Jsou „kmotři“ opravdu v KAŽDÉ politické straně?

28. únor 2014 | 11.18 |

(ANEB ZEMANOVA SLEPOTA)

"Kmotři jsou ve všech politických stranách, a ty si tak nemají co vyčítat." - Tak pravil Miloš Zeman a uvedl příklady. Z nich ale vyplývá, že na jednu stranu zapomněl. Potvrzuje to i jeho další výrok: "...naše strany na rozdíl od západoevropských stran mají v průměru, když odhlédnu od počtu obyvatel, desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele než v té západní Evropě... Nu a z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů."

Jak se projevila Zemanova slepota? Na kterou politickou stranu zapomněl? Kterou přehlédl? O které se nezmínil? - No přece jde o tu, na jejíž zločiny se vždy poukazuje, když je nutno překrýt nějaké další svinstvo v současnosti. Vždyť právě na základě toho mohou kmotrovské struktury tak dobře fungovat.

Ne, že bych si tu stranu idealizoval. Mám s ní dost svých zkušeností. Je dost zahleděna do sebe, dost ideově i politicky sterilní, ani vztahy uvnitř ní nejsou nejlepší. Ale v míře ovládnutí kmotry se podstatným způsobem od ostatních liší. A vždy, když ji někdo skandalizuje pod nějakou trapnou záminkou z pozice jiné strany, tak vím, komu tato horlivost vyhovuje a kdo slouží kmotrům.

Této straně vyčítají různé zločiny minulosti. Často se však zapomíná na její zločin největší. Připustila vládu "nové třídy". Stalo se přesně to, co předpověděl už v padesátých létech (!) M. Djillas ve své "Nové třídě", viz:

wikipedia.org/wiki/Milovan_%C4%90ilas">http://en.wikipedia.org/wiki/Milovan_%C4%90ilas

(České heslo ve Wikipedii je - mírně řečeno - dost odfláknuté.)

M. Djillas předpověděl, že část vlastníků funkcí se pokusí neplnohodnotný vlastnický vztah přeměnit v plnohodnotný. A to se části funkcionářů (zpravidla nikoli z aparátu této strany, ale těch, co měli nomenklaturní lukrativní funkce) za pomoci různých rittigů podařilo naprosto dokonale.

Zde je pro úplnost celý článek na téma "Zemanova slepota" z Českých novin.

Kmotři jsou ve všech politických stranách, a ty si tak nemají co vyčítat. Je o tom přesvědčen prezident Miloš Zeman, který tak v rozhovoru s ČTK reagoval na dohady premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) o tom, ve které straně je více kmotrů. Zemana překvapilo Sobotkovo vyjádření o tom, že se hnutí ANO rozpadne. Koaliční vláda, v níž ČSSD a hnutí ANO doplňují lidovci, přitom vznikla teprve před měsícem. "Tak za prvé, uvědomte si, že nejsou jenom centrální kmotři, že jsou regionální kmotři, okresní kmotři a místní kmotři. To znamená, že když berete všechna tahleta tři patra dohromady, tak si myslím, že ty strany si nemají co vyčítat," řekl prezident, který jako příklad zmínil souzeného exhejtmana za ČSSD Davida Ratha a lobbistu Iva Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz. Sobotka v pondělí ve zprávě pro ČTK vyjádřil přesvědčení, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 "spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky z podnikatelského polosvěta". Babiš na to opáčil, že pražští kmotři jsou naopak v sociální demokracii. Podle hlavy státu je jedno, jestli jsou kmotři na centrální, regionální nebo místní úrovni. Celý problém podle prezidenta spočívá v tom, že "naše strany na rozdíl od západoevropských stran mají v průměru, když odhlédnu od počtu obyvatel, desetkrát méně členů v přepočtu na obyvatele než v té západní Evropě", uvedl. "Nu a z toho samozřejmě logicky vyplývá, že tam není tak velký personální výběr na kandidátky a že to malé množství členů těžko může ovlivnit vliv takzvaných politických podnikatelů." Zeman také vyjádřil podporu úsilí ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) vyjádřené heslem: Politici by se měli bát. "Protože celý problém kmotrovských mafií vůbec není založen na kmotrech, ale na těch, kdo kmotry kryjí. Protože bez politického krytí by kmotři nikdy nemohli existovat, a když, tak na velmi, velmi krátkou dobu. Takže myslím si, že musíme hledat cesty, jak nejenom vliv kmotrovských mafií, ale zejména jejich politického krytí, omezit," uvedl s tím, že on za nejlepší cestu považuje zákon o prokázání původu příjmů a majetek. Sobotka v pondělí také napsal, že se ANO v budoucnosti rozpadne, až splní svou historickou úlohu. "Ano, mě poněkud překvapilo, že pan premiér prohlásil, že jeho koaliční partner v historicky krátké době zmizí. Měl jsem přítele, který říkal: 'V geologicky dohledné době k tomu dojde.' Nevím tedy, co je to historicky krátká doba, ale předpokládám, že je o něco kratší než geologicky dohledná doba," uvedl Zeman na otázku, zda tak brzké spory v koalici neznačí další budoucí neshody ve vládě trojice stran.

Viz: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-kmotri-jsou-ve-vsech-politickych-stranach/1049020?fb_action_ids=629542240432517&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.UxBazLLw-5Q.like&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B1414359718814248%5D&action_type_map=%5B%22og.likes%22%5D&action_ref_map=%5B%22.UxBazLLw-5Q.like%22%5D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře