takže je pravděpodobné, že pokud by Rusko pokračovalo v akci vůči Ukrajině i mimo území Krymu, mohou Evropané i Američané uvalit na Moskvu rozsáhlé hospodářské sankce. 

Viz: http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/amerika-pomuze-evrope-snizit-zavislost-na-ruskem-plynu-slibil-obama-v-bruselu--1331744

Snížit nezávislost na plynu z Ruska? Co je na tom špatného? Na první pohled nic. Problém je v tom, že by to znamenalo obrovské investice a tudíž obrovské břemeno pro domácnosti, které lze stěží "za normálních podmínek" odůvodnit. Ale pokud se bude vyvolávat a vyhrocovat konfrontace s Ruskem, pak už to může projít. A vhodně spojíme:

- Přivykání Evropanů na život ve strachu.

- To se hodí i k omezování jejich soukromí (budeme moci každého ještě více špiclovat a omezovat).

- Budeme moci trvale zvyšovat nenávist k Rusku a nabízet tak odpověď na to, proč je hůř a hůř.

- A ještě z toho pro vyvolené kynou obrovské zisky.

Riziko? - Jediné. Totiž to, že lidem dojde, jaká hra se s nimi hraje. Ale právě proto je potřeba systematicky překrývat sociální dopady (které budou stále drsnější) vyvoláváním vnitřních i vnějších nepřátelství.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.14 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nejde o plyn, ale o vyvolání konfrontace ondrey 31. 03. 2014 - 17:37