(71.241) Hra: Co přinesl 27.1.2014 – Superaf. 229

31. leden 2014 | 08.00 |

Pondělí 27.1.2914 ukázalo, že si někteří hráči současného dění ve světě uvědomují, jakým silám se otevírá cesta používáním dvojího metru jako nástroje uplatňování geopolitické moci.

Začíná to např. docházet demokratické části opozice na Ukrajině. Pozdě, ale přece:

Ukrajinská opozice je připravena pokračovat v jednání o východisku z nynější politické krize, aby odvrátila hrozící krveprolití. Uvádí se to v prohlášení ”štábu národního odporu”, který podle agentury Unian reprezentuje hlavní opoziční síly. "Bez ohledu na snahu vlády zmařit jednání a zavést výjimečný stav je opozice připravena pokračovat v jednání a odvrátit další eskalaci násilí a krveprolití,” uvádí se v opozičním provolání.Mluvčí opozičního štábu Stepan Kubiv zároveň odsoudil obsazení tří ministerských budov, které jsou nyní pod kontrolou radikálních bojůvek z ultrnacionalistického hnutí Společná věc. "Je to provokace, od níž se distancujeme,” řekl mluvčí. K ukončení okupace ministerstva radikály, kvůli němuž hrozila ministryně spravedlnosti Olena Lukašová vyhlášením výjimečného stavu, vyzval i opoziční předák Vitalij Kličko. Demonstranti nakonec budovu opustili a míní jen blokovat vchod do ní. Kličko zopakoval, že opozice nadále prosazuje pokojné řešení krize. K tomu chce přispět i eurokomisař Füle, který se novou cestou na Ukrajinu rozhodl navázat na dvoudenní diplomatickou misi, kterou ukončil v sobotu. Místopředseda parlamentní frakce vládní Strany regionů Mychajlo Čečetov dementoval šířící se informace o tom, že předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov odstoupil ze své funkce. "Veškeré zprávy o Azarovově demisi jsou vymyšlené,” řekl Čečetov. Zprávy o rezignaci se objevily poté, co prezident Viktor Janukovyč o víkendu nabídl premiérské křeslo jednomu z opozičních vůdců Arseniji Jaceňukovi. Opozice ale prezidentskou nabídku odmítla. Vlna protivládních demonstrací se v posledních dnech z Kyjeva rozšířila i do ukrajinských regionů. Opozice hlásí, že pod její kontrolou je takřka celý západ Ukrajiny, nespokojenost s prezidentem Viktorem Janukovyčem se ale stále hlasitěji ozývá i z východu země. Demonstranti obsadili vládní úřady v oblastech Lvovské, Volyňské, Tarnopolské, Rivnenské, Chmelnycké, Vinnycké, Ivano-Frankovské a Černivické. První tři uznaly takzvanou Národní radu jako alternativní oblastní zastupitelstvo. Oblasti Tarnopolská a Ivano-Frankovská mezitím zakázaly vládní Stranu regionů a Komunistickou stranu Ukrajiny (KPU). Protivládní demonstrace se šíří i na východ země, který dosud Janukovyče podporoval. Samosprávné úřady se podařilo protestujícím obsadit ale jen v Poltavské oblasti.

Protesty ale zažily i města Sumy, Čerkasy a Záporoží a Dněpropetrovsku.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/325779-ukrajinska-opozice-chce-jednat-aby-zabranila-krveproliti.html

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a opoziční předáci se v pondělí po čtyřech hodinách jednání dohodli na amnestii pro zatčené protivládní demonstranty a na zrušení kontroverzních zákonů, které byly přijaty v polovině ledna a zpřísňují postihy demonstrujících. Jednání s Janukovyčem se zúčastnil Vitalij Kličko, Arsenij Jaceňuk a Oleh Ťahnybok, uvedla prezidentská kancelář bez dalších podrobností. "Výsledkem schůzky je principiální shoda obou stran ohledně přijetí zákona o amnestii. Amnestie vstoupí v platnost pouze v případě, že budou opuštěny všechny obsazené budovy a zrušena blokáda cest. V opačném případě spáchané delikty amnestovány nebudou," prohlásila ministryně spravedlnosti Olena Lukašová podle agentury ITAR-TASS. Zrušeny byly i zákony, které parlament přijal 16. ledna navzdory protestům menšinové opozice. Zákony přispěly k radikalizaci protestů v ulicích Kyjeva. Janukovyč o víkendu překvapivě nabídl opozičním vůdcům klíčové posty ve vládě. Jaceňuk, který má z dřívějších dob ministerskou zkušenost, se měl stát premiérem a Kličko jeho zástupcem. Opozice ale Janukovyčův návrh ještě o víkendu odmítla a trvala na jeho rezignaci.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/325799-ukrajinska-opozice-se-dohodla-s-prezidentem-na-amnestii-pro-zatcene.html

