(71.254) Hra: Co přinesl 9.2.2014 – Superaféra 242

13. únor 2014 | 08.00 |

Slíbil jsem, že v nejbližší době budu věnovat pozornost dramatickému a poučnému dění v Bosně. Ani neděle 9.2.2014 však nepřinesla žádnou zprávu o tom, co se zde odehrává. To je ovšem také svým způsobem "jasná zpráva". Ve stručnosti lze vývoj charakterizovat takto:

- Dosazené vládnoucí garnitury, jak pokud jde o Bosnu jako celek, tak jednotlivé relativně samostatné enklávy, jsou natolik zkorumpované, že nezvládají základní fungování země a ekonomika není schopna zajistit obživu zde žijícímu obyvatelstvu.

- "Naše" sdělovací prostředky o vývoji zde mlčí. Jednak proto, že to, co se zde odehrává, by překrylo dění na Ukrajině a nepřímo by ukázalo, jaká hra se hraje o Ukrajinu a jaké může mít tato hra důsledky (Bosna jako "příklad hodný následování"). Jednak proto, že politická reprezentace za vývoj v Bosně určitým způsobem (a oprávněně) cítí zodpovědnost a neví si rady.

- Razantní odpor (sociální bouře) vůči vládnoucím garniturám zde vypukl na sociální bázi, vyznačuje se značnou mírou uvědomělosti (ve smyslu pochopení toho, o co jde), zodpovědnosti a solidarity těch, co se jej účastní.

- Pokusy určitých kruhů EU tento vývoj nacionálně polarizovat o obrátit nespokojenost proti srbské enklávě a Srbsku jako takovému neprocházejí. Obyvatelstvo Bosny je totiž dost poučeno dosavadním vývojem.

U nás je zatím klid. Ovšem jen zdánlivě. O tom, jaké nástroje moci napojené na korupční struktury se používají u nás, svědčí další pokračování případu plukovníka J. Petržílka. Tomuto případu také není věnována taková pozornost, jakou by zasloužil její hlavní aktér - jeden z nejpoctivějších a nejkvalifikovanějších bojovníků proti organizované korupci u nás. Přitom pokud začnou selhávat či být devastovány ty složky institucionálního systému, které mají za úkol omezovat nejnebezpečnější formy organizované korupce prorůstající státním aparátem, může to mít fatální důsledky.

Zde je příslušná zpráva z Novinky.cz uveřejněná v neděli 9.2.2014:

Vedení policie si alespoň částečně oddechlo. Interní kontrola totiž nezjistila, že by přes někdejšího agenta Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka, který je obviněn z vynesení odposlechů kontrarozvědky bývalému šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi, tekly informace i z elitního protikorupčního útvaru. Právě tam totiž Petržílek po svém odchodu z tajné služby na jaře roku 2012 zamířil, a to rovnou na velmi citlivé místo hlavního analytika, tedy jakéhosi "centrálního mozku" celého útvaru, kde se scházejí všechny důležité informace jednotlivých detektivů. Tam aktivně působil až do svého zatčení na přelomu října a listopadu a právě proto jeho nadřízení okamžitě zahájili kontrolu, jestli celou dobu na klíčové pozici neseděl jako "krtek". Podle náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení Václava Kučery tomu ale nic nenasvědčuje. "Žádné konkrétní úniky jsme nezaznamenali," řekl Právu Kučera. Paralelně s interní kontrolou policie se tím samým podezřením začala ihned po Petržílkově zatčení zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů, její mluvčí Radka Sandorová se k tomu ale teď odmítla jakkoliv vyjádřit. Bárta s Petržílkem jsou obviněni kvůli úniku odposlechů kontroverzního pražského podnikatele Romana Janouška s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Celé řízení, které vedou vyšetřovatelé z inspekce BIS pod dohledem pražského městského státního zastupitelství, se přitom opírá o dva utajené svědky. Právo v této souvislosti informovalo, že podle výpovědi prvního z nich přinesl Petržílek cédéčka s odposlechy na večírek Bártovy bezpečnostní agentury ABL, a to krátce před volbami v roce 2010, po kterých Bárta vstoupil do vysoké politiky a stal se ministrem dopravy. A že měl výbušný materiál skončit právě u něj, pak úřady podle informací Práva dokládají mimo jiné tvrzením druhého svědka, kterým je jeden z tehdejších zaměstnanců agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech). Ten byl vyslýchán v prosinci. Bárta podle něj odposlechy přechovával přímo ve svém počítači. "Svědek vypověděl, že si tajně procházel obsah Bártova počítače a narazil přitom na zvukový soubor. Ten si prý přehrál a zjistil, že jde o odposlechy pražského primátora, kterého poznal po hlase," řekl Právu zdroj blízký vyšetřování. Problém je, že svědek při výslechu nedokázal potvrdit, že šlo přímo o ty samé odposlechy, které jsou předmětem vyšetřování. Se svou výpovědí se tento člověk, jehož identita podléhá nejpřísnějšímu utajení, přihlásil u tajné služby sám až poté, co si v médiích přečetl články o Bártově a Petržílkově obvinění. Petržílek v době úniku odposlechů pracoval v kontrarozvědce jako operativní důstojník v sekci ochrany ekonomických zájmů republiky. Tajná služba kontroverzního lobbistu odposlouchávala podle všeho o tři roky dříve, tedy v roce 2007. Nahrávky mimo jiné dokazují, jak velký vliv měl Janoušek na chod pražského magistrátu v době, kdy mu Bém coby primátor šéfoval.

Viz: www.novinky.cz/domaci/327115-vedeni-policie-si-oddechlo-z-protikorupcniho-utvaru-petrzilek-informace-nevynasel.html

O tomto případu jsem psal již dříve, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/747-cesky-snowden-slitovani-neni-na-miste.html

 (Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře