Kdo má na Ukrajině reálnou moc?

26. březen 2014 | 09.48 |

Strašení fašisty na Ukrajině je prý jen ruská propaganda. Takto pěkně to říká zpravodaj ČT:

Josef Pazderka: Fascinace banderovci a údajnými nacisty mě ve spojení s Majdanem vyvádí z míry a šokuje. Neumím si to vysvětlit jinak než tím, že lidé, kteří podobné nesmysly říkají, věří jim a šíří je - aniž by třeba na Ukrajině někdy byli anebo se detailněji seznámili s tamními poměry - naskakují na tu nejtupější ruskou propagandu. Moskva se totiž přesně tohoto tématu o banderovcích a fašistech chytá a manipuluje s ním veřejnost; od počátku krize na Ukrajině představuje Majdan jen prizmatem údajných fašistů a neonacistů. Na Majdanu samozřejmě byli i pravicoví radikálové či nacionalisté ze strany Svoboda. Nikdy ale netvořili jádro Majdanu, natož hlavní část protestního proudu. Při hodnocení Majdanu, ale i toho, co se teď na Ukrajině děje, je nutné vzít v úvahu strázně, jimiž si ukrajinský národ prošel. Ukrajinci mají za sebou velmi krvavou a složitou historii. A možná tou nejkrvavější epizodou si prošli za komunistické vlády.

Viz: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zpravodaj-ct-z-krymu-zazival-jsem-sok-z-fanatismu/r 90628d3eb3f311e3b9c60025900fea04/

Nikdo nepochybuje o tom, že drtivá většina lidí při demonstracích na Majdanu nebyli fašisti. Byli to lidé svobodomyslní, poctiví, stateční - a šlo jim o rozkvět Ukrajiny. Jiná otázka je, kdo má na Ukrajině skutečnou moc. O tom vypovídá např. následující zpráva:

Ukrajinské ministerstvo vnitra se v úterý dostalo do ostrého konfliktu s ultrapravicovými radikály z Pravého sektoru kvůli zabití jejich předáka Oleksandra Muzyčka. Radikálové teď hrozí ministru vnitra Arsenu Avakovovi "válkou". Ministerstvo vnitra v reakci vyzvalo, aby všechny polovojenské organizace okamžitě složily zbraně. "Pokud nějací banditi vyhrožují ministrovi, jsem připraven přijmout jakoukoli výzvu," ohlásil ministr Avakov. Konflikt vyvolala smrt Oleksandra Muzyčka, brutálního pohlavára extremistů, který pod "bojovým" jménem Saška Bilyj velel bojůvkám radikálů na západní Ukrajině. Muzyčko byl zabit při policejní akci, ukrajinské úřady ho označily za hledaného gangstera. Policisté podle náměstka ministra vnitra Volodymyra Jevdokymova dopadli celkem tři členy zločineckého gangu, kterým zabavili útočnou pušku Kalašnikov a pistoli Makarov. Převezli je do Kyjeva, kde byli vyslýcháni kvůli podezření z banditismu. Dalších šest aktivistů Pravého sektoru bylo v úterý zatčeno v Poltavě. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš vyzval ministra Avakova k demisi a žádá potrestání policistů. "Kontrarevolučním aktivitám ministerstva vnitra nebudeme nečinně přihlížet," varoval.Avakov reagoval rezolutně, když vyzval Pravý sektor a všechna podobná seskupení, aby odevzdaly zbraně. "Veškeré podobné formace budou považovány za protiprávní a podle toho s nimi bude naloženo. Postup bude tvrdý a rozhodný," uvedlo ministerstvo. Pravý sektor mezitím oznámil, že se z volného sdružení mění na politickou stranu.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/331505-odevzdejte-zbrane-vyzvalo-ukrajinske-vnitro-radikaly-z-praveho-sektoru.html

Pokud se podaří radikály odzbrojit, pokud nebude docházet k diskriminaci obyvatelstva z národnostních příčin, pak bude vše v pořádku. Možná, že je Ukrajina na dobré cestě, ale možná je to jen zbožné přání. Podle mých informací je stávající ukrajinská administrativa pod silným tlakem radikálních nacionalistů, dokonce jsou v ní i jejich reprezentanti. Přehlížet rizika, která z toho vyplývají, je dost nezodpovědné. Ti, co se dnes snaží zastírat některé rizikové prvky vývoje na Ukrajině, na sebe berou hodně velkou odpovědnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kdo má na Ukrajině reálnou moc? ondrey 26. 03. 2014 - 11:55