Ještě významnější je, že svůj postoj zásadním způsobem přehodnocují kompetentní osoby v Izraeli. Zde je zpráva, která zůstala neoprávněně trochu v pozadí:

Izrael se dosud nijak nevměšoval do občanské války, která už tři roky pustoší Sýrii. Podle serveru Debka File ale nyní zvažuje změnu postoje, neboť v zemi působí na 30 tisíc bojovníků džihádu napojených na al-Káidu. V případě přímého ohrožení by mohl podniknout i přeshraniční útok. O vysokém počtu bojovníků svaté války informoval vysoký představitel vojenské rozvědky Izraelských obranných sil. Zatímco na počátku syrské občanské války působilo v zemi na 2000 bojovníků napojených na al-Káidu, nyní je jich už 30 tisíc. Zpravodajský důstojník varoval, že po svržení Asadova režimu by se mohli obrátit proti Izraeli. Současně dodal, že v pásmu Gazy působí dalších 1200 bojovníků napojených na al-Káidu, kteří by se mohli k akci připojit. Nebezpečí je o to větší, že se prohloubila spolupráce mezi syrskou odbočkou al-Káidu v Iráku a v Levantě a salafisty na Sinaji, kteří se spojili v Jeruzalémskou frontu Ansar Bajt al-Makdis. Salafisté minulý týden vypálili na izraelský Ejlat dvě rakety Grad. V Sýrii v současnosti působí čtyři velké skupiny bojovníků džihádu, které jsou spojené s al-Káidou nebo k ní mají blízko. Především je to al-Káida v Iráku a v Levantě, která okupuje nejen značnou část irácké provincie Anbár a části měst Fallúdža a Ramádí, ale také rozsáhlé oblasti na východě Sýrie včetně ropných polí. Fronta An-Nusra se sice od Islámského státu po krátkém propojení oddělila, aby neztrácela příznivce v Sýrii, kteří nepodporují přímo tvrdé akce Islámského státu, ale slíbila věrnost šéfovi al-Káidy Ajmánu Zavahrímu. Patří k nejlépe organizovaným v Sýrii. Méně známé je hnutí Ahram aš-Šám, které se také oddělilo od Islámského státu. Proti němu dokonce bojuje v rámci Islámské skupiny sedmi organizací. Jeden z jeho předáků je však členem al-Káidy. Má asi 150 tisíc bojovníků včetně řady salafistů a má také podporu Saúdské Arábie. Poslední skupinou je Islámská armáda, ta je nejvýraznější vzbouřeneckou silou v okolí Damašku a má také podporu Rijádu. Cvičí ji pákistánští instruktoři. Důstojník neuvedl, jak by mohl vypadat případný zásah proti těmto skupinám. Z vojenských zdrojů ale Debka File zjistil několik možných podob, zahrnujících i přímé letecké útoky na skupiny bojovníků džihádu u izraelských hranic nebo vytvoření nárazníkového pásma s loajální syrskou milicí. Upozorňuje ale, že Izrael nemá zkušenosti s bojem proti velkým a dobře vyzbrojeným skupinám teroristů.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/325764-izrael-prehodnocuje-neutralitu-v-syrske-valce-boji-se-al-kaidy.html

Naopak u nás domácí dění 27.1.2014 ukázalo, že právě ti, co mají nejvíce másla na hlavě, mají snahu situaci vyhrocovat:

