Schwarzenberg, Zeman a hnědnutí EU

2. březen 2014 | 08.44 |

Již samotná hrozba použitím vojenské síly je aktem agrese. Je proto zbytečné spekulovat, zda k ní už došlo, nebo ne. Podle mého názoru Rusko udělalo chybu. Mnohem větší chybu a systematicky ovšem udělala a dělá chybu EU. Ukrajina se bude vyvíjet směrem k "bosenskému" modelu a vliv Ruska na východní oblasti tak jak tak poroste. Tak, jak jsem napsal již 19.2.2014, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1082-ukrajina-debakl-eurounijni-politiky.html

Včera jsem pak napsal: "Nejde už o Ukrajinu. Jde o legitimizaci hnědých symbolů a hnědých praktik. Jde o zřetelný nástup sil krajního konzervativismu a historického atavismu k zásadní revizi dějin. Tento skrytý (nejdříve postupný, ale brzy bude gradující) pokus o hnědý převrat v EU má hodně silné mocenské zázemí."

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1107-pokus-o-hnedy-puc-na-ukrajine-ne-v-eu.html

Ani jsem nečekal, že se tak rychle najde někdo, kdo mé obavy potvrdí. A že to bude přímo ten nejpovolanější (K. Schwarzenberg), to jsem opravdu nepředpokládal:

"Když ve třicátých letech minulého století chtěl Adolf Hitler obsadit nějakou cizí zemi, vždy prohlásil, že musí chránit tamější Němce. Ať už šlo o anšlus Rakouska, obsazení našeho pohraničí, nebo útok na Polsko... Vždy bylo údajně nutné bránit německé občany," připomněl Schwarzenberg. Upozornil dál, že stejný argument nyní používá ruský prezident Vladimir Putin, aby "obsadil Krym".

"Je naprosto jasné, že nejde o ochranu ruských občanů, na které nikdo neútočí a jsou v naprostém bezpečí. Shromáždili se, demonstrovali pro Rusko a užívali si veškerých svobod," poznamenal Schwarzenberg na adresu etnických Rusů na Krymu, kteří neuznávají novou ukrajinskou vládu a nadále se stavějí za sesazeného proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Schwarzenberg také upozornil, že ruská vláda s ukrajinskou vůbec nevyjednává. Podle něj by šéfové evropských diplomacií měli zaujmout společně tvrdý postoj vůči Rusku. Schwarzenberg v sobotu v České televizi také připomněl vzdálenější paralelu s rokem 1968 a invazí vojsk SSSR a armád jeho satelitů do Československa.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/329113-putin-se-chova-jako-hitler-kdyz-chtel-obsadit-pohranici-tvrdi-schwarzenberg.html

To, co K. Schwarzenberg říká, je příspěvek k pokusu o revizi dějin. Je projevem pokusu zneužít dění na Ukrajině a ruskou reakci na něj k postupnému prosazování hnědého puče v EU. Aby bylo jasné, proč se jedná o pokus revidovat dějiny v intencích pokusu o zneužití dění na Ukrajině a ruské reakce jako rozbušky hnědého puče v EU, položím několik otázek:

1. Chovali se Rusové na východě Ukrajiny před odstoupením legitimní ukrajinské vlády jako henleinovci?

2. Napadali Češi v sudetských oblastech shromáždění Němců, tak jak k tomu dochází nyní v Doněcku, Charkově a teď i v Oděse?

3. Bylo německé obyvatelstvo pronásledováno českým ve vnitrozemí?

4. Byly přijímány zákony diskriminující německou menšinu?

Ne. Samozřejmě, že vše bylo právě naopak. K. Schwarzenberg srovnává nesrovnatelné. A nemluví pravdu, pokud říká, že na ruské obyvatelstvo nikdo neútočí. To je nyní vystaveno obdobnému tlaku a útokům, jakému bylo vystaveno české (nikoli německé) obyvatelstvo v sudetských oblastech.

A pro dokreslení jen výrok jednoho z těch "umírněných" a "demokratických", V. Klička: "Vyvarujte se toho, co by bylo možné považovat za projev separatismu." – Tedy ne projevů nacionální nesnášenlivosti, ale toho, co by "někdo nějak mohl vyložit" jako "projev separatismu". (Výrok byl citován v Radiožurnálu a pak rychle stažen – to také o něčem svědčí.) Kdo nechápe, že je to výzva k útokům na ruské obyvatelstvo, je dost naivní. A jeho výrok už nyní hraje tu roli, která se dala předpokládat. To jen dokumentuje, že sám V. Kličko jen proto, aby se udržel "ve hře", ustupuje a ustupuje krajnímu nacionalismu. A bude ustupovat dál a stejně mu to nepomůže. Ale to je již o jiné tragédii, než o té naší, eurounijní.

A k té se schyluje. M. Zeman nepatří mezi ty, kteří by se přidali k pokusu o hnědý puč v EU. Přesto pod vlivem toho, co nazývám základní ideové paradigma, přímo učebnicově uplatňuje dvojí metr:

"I když naprosto rozumím zájmům většinového ruskojazyčného obyvatelstva Krymu, který byl v roce 1954 nesmyslným Chruščovovým rozhodnutím přičleněn k Ukrajině, máme své zkušenosti s vojenskou intervencí z roku 1968. A domnívám se, že jakákoliv vojenská intervence vytváří hluboký příkop, který po generaci nelze zasypat," – uvedl M. Zeman 1.3.2014, viz:

http://www.novinky.cz/domaci/329106-vykopete-prikop-pro-celou-generaci-varuje-zeman-rusy-pred-intervenci.html

Zapomněl ovšem dodat, že jeden z prvních kroků převratové "demokratické" ukrajinské vlády je právě kopání příkopů - přijetí diskriminačního jazykového zákona, který nemá v EU obdobu. Protestovalo jen Rumunsko. Příkopy se kopou. A pokud podporujeme jen jednu ze stran, která je kope, budou hodně hluboké. Jen abychom do nich nespadli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.3 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Schwarzenberg, Zeman a hnědnutí EU ondrey 02. 03. 2014 - 11:14