(71.248) Hra: Co přinesl 3.2.2014 – Superaféra 236

7. únor 2014 | 08.00 |


O nejpikantnější zprávu z pondělí 3.2.2014 se postarala demokratická část ukrajinské opozice, viz zpráva dle Aktuálně.cz:

Evropská unie a Spojené státy pracují na finanční pomoci Ukrajině, aby tak zemi pomohly překlenout současnou politickou krizi a uvolnily tamním úřadům ruce před prezidentskými volbami, které se uskuteční příští rok. "Částka ještě nebyla stanovena, ale číslo to nebude malé," řekla v rozhovoru pro The Wall Street Journal šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Půjde podle ní o krátkodobou, ale "výraznou" pomoc. Jeden z jejích předáků Arsenij Jaceňuk už v ukrajinské televizi prohlásil, že po Unii a mezinárodních organizacích, jako je například Mezinárodní měnový fond, bude požadovat 15 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 300 miliard korun. Peníze by podle něj měla Ukrajina dostat po provedení ústavních reforem a ustavení nové vlády kontrolované současnou opozicí. Peněžní pomoc ve stejné výši už Ukrajině koncem loňského roku přislíbilo Rusko. Prezident Vladimir Putin ale minulý týden v reakci na rezignaci premiéra Mykoly Azarova prohlásil, že dohoda bude definitivně stvrzena až po jmenování nové vlády. Její složení však podle ujištění Kremlu nebude mít na poskytnutí pomoci vliv. Právě úvěr od Ruska je ale jedním z důvodů, proč Kyjevem a dalšími ukrajinskými městy zmítají protivládní protesty občanů, jimž se nezamlouvá prorusky orientovaná politika vlády. Opozice začala svolávat demonstrace poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a naopak dohodl užší spolupráci právě s Ruskem.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=800770

Přesně takovou částku, bez které by po přijetí závazků vyplývajících z přidružení k EU Ukrajina okamžitě ekonomicky zkolabovala, vyčíslila dosavadní vláda, viz zpráva z 3.2.2014:

html">http://www.novinky.cz/ekonomika/326332-ukrajina-by-zbankrotovala-pokud-by-podepsala-dohodu-s-evropskou-unii.html

Odmítnutím kompenzovat adekvátní část nákladů na podepsání asociační dohody ze strany EU bylo rozhodnuto o tom, že stávající ukrajinská vláda příslušnou dohodu podepsat nemohla. EU stávající vládě nabídla částku 20x menší (!), než jakou nyní požaduje opozice. Pokud bylo záměrem politiky EU vyvolat tím pád V. Janukevyče, pak to byl záměr velmi hloupý. Jednak se tím eurounijní pomoc Ukrajině, ať již tam bude vývoj jakýkoli, hodně prodraží. Jednak – a především – proto, že vedlejším, ale hlavním efektem (se kterým musel počítat každý, kdo situaci na Ukrajině zná) je vybuzení temných sil krajního nacionalismu a historického atavismu, které si nyní s demokratickou opozicí mohou dělat, co chtějí. Ta je pod jejich tlakem a bude jim ustupovat.

A aby nebylo všeho dost, zasáhly do dění Spojené státy opravdu uklidňujícím způsobem:

Raketový torpédoborec Ramage a loď velenia 6. flotily USA Mount Whitney vojenského námorníctva USA so 600 námornými pešiakmi na palube vplávali do Čierneho mora, oznámil vojensko-diplomatický zdroj. Nedávno tieto lode prešli Dardanelami a Bosporom v súlade so vzájomnou dohodou s tureckou stranou. Podľa údajov zdroja vektor pohybu amerických bojových lodí dovoľuje predpokladať, že smerujú k čiernomorskému pobrežiu Ukrajiny.

Viz: http://slovak.ruvr.ru/2014_02_03/K-ukrajinskemu-pobreziu-smeruju-bojove-lode-USA/

Jaká dominantní hra se tedy hraje a kdo ji spustil? Můžeme uvažovat různé alternativy:

- Bylo to jen proto, že EU prostě jen hloupě rozhodla, protože chtěla na Ukrajině "ušetřit", přesněji jednostranně vytěžit z jejího přidružení k EU? (Nepochybně i prosťáčci a nenasytové, kteří viděli jen tučné zakázky na obnovu Ukrajiny, do hry zasáhli, ale tím jen spustili mechanismus dalších her.)

- Je to typický projev geopolitiky Spojených států (resp. části jejích administrativy), které v destabilizaci situace na Ukrajině a podpoře protiruských sil, ať již jsou jakékoli, vidí příležitost k oslabení Ruska a možnost vytváření sanitárního kordonu kolem něj ve stylu prastarých dogmat?

- Nebo za vším tím jsou koneckonců hodně dobří a dobře skrytí globální hráči, kteří vědí, jaká je situace na Ukrajině, a dokázali odhadnout, jak budou postupovat viditelní hráči – a tak dříve než vypukl odboj proti zkorumpované ukrajinské administrativě (což je dlouhodobý problém související mj. s hodně špatnou transformací právního systému do nových podmínek), tedy než se naplno rozhořely sociálně motivované bouře, několika šikovnými (a doložitelně připravenými) tahy otevřeli tito hráči prostor pro vstup na scénu sil krajního nacionalismu a historického atavismu? (Tyto síly se už dokážou postarat o to, aby sociální dimenze ustoupila do pozadí a aby nedošlo k něčemu obdobnému, jako třeba v Bulharsku.)

- Lze, nebo nelze vyloučit, že za současným vývojem stojí Rusko, které si vše dobře propočítalo a které předpokládá rozdělení Ukrajiny, což by mohlo být i prvním krokem k obnově bývalého ruského panství? (Oblast, která by se tím dostala pod přímý vliv Ruska je nejméně problémová, ekonomicky nejsilnější a nejvyužitelnější, rovněž tak nejvýznamnější i z vojensko-strategického hlediska.)

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.248) Hra: Co přinesl 3.2.2014 – Superaféra 236 jiř íschwarz.vse 07. 02. 2014 - 08:48
RE: (71.248) Hra: Co přinesl 3.2.2014 – Superaféra 236 Šafránek 07. 02. 2014 - 20:34
RE: (71.248) Hra: Co přinesl 3.2.2014 – Superaféra 236 prof. j. kestner 07. 02. 2014 - 21:28
RE: (71.248) Hra: Co přinesl 3.2.2014 – Superaféra 236 zenobius duřpek 08. 02. 2014 - 18:12