Novým hejtmanem Plzeňského kraje se po rezignaci Milana Chovance stal Václav Šlajs (ČSSD), v pondělí byl zvolen hlasy koaličních zastupitelů ČSSD a KSČM. Nic na tom nezměnil odpor opoziční ODS, ani protesty těch, kteří přišli přímo na jednání zastupitelstva připomenout Šlajsovo působení v Československé lidové armádě i v KSČ. Petici proti jeho zvolení podepsalo na 2700 lidí. Šlajs dostal 26 z 45 možných hlasů, proti byla ODS, zastupitelé za TOP 09 se zdrželi nebo nehlasovali. Hlasování bylo navzdory protestům opozice veřejné. Zhruba třicet protestujících dorazilo přímo do sněmovního sálu s transparenty s nápisy "Nechceme politruka hejtmanem!", "Jak se z bolševika stane demokrat, a ještě k tomu sociální?" či "Kdo někdy potlačoval svobodu projevu, ten za ni dýchat nebude". Petr Vaněk, jeden z autorů petice, zastupitelům za ČSSD vzkázal: "Je na vás, jestli se vzdáte boje o prodemokratické levicové voliče, nebo zda budete usilovat již jen o ty bolševické." Jednašedesátiletý Šlajs vystudoval Vysokou politickou školu ÚV KSČ, před rokem 1989 byl dvacet let důstojníkem Československé lidové armády, zastával funkci předsedy útvarové organizace KSČ a staršího instruktora v politickém oddělení divizního velitelství. Z KSČ vystoupil hned po sametové revoluci a nálepku politruka odmítá. "Nikdy jsem nebyl náčelníkem politického oddělení divize, nikdy jsem nebyl zástupcem velitele pro věci politické jakéhokoli stupně, nikdy jsem nebyl propagandistou na žádném stupni a nevyučoval jsem marxismus-leninismus," prohlásil už dříve Šlajs. Podle opozičního zastupitele Jiřího Pospíšila (ODS) byl Šlajs aktivním spolupracovníkem komunistického totalitního režimu. "Neměl by proto zastávat vysokou funkci v demokratickém státě," uvedl Pospíšil. Jeho kolega Vladislav Vilímec (ODS) měl ze Šlajsova zvolení mrazivý pocit. "Mrzí mě, že si ČSSD neuvědomuje, že Šlajsova kandidatura není společensky přijatelná," doplnil Vilímec. Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) připomněl: "Byl jste důstojníkem komunistické armády, která byla nositelem komunistických idejí." Martin Zrzavecký (ČSSD) naproti tomu poznamenal, že Václav Šlajs je už tři roky v čele významné městské společnosti Plzeňských městských dopravních podniků. "A to i díky hlasům ODS," doplnil Zrzavecký. Šlajs nahradí Milana Chovance, který v neděli 26. ledna rezignoval, aby mohl zůstat poslancem a převzít post ministra vnitra v Sobotkově vládě. Kodex platný na plzeňském hejtmanství souběh dvou funkcí zakazuje. Šlajs, který měl doposud funkci prvního náměstka hejtmana, je jediným kandidátem na uvolněné křeslo. Chovanec si za svým nástupcem stojí. "Nemám důvod mu nevěřit. Já ho znám snad sedmnáct let a mohu ho posuzovat podle jeho práce, jak se choval k lidem, ke mně. Nemám pochybnosti o tom, že to je člověk schopný funkci hejtmana zvládat," řekl Chovanec v rozhovoru pro Právo.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/325726-slajs-byl-i-pres-protesty-kvuli-sve-komunisticke-minulosti-zvolen-plzenskym-hejtmanem.html

Pokud byl V. Šlajs tři roky v čele Plzeňských dopravních podniků, tak by jeho odpůrci měli vyhodnotit především tuto jeho část kariéry. Rozkrádalo se za něj tako jako v příslušných dopravních podnicích v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech? Pokud ano, tak protesty jsou na místě. Pokud ne a pokud tam byl dosazen i hlasy ODS a nenechal se vydírat, pak je jen málo takových lidí, kteří obstáli v dnešní době. A pokud nejvíce křičí ti, pod jejichž vlajkou se kradlo nejvíce - J. Pospíšil, V. Vilímec, M. Baxa (všichni z ODS), tak je to trapné. To není cesta k nápravě této strany. Je to typická snaha hrotit situaci, aby se překryly skutečné problémy a skutečné lumpárny. Přímo v učebnicovém podání. A pokud k takovému úletu svých kolegů nový předseda ODS mlčí, tak od jeho předsedování v ODS asi žádnou změnu očekávat nelze, ať již je obdařen jakýmikoli pravomocemi.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře