Pojďme spolu k pramenům tajemné(ho) Botiče (1)

4. březen 2014 | 07.00 |

Tak co - jak to má být? Tajemný Botič, nebo krásná Botič? Znáte na 100 % srávnou odověď?

A ještě něco. Schválně si vyzkoušejte, kolik vašich známých správně zodpoví jednoduchou otázku: Jak se jmenuje třetí největší tok v Praze?

O Botiči zdánlivě víme všechno, viz např. Wikipedie:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Boti%C4%8D

Opravdu? Tak třeba – řekne se právně "ten Botič", nebo "ta Botič"? Ví každý z těch, kdo žije u tohoto toku, kde končí? A kde je jeho skutečný pramen (tj. vždy nejmohutnější pokračování na soutoku a nejdelší od pramene)? A mnoho tajemství se skrývá v bezprostředním okolí Botiče. Na některá neznám odpověď. Třeba mi s ní pomůže někdo ze čtenářů.

Každopádně platí, že Botič je krásný (krásná?). Od jeho soutoku s Vltavou až k pramenům dojde zdatný chodec za jeden den. Ale to neuvidí vše, co stojí zato. Několik pěkných 1-2 hodinových procházek (třeba i s dětmi či kočárkem) nabízí přímo v Praze nebo za Prahou.

Tak se společně vydejme k jeho pramenům. Třeba nás čeká i nějaká zajímavost nebo dokonce dobrodružství.

Zastavení první: Nábřeží Vltavy u Výtoně

Návštěvu tohoto místa můžeme spojit s procházkou po nábřeží Vltavy a krmením ptáků. Pěkná procházka sem je i od metra Vyšehradská přes Vyšehrad.

Foto 1: Tady se Botič nenápadně vlévá do Vltavy.

Foto 2: Botič je zajímavý i tím, že do říše boha podsvětí Hádese vstupuje ještě před svým zánikem a jen na vteřinku se objeví, než se rozplyne ve Vltavě.

Foto 3: Tady, na spodním konci parku Folimanka pod Karlovem Botič vstupuje do podzemí.

Foto 4: Po kovovém žebříku u mostu lze slézt dolu. Pojďme se podívat, kam až se dá dojít. Moc příjemné to není. Ani vůně není libá. Tak – a dál si už netroufnu.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře