Výzva NATO = typický příklad chucpe

2. březen 2014 | 22.44 |

Kdosi kdysi mně vysvětloval, že příklad "chucpe" je, když vrah svého otce a matky žádá soud, aby vzal v potaz, že je úplný sirota. Proč jsem si na to vzpomněl právě v souvislosti s NATO?

Začnu trochu ze široka, abych nebyl podezříván z jednostranného přístupu. 24.3.1999 jsem podepsal prohlášení odsuzující akt agrese NATO vůči Jugoslávii. Bombardování měst (pochopitelně z velké výšky), velké množství civilních obětí, vše bez souhlasu OSN a zejména nikoli s podporou místních obyvatel, ale proti jejich velmi statečnému odporu (stáli na mostech, které byly bombardovány). Bylo to mj. v 1. den našeho členství v NATO a s řadou dalších pikantností. Výsledky vidíme dnes v Kosovu, Bosně, Srbsku... Pak si NATO obdobnou ignoraci OSN ještě několikrát "úspěšně" zopakovalo. Výsledky jsou výborné všude tam, kam vstoupilo, že?

Proto dnes – na rozdíl od NATO a zemí, které jsou jeho členy – jako soukromá osoba mám právo říct: Již samotná hrozba použití síly, jak to předvedlo Rusko vůči Ukrajině, je aktem agrese, natož více či méně zjevné použití armády. Nepřijatelné a zbytečné. Vývoj v této oblasti půjde svou logikou. Mj. tak jak jsem napsal již dříve (skoro před dvěma týdny), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1082-ukrajina-debakl-eurounijni-politiky.html

A ještě dříve (už 4. února) jsem jako jednu z možných alternativ toho, co se děje na Ukrajině, uvedl toto:

"...za současným vývojem stojí Rusko, které si vše dobře propočítalo a které předpokládá rozdělení Ukrajiny, což by mohlo být i prvním krokem k obnově bývalého ruského panství? (Oblast, která by se tím dostala pod přímý vliv Ruska je nejméně problémová, ekonomicky nejsilnější a nejvyužitelnější, rovněž tak nejvýznamnější i z vojensko-strategického hlediska.)"

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1025-nebezpecna-hra-o-ukrajinu-a-kdo-je-za-ni.html

Mimo jiné. Dnes už si to nemyslím. Dnes to vidím takto:

http://radimvalencik.pise.cz/1107-pokus-o-hnedy-puc-na-ukrajine-ne-v-eu.html

A proto mohu říci i nyní: NATO (a ani státy, které jsou jeho členem) nemají žádné právo vydávat prohlášení o porušování mezinárodního práva a Charty OSN. To je, jako když notorik káže o abstinenci. NATO (a ani státy, které jsou jeho členem) jsou rekordmanem v porušování obojího. Nebo máme tak krátkou paměť?! To je prostě chucpe.

K tomu viz tato zpráva:

Severoatlantická aliance v neděli vyzvala Rusko, aby stáhlo své vojáky na Ukrajině zpět na základny, řekl po jednání zástupců členských zemí generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Aliance podle něj dává také najevo hluboké znepokojení z rozhodnutí ruského parlamentu, který autorizoval použití ruských ozbrojených sil na Ukrajině. Obě strany také aliance vyzvala, aby neodkladně začaly hledat řešení situace ve vzájemném dialogu a s pomocí pozorovatelů Rady bezpečnosti OSN či Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Odsuzujeme ruskou vojenskou eskalaci na Krymu," prohlásil Rasmussen po několika hodinách jednání s velvyslanci aliančních zemí a také po schůzce s představiteli Ukrajiny. Ruské použití armády je podle NATO porušením mezinárodního práva. Moskva musí respektovat své závazky plynoucí z Charty OSN a ducha a principů Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) v Evropě.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329162-stahnete-vojsko-na-ukrajine-zpatky-na-zakladny-vyzvalo-nato-rusko.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře