Církevní restituce opět ve hře o ČSSD

6. únor 2014 | 08.43 |

Část politické reprezentace ČSSD si začíná uvědomovat, že tato strana nemůže v otázce tzv. církevních restitucí dělat "mrtvého brouka". Mohla by svou nečinností nebo předstíráním činnosti, která by ovšem nebyla míněna vážně, zcela ztratit kredit. Proto se problematika tzv. církevních restitucí opět vrátila do světla politických diskusí:

Vyjednávací tým ČSSD a ANO, který řeší se zástupci církví možnou změnu církevních restitucí, navrhuje, aby se náhrady za nevydaný majetek snížily o 13 miliard korun. Řekla to členka týmu a místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. "My máme na stole nějaká čísla, o kterých budeme jednat. Církve tvrdí, že oni to mají spočítané v pořádku, my tvrdíme, že ten výpočet náš je jiný," uvedla ve středu Gajdůšková. Dodala, že rozdíl je u základní výše náhrad okolo 13 miliard korun. Obě strany se podle ní musí dobrat "k nějaké pravdě", a pokud bude potřeba, měl by věc posoudit nezávislý arbitr. Při stanovování částky, s níž jsou prý již církve seznámeny, podle ní tým stranických odborníků vycházel z veřejně dostupných autoritativních čísel. Dalším požadavkem dvojice vládních stran je účelová vázanost prostředků a transparentní nakládání s nimi. "Jde o to, aby minimálně měly církve povinnost podávat informaci, tak jak se podávají výroční zprávy u všech veřejných institucí," uvedla členka vyjednávacího týmu. Ideální by podle ní byla forma transparentního účtu, ale vzhledem k tomu, že se požadavek týká většího množství organizací, nebylo by to podle ní úplně jednoduché. Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Z dosud sečtených údajů podaly církve v rámci restitucí 4685 žádostí o vydání 102 593 pozemků a 1783 staveb. Část poslanců ČSSD chce, aby se o půl roku prodloužila lhůta  pro posuzování oprávněnosti žádostí církví. Nynější lhůta je šestiměsíční.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/326735-vyjednavaci-chteji-snizit-cirkvim-nahrady-za-nevydany-majetek.html

Prodloužení lhůty posuzování oprávněnosti žádostí církevních institucí nekoliduje s žádnými právními či jinými obecně uznávanými principy a je zcela logické. A to ze dvou důvodů:

1. Žádostí je podstatně víc, než se v odhadech uvádělo.

2. Část žádostí byla doložitelně neoprávněných a v některých případech jejich podání i okolnosti jejich podání budí podezření z podvodného chování.

Proto je divné, že jen "část" (!) poslanců ČSSD prodloužení lhůty požaduje. Veřejnost a iniciativy, které se příslušnou problematikou zabývají, by se proto měly ptát:

1. Kteří poslanci mají k požadavku prodloužení lhůty výhrady (jmenovitě)?

2. A každého poslance, který tyto výhrady má, proč tyto výhrady má?

Problém snížení náhrad není tak podstatný a neměl by překrýt to hlavní o co jde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře