Jaké reformy a proč (36) Dienstbier-Kalousek

11. březen 2014 | 07.59 |

Vystoupení v pořadu "Události, komentáře" na ČT 24 v pondělí 10.3.2014 se J. Dienstbierovi  - mírně řečeno - nepovedlo. To se stane. Tentokrát to ovšem svědčí o tom, co jsem napsal ještě před jeho schválením 12.2.2014 v článku "K první verzi programu Sobotkovy vlády"   , viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1052-k-prvni-verzi-programu-sobotkovy-vlady.html

Stalo se přesně to, co jsem předpokládal a platí pochopitelně ta doporučení, která jsem tam formuloval. A platí i to, co jsem napsal mnohem dřív 25.8.2013 v článku "ČSSD: Program údržby, váhání a bezkoncepčnosti", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/553-cssd-program-udrzby-vahani-a-bezkoncepcnosti.html

Stojí zato se na duel Dienstbier-Kalousek podívat. Stručně se dá říci, že Kalousek Dienstbiera proškolil, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000370310/video/

Na to, proč k tomu došlo, existuji dílčí vysvětlení, např.:

- J. Dienstbier se nedostatečně připravil.

- Diskuse se stočila k otázkám, ve kterých není J. Dienstbier tím nejsilnějším diskutérem.

Někteří nabízí jiné vysvětlení: Program Sobotkovy vlády je programem slibů a je nereálný ve smyslu pokrytí slibů zdroji.

Moje vysvětlení je následující:Program této vlády nevychází z reflexe doby (z toho, o co jde). V tomto smyslu je nekoncepční a vláda se dostane do vleku a pod tlak problémů, které neočekávala a u kterých nechápe ani příčiny vzniku, ani perspektivní přístup k jejích řešení. Její program nemá ani étos ani nepracuje s dostatečnou invencí. A tak hrozí, že vládnutí Sobotkovy vlády se bude postupně měnit v utrpení (nejen naše, ale i jí samotné).

Stále by se ještě dalo něco dělat, jak jsem navrhl již dříve:

1. Snažit se o komplexní pochopení toho, o co jde (nedopustit převládnutí resortních pohledů).

2. Neuzavírat alespoň odbornou diskusi ideologizací pocházející z období levného získávání voličů, důsledně se držet odborných principů a vědecky podložených argumentů.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1052-k-prvni-verzi-programu-sobotkovy-vlady.html

Podle mě se však tato vláda o to snažit nebude, a to mj. v důsledku toho, co vyznačuji červeně z dříve uvažovaných alternativ:

Pokud naším detektivům byly příslušné informace poskytnuty, tak to s velkou pravděpodobností znamená, že určitá část zpravodajských služeb USA patrně přestala krýt tu část lobbistů, kteří vytvářeli ekonomické a vlivové zázemí bývalé ODS. Důvody tohoto rozhodnutí mohou být různé:

- Mohla být překročena mez diskreditace.

- Situace mohla být vyhodnocena tak, že se ve své roli krytí struktur založených na vzájemném krytí ukázalo spojení lobbyistů a politické reprezentace ODS nevýkonné, že zkrátka selhalo.

- Mohla být včas a předem připravena lepší vlivová struktura.

- Může jít o projev vnitřních střetů v politicko-zpravodajské struktuře USA (všimněme, jak se vždy velmi obtížně hledá vhodný velvyslanec pro naši zemi, možná nově nastupující chce mít o něco čistší stůl).

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1058-zatceni-rittiga-odpis-stare-ods.html

Soudím tak podle toho, co Sobotkova vláda předvádí v oblasti dění kolem Ukrajiny. A způsob vystupování M. Kalouska v pořadu "Události, komentáře", který vypadal dost rezignovaně, nasvědčuje tomu, že si to uvědomil. Tj. uvědomil si, že ti, co více či méně úspěšně zkoušejí manipulovat s naší politickou reprezentací, již vsadili na jiné koně, než byl on.

Zítra se pokusím co nejstručněji a co nejpřehledněji formulovat v kontextu aktuálního dění to, na čem by měl být založen program jakékoli budoucí vlády, která by v současných podmínkách mohla mít úspěch.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jaké reformy a proč (36) Dienstbier-Kalousek ondrey 11. 03. 2014 - 09:15